Bramy Odkażające dla Polskich szpitali w walce z pandemią

Pandemia spowodowana przez wirus SARS-CoV-2 to nie lada wyzwanie dla polskiej służby zdrowia. Na pomoc w walce z tą chorobą, by lepiej zadbać o zdrowie personelu medycznego, ruszyły Politechnika Śląska, firma WAMM, a także internetowa drogeria Neness.pl.
O autorze
1 min czytania 2020-04-20

W celu ograniczenia do minimum ryzyka zakażeń wśród medyków, postanowiono stworzyć pierwszy prototyp bramy odkażającej, która ma być instalowana w szpitalach podczas trudnej walki z koronawirusem. Największa liczba zakażeń wśród służby zdrowia najprawdopodobniej powstaje podczas ściągania odzieży ochronnej przez lekarzy, którzy mają bezpośredni kontakt z zarażonymi. W Polsce liczba zakażeń medyków rośnie, a podstawowe środki ostrożności nie zawsze okazują się wystarczające. Brama odkażająca ma zapewnić dodatkową ochronę poprzez dezynfekcję kombinezonów stosowanych przez pracowników placówek zakaźnych. Takie rozwiązanie znacznie zmniejszy rozprzestrzenianie się wirusa w szatniach i pomieszczeniach socjalnych.

Projekt tego urządzenia został zrealizowany przez firmę WAAM, którą wspiera naukowy patron: Politechnika Śląska. Pierwsza taka brama powstała już na początku wybuchu epidemii w kraju. W udział w projekcie zaangażowała się internetowa drogeria Neness.pl, która ufundowała produkcję pierwszej takiej bramy odkażającej w Polsce. Została ona zamontowana na oddziale zakaźnym w Szpitalu Specjalistycznym nr. 1 w Bytomiu.

Jak działa brama odkażająca?

Jest to w pełni zautomatyzowane urządzenie zaprojektowane przez zespół inżynierów WAAM. Służy do odkażania kombinezonów ochronnych, dzięki czemu minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania niebezpiecznych drobnoustrojów. W bramie umieszczony jest panel, na którym wyświetlane są przebieg dezynfekcji i instrukcje dla osoby wewnątrz. Znajduje się w niej również szczelny i zabezpieczony zbiornik na środek odkażający.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Dlaczego potrzebna jest pomoc?

Celem tej akcji jest wyposażenie wszystkich szpitali zakaźnych w Polsce właśnie w bramy odkażające, które mogą skutecznie pomóc w hamowaniu zarażeń COVID-19 wśród pracowników służby zdrowia – osób szczególnie narażonych, a tak ciężko pracujących dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa! Aby wyprodukować i rozmieścić taką liczbę urządzeń, potrzebne jest wsparcie finansowe. W zbiórce, którą organizuje WAAM razem z Neness, każdy może wesprzeć akcję minimalną kwotą. Nawet najmniejsza pomoc przyspieszy wyposażanie kolejnych szpitali, by docelowo bramy pojawiły się w każdej placówce zakaźnej w Polsce.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Do organizatorów zgłaszają się kolejne szpitale, do których w miarę możliwości będą dostarczane takie bramy. Zachęcają również do wyboru w pierwszej kolejności wybranego przez siebie szpitala, przez wpisywanie w komentarzach na przykład #bramadlagliwic.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się


zrzutka.pl/bramydlaszpitali

Do akcji przyłączyli się już influencerzy m.in. Cleo, Fit.Lovers, Joanna Kuberska, Psycho_Couple, Patrycja Wieja, Doktorek kradzi, Magda Pyznar, a także różne marki i firmy publikujące na swoich social mediach informację o tej niezwykle ważnej inicjatywie. Im bardziej akcja zostanie nagłośniona, tym szybciej uda się zebrać potrzebna sumę, a to pomoże było lepiej chronić lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarki – największych bohaterów tego trudnego okresu.