W dzisiejszych czasach coraz więcej osób myśli o emigracji z Polski. Powody mogą być nie tylko personalne czy polityczne, ale też biznesowe – konkretnie coraz większe możliwości związane z pracą zdalną. Czy ten trend będzie się umacniać?
Zdecydowanie! Nie da się ukryć, że praca zdalna siłą rzeczy zdobyła na popularności w trakcie pandemii koronawirusa. Wiele firm musiało zmienić zasady funkcjonowania i przenieść wszystkie działania do przestrzeni wirtualnej. Nagle się okazało, że praca zdalna może być równie efektywna co ta w biurze, a w wielu przypadkach nawet i bardziej. Skoro zniknęło ograniczenie w postaci konieczności fizycznego przebywania w biurze, to jednocześnie szerzej otworzyły się drzwi do firm zagranicznych. Poza tym cyfryzacja wymusiła powstanie wielu nowych zawodów, które można wykonywać jedynie posiadając laptopa.
Warto też pamiętać o tym, że nowe pokolenia nie chcą już pracować z biura. Ostatnio nawet czytałam badania o tym, że szczególnie Millenialsom zależy na pracy zdalnej. Ja sama jestem przedstawicielką tego pokolenia i nie bez przyczyny zdecydowałam się na pracę w Native Teams. U nas wszyscy pracują zdalnie, co daje nam wiele możliwości, szczególnie związanych z odkrywaniem świata i zmianą swojego położenia.
Zobacz również
Bycie „digital nomadem”, freelancerem, pracownikiem zdalnym już nikogo nie szokuje, bo ten trend stale się umacnia. Firmy zagraniczne otwierają się na zatrudnianie pracowników w krajach, gdzie jest trochę taniej i gdzie jest pełno specjalistów, szczególnie z branży IT. Mamy więc sytuację win-win.
Jak można pomóc pracownikom i freelancerom pracującym za granicą? Jednym z takich narzędzi ma być Native Teams. Powiedzcie proszę, na czym ono polega.
Jeżeli chodzi o freelancerów, to dzięki platformie Native Teams mogą w kilkanaście sekund wygenerować faktury dla swoich klientów oraz otrzymywać płatności w różnych walutach. To spore ułatwienie zwłaszcza dla tych, którzy niekoniecznie chcą zakładać swoje własne działalności lub mają jednorazowe zlecenia. Ponadto taki freelancer otrzyma od nas kartę bankomatową Visa Business (w euro, funtach lub dolarach), którą swobodnie może używać na całym świecie. Dzięki naszej platformie można też łatwo i szybko wymieniać waluty.
Z kolei pracownicy zdalni docenią nasz produkt rozszerzony o usługę Employer of Record – dzięki temu możemy zapewniać status zatrudnienia w wielu krajach. Przykładowo, gdy marzy nam się wyprowadzka na dłuższy czas do słonecznej Hiszpanii, ale nasz pracodawca jest np. z Polski, to ten pracodawca może nas zatrudnić przez Native Teams Spain. My będziemy mieć legalną umowę o pracę w Hiszpanii, a polski pracodawca będzie nam wysyłał wypłatę poprzez Native Teams.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Albo kiedy znajdujemy pracodawcę z zagranicy, który nie ma filii w Polsce i nie może nas zatrudnić o umowę o pracę, a nam bardzo na tym zależy. Tutaj też Native Teams rozwiąże ten problem.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Dlaczego w ogóle wpadliście na pomysł założenia Native Teams? Co Was do tego skłoniło?
Rynek ma duże zapotrzebowanie na tego typu usługi, nie tylko w Polsce, ale globalnie.
Ostatni kryzys pandemiczny tylko sprawił, że praca zdalna stała się jeszcze bardziej popularna wśród pracowników i pracodawców na całym świecie.
Jeśli weźmiemy za przykład Polskę – nie możemy powstrzymać emigracji, ale możemy dać osobom pracującym freelancersko lub zdalnie z Polski narzędzia i możliwość pracy dla zagranicznych klientów, wystawić im odpowiednie faktury w Polsce i pomóc w uzyskaniu zlokalizowanego statusu zatrudnienia.
To samo dotyczy pracodawców – mogą zostać i działać z Polski, a jednocześnie być globalną firmą z pomocą Native Teams. Nasze usługi są globalne, wygodne, oparte na miesięcznym abonamencie i wsparte lokalnym zespołem ekspertów w każdym kraju, w którym jesteśmy (obecnie 45 krajów i stale się rozwijamy).
