Jak podaje Polskie Obserwatorium Ruchu Drogowego, co roku w krajach Unii Europejskiej na drogach ginie ponad 600 dzieci w wieku do lat 14. W Polsce w 2018 roku doszło do 2 680 wypadków drogowych z udziałem dzieci, w tym aż 57 śmiertelnych. W przypadku najmłodszych najwięcej ofiar śmiertelnych i rannych to pasażerowie, ale trzeba pamiętać, że są wśród nich też piesi i rowerzyści. Co trzecie dziecko, które zginęło w wypadku poruszało się pieszo. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa. Tego zadania podjął się Budimex tworząc program społeczny adresowany do uczniów szkół podstawowych HELLO ICE, który patronatem objęło Ministerstwo Infrastruktury.
Krok 1 – namierzanie niebezpiecznych miejsca
Zobacz również
Na stronie programu Budimex stworzył interaktywną mapę, na której każdy może zaznaczyć niebezpieczne miejsce w swojej miejscowości. W tym przypadku jego twórcy liczą na szczególne zaangażowanie rodziców i nauczycieli. Interaktywna mapa pomoże w zlokalizowaniu „czarnych punktów”. Kolejnym krokiem będzie wspólnie z władzami lokalnymi wypracowanie rozwiązań, które pozwolą je wyeliminować.
– Program „Hello ICE” jest odpowiedzią na realne potrzeby, które obserwujemy każdego dnia. Świat się zmienia, przybywa samochodów, dzieci coraz częściej poruszają się ze smartfonem w ręku i ze słuchawkami na uszach, jeżdżą elektrycznymi hulajnogami – to wszystko zwiększa ryzyko wypadku. Dlatego chcemy uczyć dzieci, jak bezpiecznie zachować się zarówno na drodze, jak i poza nią. Zależy nam też, by z pomocą nas wszystkich zidentyfikować niebezpieczne miejsca w pobliżu polskich szkół i zwrócić na nie uwagę lokalnych władz, a następnie wyeliminować zagrożenia. – mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex SA.
W promowanie bezpieczeństwa dzieci na drogach zaangażował się Sebastian Mila, były piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
– Z doświadczenia wiem, jak łatwo o wypadek i groźną sytuację na drodze. Dlatego zdecydowałem się wesprzeć program HELLO ICE. Zachęcam rodziców, opiekunów, ale też wszystkie osoby do oznaczania niebezpiecznych punktów w ich miejscowościach. Czasami proste działanie, jak wymalowanie pasów 3D, doświetlenie miejsca, próg zwalniający mogą uratować ludzkie życie – podkreśla Sebastian Mila.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Krok 2 – edukacja przez zabawę
Budimex oprócz interaktywnej mapy opracował scenariusze lekcji o tematyce bezpieczeństwa, z których będą mogli korzystać nauczyciele nauczania początkowego. Ich bohaterem jest sympatyczny tygrys Budi. Dzieci podczas lekcji nie tylko zdobędą niezbędną wiedzę, ale też będą mogły spróbować swoich sił w różnych quizach, zadaniach i zgadywankach. Od września do grudnia raz w miesiącu w jednej ze szkół, która zgłosi się do programu, Budimex zorganizuje lekcję bezpieczeństwa. Z kolei tygrys Budi będzie przeprowadzał uczniów przez pobliskie przejście dla pieszych, gdzie na koniec zostaną wymalowane pasy 3D. Dzieci otrzymają również odblaskowe karty ICE (z możliwością wpisania danych kontaktowych do ich opiekunów), które pozwolą zwiększyć ich widoczność na drodze i zapewnią kontakt z opiekunami.
Krok 3 – docenianie zaangażowania, czyli wielki finał
Finałem programu HELLO ICE będzie organizacja w jednej ze szkół miasteczka bezpieczeństwa z udziałem ambasadora programu – Sebastiana Mili. Budimex stworzy miasteczko w tej placówce, która najbardziej zaangażuje się w promowanie wśród swoich uczniów zasad bezpieczeństwa.
Hello ICE to nowa odsłona programu Domofon ICE, którym przez ostatnie 9 lat Budimex objął blisko 37 000 dzieci z klas I-III szkół podstawowych w całej Polsce, edukując i wyposażając je w odblaskowe karty ICE (In Case of Emergency).
Program HELLO ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury. Poruszana przez Budimex tematyka bezpieczeństwa najmłodszych jest istotna dla zakresu działań samego Ministra a przyznane wyróżnienie świadczy o szczególnym charakterze programu HELLO ICE oraz o jego dużym znaczeniu dla infrastruktury.