Jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi grafikami, a potrzebujemy stworzyć reklamę np. na nasze kanały na social media, wówczas często sięgamy po intuicyjne narzędzia do tworzenia grafiki. Jednym z popularniejszych jest Canva — aplikacja, która oferuje szeroki wybór darmowych szablonów, a także daje możliwość bezpośredniego zakupu zdjęć i grafik ze Stocka. Dzięki tej aplikacji można szybko i sprawnie stworzyć baner, plakat, CV, a nawet proste logo dla swojej marki.
To, czego do tej pory brakowało użytkownikom tego programu, to możliwość edycji materiałów wideo. Szczególnie że formaty filmowe zbierają coraz większe zasięgi na portalach społecznościowych, a to przecież tam możemy dziś najefektywniej dotrzeć do swojej grupy odbiorców.
Zobacz również
Na szczęście Canva postanowiła odpowiedzieć na tę potrzebę — na platformie zostały już udostępnione konfigurowalne szablony dla kreacji wideo. Według twórców funkcje wchodzące w skład Video Suite świetnie sprawdzą się do tworzenia reklam na TikToku lub ruchomych banerów na Twitchu.
— Wideo ma coraz większe znaczenie w Internecie, ale tradycyjne narzędzia do edycji tego formatu są dla większości użytkowników zbyt trudne w obsłudze i zbyt drogie. Szczególnie jeśli mówimy o sporadycznym sięganiu po to medium — mówi Rob Kawalsky, szef produktu w Canva.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Dlatego Canva postanowiła ułatwić zadanie marketerom i twórcom własnych biznesów. Kawalsky wyjaśnia, że jedną z głównych zasad marki jest „uczynienie złożonych rzeczy prostymi”. Nowy zestaw narzędzi ma „odblokować moc wideo”.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Twórców przekonały ostatecznie badania przeprowadzone przez samą Canvę — okazało się, że aż 68% ankietowanych uważa wideo za coraz istotniejszą formę komunikacji dla biznesu. Do tego 53% przepytanych zespołów miało już okazję tworzyć treści wideo w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Oczywiście wideo staje się preferowanym medium nie tylko jeśli chodzi o materiały marketingowe, ale o ogólną konsumpcję treści w internecie (czyli także np. w świecie rozrywki). Najszybciej ten trend możemy dostrzec na Instagramie, na którym publikuje się dziś znacznie więcej krótkich filmików niż statycznych zdjęć.
Co konkretnie umożliwia nam Canva, jeśli chodzi o obróbkę wideo? Pojawiły się już nowe funkcje, które dadzą możliwość np. nakładania na siebie wielu ścieżek audio czy zmianę kolejności ujęć (w tym wydłużanie ujęć, dzielenie na mniejsze fragmenty) przy zachowaniu jednej osi czasu. Ciekawą i przydatną funkcją jest również rejestrowanie widoku ekranu, co może być niezwykle przydatne do tworzenia np. samouczków. Do dyspozycji będziemy mieć również różnego rodzaju przejścia i animacje — podobne do tych, które do tej pory mogliśmy znaleźć na TikToku.
Nowe narzędzia wideo są już dostępne (bezpłatnie) dla wszystkich użytkowników Canvy. Aplikację można obsługiwać na komputerach i urządzeniach mobilnych.