Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Centrala PKO Banku Polskiego wraca na ul. Świętokrzyską w Warszawie

O autorze
3 min czytania 2022-01-25

PKO Bank Polski podpisał umowę z Polskim Holdingiem Nieruchomości na wynajem długoterminowy biurowca przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie i zagwarantował sobie prawo pierwokupu. Na zmianę siedziby centrali banku istotny wpływ ma centralizacja zadań i dalsza transformacja banku. Do nowej siedziby przeniosą się pracownicy centrali banku i spółek z grupy kapitałowej z kilku warszawskich lokalizacji. Co ciekawe, przed II wojną światową na rogu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej istniał jeden z gmachów centrali PKO.


Nasza strategia zakłada m.in. optymalizację powierzchni i dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb zarówno pracowników, jak i klientów. Dążymy także do większego skupienia jednostek centrali i spółek Grupy, które zlokalizowane są dzisiaj w różnych częściach Warszawy. Poszukiwania nowych przestrzeni biurowych dla banku trwają już od kilku lat. Pandemia, która wpłynęła na zmianę sposobu świadczenia pracy i wzrost znaczenia modelu hybrydowego, dodatkowo przyśpieszyła ten proces. Ważnym argumentem przemawiającym za dostosowaniem przestrzeni biurowych jest także postępująca centralizacja zadań oraz transformacja, którą bank będzie kontynuował w kolejnych latach – mówi Wojciech Iwanicki, wiceprezes zarządu Banku.

Długoterminowy najem całej powierzchni biurowca przy Świętokrzyskiej 36 jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla Grupy PHN, ale i całego rynku nieruchomości komercyjnych. Zawarcie transakcji wskazuje, że jest popyt na centralnie zlokalizowaną, nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń biurową. Z dumą udostępnimy naszą flagową inwestycję, tak wiarygodnemu i ważnemu partnerowi jakim jest PKO Bank Polski – mówi Marcin Mazurek, prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości.
LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W nowym biurowcu obowiązywać będzie model pracy hybrydowej, który z powodzeniem funkcjonuje obecnie w banku. Oznacza to, że podział na pracę z domu i w biurze może być elastyczny i uzależniony od aktualnie realizowanych projektów. W praktyce przekłada się to na sposób aranżacji przestrzeni biurowej oraz dostęp do narzędzi wspierających zdalną pracę w ramach zespołów.

Do nowej siedziby przeniosą się pracownicy centrali banku z kilku warszawskich lokalizacji, a także z: PKO Leasing, PKO TFI, PKO Ubezpieczenia, PKO PTE oraz PKO Banku Hipotecznego. PKO Bank Polski będzie jedynym najemcą budynku o powierzchni ok. 34,5 tys. m kw., który składa się z dwóch części. Wyższa – wieża – ma 155 m wysokości i 40 kondygnacji naziemnych. Niższa – 9 kondygnacji naziemnych. Bank zagwarantował sobie prawo pierwokupu biurowca.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Inwestycja znajduje się przy ulicy Świętokrzyskiej 36, w samym centrum Warszawy, z doskonałym dostępem do komunikacji miejskiej. To jeden z pierwszych budynków w Polsce, który jest połączony bezpośrednim przejściem podziemnym ze stacją metra Rondo ONZ, bez konieczności wychodzenia z budynku na ulicę.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Budynek otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding potwierdzający, że jest ekologiczny i zrównoważony, czyli wywiera ograniczony wpływ na środowisko naturalne. Certyfikacja ocenia budynki na podstawie wielu obiektywnych kryteriów oraz określonych parametrów technicznych, m.in. zastosowanych materiałów budowlanych, zużycia energii i wody, dostępu do transportu publicznego.

Wracamy pod znajomy adres – przedwojenna centrala PKO na ul. Świętokrzyskiej

Gmach, w którym mieściła się przed wojną centrala PKO, wybudowano w latach 1922-23. Początkowo zajmował on tylko narożną działkę u zbiegu ulic Jasnej i Świętokrzyskiej. W 1930 roku centralę rozbudowano. Na miejscu piętrowej kamieniczki wzniesiono nowe skrzydło, a istniejącą część podwyższono. Docelowo budynek miał być rozbudowany w kierunku zachodnim. Zajmowałby wówczas całą pierzeję Świętokrzyskiej pomiędzy Jasną a Marszałkowską.

Realizując ten plan, w latach 1938-1939 na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej wzniesiono nowy gmach centrali, a tuż przed wybuchem II wojny światowej zburzono kamienicę przy Świętokrzyskiej 35, by przygotować plac budowy pod ostatni fragment siedziby banku. Budynek ten obecnie nie istnieje, został zniszczony w czasie wojny (jego ruiny rozebrano dopiero w latach 60.). Również narożna część budynku na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej w trakcie działań wojennych uległa zniszczeniu. Budynek dawnej centrali PKO odbudowano dopiero w roku 1961 z przeznaczeniem na siedzibę Poczty Głównej. Kolejną własną siedzibę PKO zbudowano w 1998 roku przy ul. Puławskiej 15.

Modernizacja banku to nie tylko zmiana siedziby centrali

Bank inwestuje także w modernizację swojej sieci – ostatnie lata to czas jej transformacji, w tym unowocześniania, zmian w lokalizacji niektórych oddziałów na atrakcyjniejsze biznesowo oraz koncentracji na hybrydowym modelu obsługi. To efekt m.in. obserwowanego przez bank od kilku lat trendu odchodzenia klientów od tradycyjnych wizyt w oddziale na korzyść kanałów zdalnych –bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej oraz urządzeń samoobsługowych – bankomatów i wpłatomatów. W latach 2019-2021 bank zmodernizował lub przeniósł do nowej lokalizacji 105 placówek. Inwestuje również w nowe formy oddziałów, które spełniają wszystkie potrzeby klientów w jednym miejscu: doradztwo, sprzedaż, edukację i wsparcie w korzystaniu z kanałów zdalnych.