W Światowy Dzień bez Samochodu, Bolt udostępni aż 250 darmowych hulajnóg w ponad 60 miastach w Polsce. Akcja ma na celu zachęcenie mieszkańców miast do korzystania z niskoemisyjnych i alternatywnych dla prywatnego samochodu, środków transportu po mieście. Polacy dostrzegają już problem zatłoczenia miast, wynikającego z nadmiernej obecności samochodów. W przeprowadzonym przez Bolt badaniu, aż 58% respondentów przyznało, że chciałoby widzieć w miastach więcej przestrzeni wolnych od samochodów, pełnych zieleni i przestrzeni dla pieszych.
– Misją Bolt jest wspieranie powstawania miast dla ludzi, nie dla samochodów. Najbardziej efektywnym krokiem do tego, jest pokazanie mieszkańcom, że mają szereg alternatywnych środków transportu i nie każda podróż wymaga wykorzystania prywatnego samochodu. Obok komunikacji miejskiej opcją jest właśnie mikromobilność, jaką oferuje Bolt. Hulajnogi elektryczne to doskonały sposób na pokonanie średniego dystansu np. na przystanek autobusowy. Już teraz widzimy, że hulajnogi elektryczne zyskują na popularności – według naszych danych- w porównaniu rok do roku- liczba przejazdów jednośladami Bolt wzrosła dwukrotnie. Mamy nadzieję, że nasza akcja zachęci mieszkańców do wypróbowania tego środka transportu – komentuje Bartosz Małecki, Senior Operations Manager w Bolt Rentals.
Zobacz również
Jak skorzystać z darmowej hulajnogi?
Udział w akcji będą mogli wziąć wszyscy mieszkańcy miast, w których dostępne są hulajnogi elektryczne Bolt. Liczba darmowych hulajnóg w każdym mieście jest proporcjonalna do ogólnej liczby dostępnego sprzętu, aby niezależnie od wielkości miasta, każdy miał szansę wziąć udział w akcji. Aby skorzystać z wolnego od opłaty przejazdu, wystarczy zeskanować kod QR na hulajnodze – jeśli trafi się na tę objętą akcją, przejazd rozpocznie się automatycznie, bez pobierania opłaty.
Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze elektrycznej
Korzystanie z hulajnóg Bolt jest niezwykle proste, jednak zalecane jest stosowanie się do ogólnych zasad bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy:
-
korzystania z kasku oraz wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie,
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
-
jeżdżenia tylko w dozwolonych miejscach,
Słuchaj podcastu NowyMarketing
-
jeżdżenia w linii prostej, unikania ostrych zakrętów,
-
niekorzystania z hulajnogi w czasie ekstremalnych warunków pogodowych,
-
niekorzystania z hulajnogi pod wpływem środków odurzających,
-
korzystania z hulajnogi samemu – hulajnoga jest przeznaczona do użytku wyłącznie jednej osoby.
Zasady prawidłowego parkowania
Parkowanie jest równie ważnym elementem odpowiedzialnego korzystania z miejskich hulajnóg i zostało uregulowane w skali kraju w maju 2021. Zasady te opisane są również w aplikacji:
-
Jednoślad, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w niektórych miastach.
-
W przypadku jeśli nie ma takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi.
-
Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.
Przestrogą powinny być przejścia dla pieszych, dobrze wybrać miejsce oddalone od nich na tyle, by pojazd nie zagrażał bezpieczeństwu pieszych i pozostałych uczestniczek i uczestników ruchu drogowego. Na koniec należy pamiętać o ustawieniu urządzenia na nóżce, by zachowało równowagę.