Burmistrz Mosiny ocenzurował grafiki na słupie ogłoszeniowym – tłumaczył to niepokojem związanym z koronawirusem

Burmistrz Mosiny ocenzurował grafiki na słupie ogłoszeniowym – tłumaczył to niepokojem związanym z koronawirusem
Burmistrz Mosiny postanowił okleić czarną taśmą grafiki artysty Someart, które znalazły się na słupie ogłoszeniowym. Uznał on bowiem, że prace ulicznego artysty „mogą budzić niepokój” wśród mieszkańców zwłaszcza w dobie koronawirusa.
O autorze
1 min czytania 2020-08-14

Kilka dni temu na słupie ogłoszeniowym w mieście Mosina pojawiły się grafiki poznańskiego artysty ulicznego znanego jako Someart – plakaty były częścią wydarzenia Mediations Biennale, podczas którego prezentowane są prace polskich i zagranicznych artystów z różnych dziedzin sztuki. W tym roku – z uwagi na koronawirusa – projekty wyjątkowo są publikowane w przestrzeni publicznej.

Jednak krótko po pojawieniu się w outdoorze sztuki Someart, słup ogłoszeniowy został przykryty czarną taśmą. Okazało się, że decyzję o ocenzurowaniu grafik wydał sam burmistrz Mosiny, Przemysław Mieloch. Uznał on bowiem, że prace ulicznego artysty „mogą budzić niepokój” wśród mieszkańców.

– Sztuka często skłania do myślenia, budzi kontrowersje, ale nie zawsze jest na to dobry czas. Gmina Mosina od marca jest w sytuacji kryzysowej. Kryzysowej bardziej niż inne, okoliczne gminy. Nieustannie rosnące zachorowania na COVID-19, strach i obawa o zdrowie i życie towarzyszy naszym mieszkańcom coraz częściej, dlatego zdecydowałem, że mogąca budzić niepokój grafika powinna być zakryta, aby nie powodować niepokoju mieszkańców, którzy nie znali kulisów artystycznej akcji” – napisał burmistrz w poście na swoim facebookowym profilu.

Decyzja burmistrza szybko spotkała się z krytyką nie tylko ze strony artysty i organizatorów wydarzenia Mediations Biennale, ale również samych mieszkańców, którym nie spodobało się ocenzurowanie sztuki.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Ostatecznie burmistrz Mosiny opublikował na swoim facebookowym profilu film, w którym przyznał się do błędu i przeprosił twórcę grafik. „Jestem daleki od ograniczania wolności wypowiedzi i ekspresji artystycznej. (…) Przestrzeń miejska w naszej gminie jest otwarta na sztukę. Mam ogromną nadzieję, że pomimo tej złej decyzji zdecydujecie się Państwo na kontynuację a cała sytuacja sprawi, że mieszkańcy jeszcze głębiej pochylą się nad sensem tego przekazu i oddadzą się refleksji” – powiedział burmistrz. 

Co ciekawe, na odsłoniętym słupie ogłoszeniowym z grafikami Someart pojawiły się wydrukowane komentarze internautów, którzy nie zgadzali się z cenzurą.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

zdjęcie: facebook.com/someart

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS

Międzynarodowa organizacja Reporters Without Borders stworzyła w popularnej grze komputerowej Minecraft wirtualną bibliotekę, w której znalazły się publikacje ocenzurowane przez rządy różnych państw.