Brazylijski temperament i spirit of Łódź w dziesiątej edycji Kalendarza Virako

O autorze
2 min czytania 2022-12-09

W listopadzie na Scenie Monopolis odbyła się premiera i wernisaż dziesiątej edycji Kalendarza Virako. To wydarzenie towarzyszące projektowi na stałe wpisało się w kalendarium łódzkich imprez kulturalnych. Tegoroczna premiera Kalendarza była wyjątkowa nie tylko ze względu na gorącą atmosferę, kolory i dźwięki Brazylii, ale również ze względu na… rekordowy wynik licytacji. Łączna kwota z aukcji Kalendarza Virako nr 1 oraz trzech zdjęć autorstwa Michała Batorego wyniosła 150 tys. zł. Dochód ze sprzedaży kalendarzy (nakład 200 szt.) oraz z licytacji przekazany zostanie Fundacji Dom w Łodzi.

Pomysłodawcą Kalendarza jest Krzysztof Witkowski – prezes zarządu Virako, Inwestor Monopolis. Główną ideą, zainicjowanego przez niego w 2009 r. projektu, jest połączenie sztuki z celem charytatywnym. Kalendarz wyróżnia się najwyższymi walorami artystycznymi i pozostawia artystom całkowitą swobodę kreacji. Jest to produkt unikatowy, zarówno ze względu na limitowany, bardzo niski nakład, jak również najwyższą jakość i wybitnych twórców, będących autorami poszczególnych edycji. Bez wątpienia są oni gwarancją powodzenia tego niezwykłego przedsięwzięcia. Z Virako współpracowała plejada wybitnych artystów, w tym m.in.: Janusz Kaniewski, nieżyjący już światowej sławy designer, współtwórca takich samochodów jak Ferrari California, Lancia Delta czy Honda Civic, Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, autor fotografii – ikony polskiej historii – „Czas Apokalipsy”, laureat nagrody World Press Photo w 1986 r. za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC Jánosa Kádára, który trafił na okładkę „Time’a” a także Jodi Bieber, Ryszard Horowitz, Andrzej Pągowski, Arkadiusz Branicki, Izabela Urbaniak oraz Sebastian Ćwik.

Kalendarz Virako 2023

Do tegorocznej edycji kalendarza Krzysztof Witkowski zaprosił Michała Batorego, polskiego grafika – plakacistę, na stałe mieszkającego w Paryżu. Tym razem artysta wystąpił w nowej dla siebie roli – fotografa. – To jest zabawne, bo nigdy w życiu nie robiłem sesji z modelkami i statystami. Debiutuję jako reporter, autor reportażu z wymyśloną fabułą i wykreowanymi sytuacjami – podkreśla Michał Batory.

Zgodnie z wizją artystyczną, na zdjęciach uchwycona zostanie brazylijska kultura w zestawieniu z łódzką rzeczywistością. W sesji, która trwała 3 dni, blisko 30 statystów wspierało na planie 2 modeli z Brazylii i 4 modelki z Kolumbii, USA i Polski. Na planie zdjęciowym, królowały pióra, kostiumy tancerek samby, niecodzienne nakrycia głowy i oczywiście gorący klimat. Co warto podkreślić w zdjęcia zaangażowana była wielka „rodzina” Monopolis, czyli: Anna Rubaj, Michał i Kamila Przybysz oraz Francesco Mameli. Ekipa pracowała głównie w Monopolis, ale w Kalendarzu Virako pojawią się także miejskie lokacje: Księży Młyn i okolice Parku Źródliska. Nie mogło zabraknąć też zabytkowego tramwaju z początku lat 60-tych.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Premiera w gorącym klimacie!

Za nami premiera Kalendarza Virako 2023. Organizatorzy zadbali o to, żeby oprawa wydarzenia współgrała z koncepcją kalendarza. Było więc naprawdę gorąco. Brazylijski klimat i Spirit of Łódź to połączenie idealne… nie tylko na zdjęciach. Oprócz Michała Batorego – autora zdjęć Kalendarza Virako 2023, w wydarzeniu wziął również udział autor jednej z poprzednich edycji – Andrzej Pągowski, artysta grafik, autor około tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek. Wydarzenie poprowadzili Krzysztof Witkowski i Krystyna Sokołowska, Miss Polonia 2022. Na scenie wystąpił również O.S.T.R.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Kolejny raz nie zawiedli Goście, którzy wypełnili po brzegi Scenę Monopolis, chcąc wesprzeć tę szczytną inicjatywę i tym samym pomóc Fundacji Dom w Łodzi. Wyjątkowa była nie tylko atmosfera, ale również rekordowy wynik licytacji Klendarza nr 1 i trzech zdjęć Michała Batorego. Łączna kwota z aukcji wyniosła 150 000 zł! Całkowity dochód z licytacji i sprzedaży przeznaczony zostanie na wsparcie Fundacji „Dom w Łodzi” – której misją jest prowadzenie Domu Dziecka dla Dzieci Chorych. To pierwszy (i nadal jedyny w Polsce) dom dziecka, w którym miłość i specjalistyczną opiekę medyczną znalazły ciężko chore, niepełnosprawne i porzucone dzieci.