Czy Polacy zachowują się racjonalnie i odpowiedzialnie w sytuacjach wymagających zachowania abstynencji? Czy znajdują zrozumienie, gdy odmawiają alkoholu? Czy wiedzą, jak zareagować, gdy np. kobieta w ciąży sięga po alkohol? Jak pokazuje badanie opinii publicznej[1] dla programu „Trzeźwo myślę”, wciąż istnieją obszary wymagające edukacji.
Aż 42,8% respondentów badania opinii publicznej przeprowadzonego w 2021 roku[1] zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku brało udział w pieszych wędrówkach i wspinaczkach górskich po spożyciu alkoholu. 19,3% ankietowanych korzystało z akwenów wodnych pod wpływem alkoholu, a 5,8% kierowało autem.
Zobacz również
Osobami, które bezwzględnie powinny powstrzymać się od spożywania alkoholu są m.in. opiekunowie małoletnich, kobiety w ciąży i kobiety karmiące. Niestety, jak wynika z badania opinii publicznej1, w ciągu ostatniego roku aż 18,4% ankietowanych opiekowało się małoletnimi po spożyciu alkoholu. Z kolei 1,1% kobiet spożywało alkohol w okresie karmienia piersią, zaś 1% będąc w ciąży.
– Od lat staramy się obalać mity na temat bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Bezpieczna dawka nie istnieje! Nawet najmniejsza ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku. Edukujemy, że kobiety w ciąży powinny całkowicie rezygnować z alkoholu, a idealnie byłoby gdyby ich partnerzy wspierali je w tym czasie w tej decyzji – powiedziała Małgorzata Janikowska, koordynator projektu z ramienia Carlsberg Polska.
Widzisz – reaguj!
Bycie odpowiedzialnym to też reagowanie na sytuacje wymagające „trzeźwego” myślenia. Często od naszej reakcji zależy bezpieczeństwo nasze i osób z otoczenia. Dlatego w tegorocznym badaniu opinii publicznej1 zapytano o reakcję na widok kobiety w ciąży spożywającej alkohol. 12,2% ankietowanych było świadkiem takiego zdarzenia. Co ważne 44,3% z nich poinformowało kobietę, że jest to niewłaściwe zachowanie, niezdrowe dla dziecka. 41,2% badanych próbowało namówić kobietę, aby zrezygnowała ze spożywania alkoholu, a 9% – skonfiskowało alkohol. Tylko 23% badanych przyznało się, że nie było z ich strony żadnej reakcji.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
– Nasza postawa świadczy o dojrzałości społecznej i jest elementem edukacji otoczenia. Brak reakcji na niewłaściwe zachowanie, jak spożywanie alkoholu przez kierowców, kobiety w ciąży czy niepełnoletnich, daje społeczne przyzwolenie na błędne wzorce. Zwracając uwagę, budujemy kulturę społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnie wspierającego się i dbającego o ogólne bezpieczeństwo – skomentowała Małgorzata Janikowska.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Odmawiasz spożywania alkoholu – co na to inni?
Odmawianie spożycia alkoholu nie powinno nikogo krępować. Odpowiedzialna konsumpcja alkoholu to wykazanie się dojrzałością. Czy Polacy, odmawiając alkoholu, spotykają się ze zrozumieniem? Okazuje się, że akceptacja społeczna takiej postawy wzrosła na przestrzeni trzech ostatnich lat. Jak pokazują wyniki badania opinii publicznej z 2021 roku[1].
42,5% Polaków nie rezygnuje ze spotkań, z obawy na brak zrozumienia i akceptacji innych dla odmowy alkoholu. Z kolei wg. badania przeprowadzonego w 2018 roku[2], grupa ta liczyła tylko 29%. Dodatkowo w tegorocznym badaniu 55,7% ankietowanych wskazało, że nie spotkały ich żadne nieprzyjemności związane z odmawianiem alkoholu, zaś w 2018 – 41%. Rośnie tolerancja społeczna, jeśli chodzi o akceptowanie, niekomentowanie i niewykluczanie z towarzystwa osób, które odmawiają alkoholu w czasie spotkania, imprezy. W badaniu z 2021 r. 51,9% ankietowanych nie spotkało się z taką sytuacją, zaś w 2018 r. grupa ta była mniejsza – tylko 34%. Wciąż 16,2% respondentów spotyka się z wykluczeniem z towarzystwa, wyłącznie ze względu na odmowę spożycia alkoholu.
Dobre wzorce zachowań na grafikach
Marta Frej, znana rysowniczka, ambasadorka tegorocznej edycji programu „Trzeźwo myślę” na swoich rysunkach przedstawia dobre wzorce zachowań dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu.
– Poprzez lekki i przyjemny dla oka przekaz, pozbawiony moralizowania, chcemy zachęcić do naśladowania dobrych postaw. Pokazujemy odpowiedzialność kobiet w ciąży, opiekunów małoletnich i kierowców. Przypominamy, że alkohol jest tylko dla osób pełnoletnich. Uzmysławiamy, że „trzeźwe myślenie” i rozsądek pozwalają czerpać z życia jeszcze więcej – podsumowała Małgorzata Janikowska.
Program społeczno-edukacyjny „Trzeźwo myślę” realizowany jest przez Carlsberg Polska. Eliminując nieodpowiedzialną konsumpcję alkoholu zwiększamy bezpieczeństwo nasze, naszych rodzin i przyjaciół. „Trzeźwe” myślenie to również branie odpowiedzialności za siebie i innych na co dzień, i rozsądne podejmowanie decyzji w wielu różnych aspektach i sytuacjach w życiu.
[1] Badanie opinii publicznej OMNIBUS przeprowadzone w maju 2021 r. przez firmę Biostat, na reprezentatywnej próbie badawczej 1000 osób metodą CAWI, na zlecenie Carlsberg Polska.
2 Badanie opinii publicznej przeprowadzone w maju 2018 r. przez firmę SW RESEARCH z Multi Communications, na reprezentatywnej próbie badawczej 1356 osób metodą CAWI, na zlecenie Carlsberg Polska.