Jakie korzyści ma pracownik, a jakie pracodawca z takiego rozwiązania?
Pracownicy mogą szybko otrzymywać wynagrodzenia od swoich klientów/pracodawców, korzystać z naszych kart bankomatowych, a nawet skorzystać z usługi zgodności podatkowej i usługi zatrudnienia. Krótko mówiąc, cała papierologia jest po naszej stronie, więc nie trzeba tracić czasu.
Nie jesteśmy platformą pracy, ale oferujemy unikalną usługę Employer of Record, która pozwala każdemu, kto otrzymuje dochód od swoich klientów za pośrednictwem portfela Native Teams, aby być legalnie zatrudnionym w kraju rezydencji.
Pracodawcy mogą zatrudniać lub płacić swoim zdalnym zespołom w ciągu kilku godzin za pośrednictwem naszej platformy. Nie muszą mieć podmiotów prawnych, biur lub kont bankowych w krajach, w których zatrudniają. Nie muszą też tracić czasu na zdobycie wiedzy eksperckiej, administrowaniu, nie muszą znać przepisów, regulacji lub korzystać z wielu systemów/platform płacowych. Nasza aplikacja jest unikalna i oferuje proste rozwiązanie w zakresie płac i płatności dla firm za pomocą kilku kliknięć, a także w oparciu o miesięczny model subskrypcji.
Native Teams umożliwia również szybkie otwarcie podmiotu w Wielkiej Brytanii (LTD) i korzystanie z niektórych korzyści podatkowych oraz fakturowanie swoich globalnych klientów jako firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii wirtualnie.
Co z freelancerami wystawiającymi faktury za swoją pracę? Czy oni także powinni skorzystać z takiej usługi?
Jak najbardziej! Oferujemy jednolite rozwiązanie do fakturowania, otrzymywania i przesyłania płatności i wypłat kartą. Na pewno freelancerzy docenią w tym wypadku zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy.
Jaki sektor najczęściej korzysta z usług Native Teams?
Mamy klientów w wielu sektorach – IT, finanse, technologia, produkcja, usługi outsourcingowe, BPO, R&D, transport, logistyka… W zasadzie pasujemy do każdego sektora.
Czy są to też startupy?
Tak, mamy klientów startupowych – głównie firmy technologiczne, które korzystają z outsourcingu w różnych krajach i używają naszych usług do zatrudniania specjalistów oraz obsługiwania płatności.
Skoro wspomnieliśmy o startupach, to warto też wspomnieć o naszej ofercie dla startupów, a mianowicie 30% zniżki na nasz plan Remoter (ten, który zakłada zatrudnienie EoR).
Jaki jest koszt usług świadczonych w ramach Native Teams?
Koszt planu dla freelancerów waha się między 19 – 59 euro/miesiąc, a plan który zakłada również zatrudnienie (EoR) to koszt między 49 – 169 euro/ miesiąc.
Nasz cennik jest naprawdę atrakcyjny (o 500% niższy niż u konkurencji) i oparty jest na subskrybcji.
Czy sądzicie, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jak Wasza będzie rosło w najbliższych latach?
Tak, jak najbardziej. Świat staje się pozbawionym granic globalnym placem zabaw dla firm i osób prywatnych, które chcą rozwijać swoje firmy i kariery, zapotrzebowanie na usługi takie jak te, które oferuje Native Teams będzie rosło w szybkim tempie.
Będziemy nadal rozwijać i poszerzać naszą ofertę usług w oparciu o to, czego ludzie i firmy potrzebują w danym momencie, aby mogli doskonalić się w tym, co robią.
Anna Dutkiewicz – strateg, doradca biznesowy, sprzedawca. Posiada udokumentowane sukcesy związane ze skalowalnością biznesu – pozyskiwanie nowych rynków, partnerów, klientów, tworzenie strategii rozwoju firmy. Poznała specyfikę wielu rynków zagranicznych (m.in obie Ameryki, Hiszpania, RPA, UK, USA, Chorwacja, Niemcy, Indie). Obecnie rozwija Native Teams na rynku polskim oraz udziela się w Social Movers Hub jako partner biznesowy i strateg.
Artykuł powstał we współpracy z Native Teams.