Allegro ze skargą za Świętego Mikołaja

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze trochę czasu, ale wydaje się, że tym razem to Allegro rozpoczęło oficjalne odliczanie do jednego z najpiękniejszych momentów każdego roku. Szkoda tylko, że przypłaciło za te działania skargą złożoną przez jednego z konsumentów do Komisji Etyki Reklamy.
O autorze
1 min czytania 2023-10-11

Platforma Allegro, znana z tworzenia wyjątkowo udanych świątecznych reklam, została zgłoszona przez jednego z konsumentów do Komisji Etyki Reklamy za… bożonarodzeniową reklamę. Sceny, w których dziecko pisze listy do Świętego Mikołaja oraz te, w których matka chłopca zamawia prezenty właśnie przez stronę allegro.pl, zostały potraktowane przez skarżącego jako naruszenie zasad etyki reklamy w kontekście ochrony dzieci. 

W oskarżeniu padały zarzuty pod adresem marki, jakoby miała ona na celu zniszczenie magii Świąt, tak istotnej z punktu widzenia najmłodszych – wszystko przez ujawnienie, że prezenty są kupowane przez rodziców, a nie sympatycznego starszego Pana z długą brodą, ubranego w charakterystyczny, czerwony strój.

Allegro, które zostało poinformowane o napływie skargi przez Związek Stowarzyszeń Rada Reklamy, odniosło się do postawionych zarzutów, zaznaczając przy tym, że reklama, pomimo emisji w ogólnokrajowych mediach, nie była skierowana do dzieci. Nie pojawiała się na telewizyjnych i kinowych ekranach przed programami czy seansami dedykowanymi najmłodszym. 

Zespół Orzekający w tej sprawie stwierdził, że wzajemne obdarowywanie się prezentami, co zostało ukazane w reklamie, jest w pełni zgodne z duchem Świąt. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Sama Komisja Etyki Reklamy, po wnikliwej analizie argumentacji każdej strony doszła do wniosku, że materiał autorstwa Allegro w żaden sposób nie narusza zasad wskazanych w oskarżeniu, w związku z czym zostało ono jednogłośnie odrzucone. 

PS Przegląd najciekawszych świątecznych reklam 2022

Zabawne, wzruszające, skłaniające do refleksji – zapraszamy do przeglądu świątecznych kampanii, które zasłużyły na uwagę w 2022 roku.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS2 Pracownicy HalfPrice bohaterami świątecznej kampanii marki

Młodszy kupiec, analityk działu planowania i alokacji, sprzedawca. Co ich łączy? To pracownicy HalfPrice, a jednocześnie bohaterowie i bohaterki świątecznej kampanii marki z 2022 roku. Na ekranach w sklepach w 8 krajach czy social mediach, można było zobaczyć ok. 20 pracowników biura, produkcji, logistyki i sklepów. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się