Już 18 września odbędzie się kolejna edycja akcji „Książka za worek śmieci”. To będzie największe z dotychczas organizowanych wydarzeń. Do wspólnego sprzątania będą mogli przyłączyć się mieszkańcy 16 miast wojewódzkich: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Olsztyna, Białegostoku, Opola, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego i Kielc.
„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki. W tym roku dzięki zaangażowaniu partnera strategicznego – organizacji odzysku ASEKOL PL, w wybranych miastach akcja zostanie rozszerzona o zbieranie elektrośmieci.
Zobacz również
Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia – opowiada Anna Jaklewicz.
18 września akcja „Książka za worek śmieci” po raz pierwszy odbędzie się we wszystkich województwach Polski. Zorganizowanie tak dużego wydarzenia nie byłoby możliwe bez współpracy z ASEKOL PL S.A. – organizacją odzysku non profit, utworzoną w celu realizacji obowiązków firm wprowadzających na rynek polski sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie oraz opakowania. W zakresie jej działania znajduje się m.in . zapewnienie prawidłowej, zgodnej z przepisami i efektywnej zbiórki i przetwarzania elektrośmieci, baterii i akumulatorów oraz opakowań. Ważnym aspektem działania jest również prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych zwiększających świadomość społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami. Cel ten jest realizowany przez różnorodne akcje społeczne, w szczególności aktywujące lokalne społeczności.
18 września na zarejestrowanych uczestników wydarzenia czeka aż 1000 książek. Otrzymają je Ci, którzy jako pierwsi zarejestrują swój udział w wydarzeniu i wezmą udział we wspólnym sprzątaniu.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji znajdź wydarzenie dotyczące wybranego miasta. Znajdziesz w nim wszystkie szczegóły dotyczące akcji, w tym linki do rejestracji:
Słuchaj podcastu NowyMarketing
ORGANIZATOR AKCJI: ANNA JAKLEWICZ: www.facebook.com/ksiazkazaworeksmieci