Międzynarodowe jury i różnorodność konkursu
Wraz z końcem nadsyłania prac przez uczestników CEWE Photo Award, jury stanie przed trudnym wyborem. Jak co roku na konkurs wpływają tysiące niesamowitych fotografii, wśród których trzeba wyłonić te najlepsze, w każdej z 10 kategorii. Po raz kolejny przewodniczącym komisji jury będzie światowej sławny fotograf Yann Arthus-Bertrand, który wraz z innymi członkami jury wybierze najlepsze prace.
Zobacz również
Konkurs CEWE Photo Award ukazuje niezwykłą różnorodność w każdym aspekcie. Pod tegorocznym hasłem „Nasz Świat jest piękny” kryją się zgłoszenia z całego świata, w aż dziesięciu różnych kategoriach. Każda z nich poprzez zgłoszone fotografie pokazuje osobistą interpretację zadanego tematu.
Różnorodność przejawia się także w wyborze członków jury. Przewodniczący z Francji, Yann Arthus-Bertrand to światowej sławy fotograf, który zasłynął ze swoich spektakularnych zdjęć lotniczych. W wieku 20 lat zaczął pracę jako dyrektor rezerwatu przyrody. W 1992 roku zdecydował się na opracowanie książki „Ziemia widziana z nieba”, która sprzedała się w 3 milionach egzemplarzy. Następnie Yann założył fundację GoodPlanet, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, wdrażanie programów dotyczących ochrony klimatu i zwalczanie procesów wylesiania.
W składzie komisji zasiądzie także czterech innych światowej sławy fotografów. Będzie to Christie Goodwin z Wielkiej Brytanii, której kariera trwa już od ponad 35 lat. Dziś jest rozchwytywaną fotografką angażowaną do portretów i zdjęć podczas tras koncertowych. Pracowała dla Eda Sheerana, Katy Perry, Taylor Swift, Paula McCartneya, Roda Stewarta i innych topowych artystów. To jej druga przygoda z CEWE Photo Award. Dodatkowo oceniać prace będzie także Ulla Lohmann z Niemiec, która ma nieco inne zainteresowania od poprzednich autorytetów. Jest fotografką ekspedycyjną, pracuje między innymi dla GEO, National Geographic i BBC. Była pierwszą kobietą na świecie, która podjęła się naukowej ekspedycji do wnętrza aktywnego wulkanu. Ponadto w skład jury wchodzi także Martin Rak z Czech, który specjalizuje się w fotografii krajobrazowej. Od połowy lat trzydziestych jego zdjęcia są regularnie publikowane na całym świecie i zdobyły kilka międzynarodowych nagród. Członkiem jury jest również Kai Pfaffenbach, główny fotograf agencji informacyjnej Reuters. Udowodnił swoją wszechstronność w dziedzinie dziennikarstwa i zdobył liczne nagrody, np. za zdjęcie zwycięskiej bramki Mario Götze, którą Niemcy zdobyły w 2014 roku na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. W 2020 r. wraz z innymi fotografami Reuters’a, zdobył nagrodę Pulitzera za relacjonowanie wydarzeń w Hongkongu. Ostatnimi, jednak nie mniej ważnymi, osobami zasiadającymi w jury są Petra Horn, Członkini Zarządu SOS Children’s Villages worldwide oraz dr Christian Friege, przewodniczący zarządu CEWE.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Konkurs w szczytnym celu
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce pomaga dzieciom już od 1991 roku, wyrównując szanse edukacyjne swoich podopiecznych, dbając o ich zdrowie oraz zapewniając im i ich rodzinom wsparcie psychologiczne. CEWE i Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce współpracują globalnie już od 2013 roku. Firma przekazała do tej pory ponad milion Euro na SOS Wioski Dziecięce. Współpraca ta, to nie tylko wpłacenie pieniędzy, ale także szereg projektów pomocowych, które CEWE realizuje wraz z SOS Wioskami Dziecięcymi.
Konkurs CEWE Photo Award to jedna z tych inicjatyw. Od ostatniej edycji, SOS Wioski Dziecięce są partnerem tego międzynarodowego konkursu fotograficznego. Stąd właśnie obecność w jury Petry Horn. Konkurs ten to nie tylko okazja do wygrania nagród przez laureatów, ale także możliwość realnej pomocy dzieciom w potrzebie. Każdy uczestnik konkursu, który prześle swoje zdjęcie sprawi, że CEWE przekaże 10 eurocentów na rzecz misji SOS Wiosek Dziecięcych. A jedna osoba może przesłać aż 100 fotografii! Na tę chwilę jest już ponad 180 000 zdjęć, a codziennie spływają kolejne. Dlatego niezależnie czy jest się profesjonalnym fotografem, czy amatorem – warto przesłać swoje zgłoszenie, jednocześnie wspierając inicjatywę pomocy dzieciom.
Międzynarodowe wsparcie ze strony stowarzyszeń fotograficznych
W ostatnich latach CEWE Photo Award stale zyskuje na znaczeniu i staje się integralnym elementem kultury fotograficznej. Dlatego też konkurs ten z roku na rok otrzymuje coraz większe wsparcie od międzynarodowych stowarzyszeń fotograficznych, które promują i rozwijają dziedzictwo kulturowe fotografii we wszystkich jego aspektach. Fakt ten podnosi rangę wydarzenia w skali międzynarodowej. CEWE Photo Award zyskało już po raz trzeci patronat Niemieckiego Stowarzyszenia Fotografów oraz Stowarzyszenie Fotografów Austriackich. Patroni z kolejnych krajów europejskich wspierają tegoroczny konkurs.
Wartościowe nagrody dla 1000 laureatów
Główna nagroda jest wyjątkowo atrakcyjna. Za pierwsze miejsce w CEWE Photo Award jest wybrana przez laureata wyjątkowa podróż o wartości 15 000 Euro, sprzęt fotograficzny o wartości 7500 Euro oraz CEWE Fotoprodukty o łącznej wartości 2500 Euro.
Na uczestnika konkursu, który zajmie miejsce od 2. do 10. Czeka nagroda w postaci sprzętu fotograficznego o łącznej wartości 5000 Euro oraz CEWE Fotoprodukty o wartości 2500 Euro. Dla laureatów od 11. Do 30. Miejsca czeka sprzęt fotograficzny o wartości 2500 Euro oraz CEWE Fotoprodukty o wartości 1000 Euro.
Jednak zostanie wyłonione aż 1000 osób, i kolejne miejsca otrzymają bony prezentowe na CEWE Fotoprodukty o wartości 100 Euro każdy. Co więcej – raz w miesiącu CEWE wybierze trzech zwycięzców miesiąca, którym także przypadnie ta nagroda.