Rzeszowie. Merytoryczne rozmowy toczyły się podczas ale również w trakcie przerw. To najlepszy dowód na to, że wzajemne relacje obu środowisk są tematem aktualnym i wymagają stałej atencji.
Tegoroczne wydarzenie przyciągnęło najlepszych w swojej dziedzinie. O media relations dyskutowało ponad 250 uczestników Kongresu Profesjonalistów Public Relations 2015. Jakie wnioski wyciągnięto ze spotkania ekspertów i praktyków branży? – Wiele poruszonych kwestii stanowiło potwierdzenie dotychczasowej wiedzy. Pojawiło się jednak wiele nowych wątków, które prowokowały do dyskusji, zarówno na sali, jak i podczas rozmów kuluarowych. Branża jest otwarta na zmiany, ale do ich wprowadzenia niezbędna jest debata i stała edukacja – mówi dr Dariusz Tworzydło, prezes Exacto Sp. z o.o. Organizatorami Wydarzenia byli Newsline Sp. z o.o. oraz Ideo Sp. z o.o. Sponsorem głównym firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów Sp. z o.o. Wśród głównych partnerów znaleźli się: Polskie Stowarzyszenie Public Relations, Związek Firm Public Relations, Miasto Rzeszów, Województwo Podkarpackie, Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka.
Zobacz również
Głos przedstawicieli mediów
Spotkanie branży public relations tym razem stanowiło miejsce konfrontacji dwóch środowisk. Po dziennikarskiej stronie barykady stanęli redaktorzy znani ze szklanego ekranu. Grzegorz Miecugow opowiadał o istocie, metodach, ale także trudnościach w docieraniu do dzisiejszego odbiorcy. Przeplatając prelekcję licznymi przykładami z bogatego doświadczenia znalazł punkty styku obu, niekiedy konkurujących ze sobą, branż. – Wspólnym mianownikiem dla mediów, dla dziennikarzy, dla PR-u, ale także dla reklamy jest to, jak trafić ze swoim przekazem do odbiorcy – twierdził Grzegorz Miecugow. Rad z zakresu publicznych wystąpień udzielał natomiast Maciej Orłoś. Dziennikarz wymieniał najczęściej popełniane błędy, podpierając się licznymi przykładami wpadek ludzi ze świata biznesu czy polityki. Nadmierna gestykulacja, brak przygotowania czy zła dykcja mogą stanowić problem zarówno dla występującego, jak i odbiorców.
Grzechy główne PR-owców
Kongres stanowił także lekcję pokory dla środowiska public relations. Nie obyło się bowiem bez wylistowania punktów iskrzenia, które mogą być powodem sporu na linii PR-owiec i dziennikarz. O dawkę samokrytyki branży zadbali Bohdan Pawłowicz, Właściciel PBS Solutions oraz Paweł Trochiumiuk, Prezes Zarządu Partner of Promotion. Pół żartem, pół serio opowiedzieli o błędach popełnianych przez PR-owców. Przekazywanie treści wyłącznie reklamowej, wysyłanie wiadomości na oślep do mediów z innego kręgu zainteresowań, zbyt częste informowanie o sprawach błahych i banalnych czy zadręczanie dziennikarzy pytaniami o możliwość publikacji to tylko niektóre ze stawianych zarzutów.
Kwestię relacji i komunikowania polskich PR-owców przeanalizowała Joanna Malinowska-Parzydło, CEO Personal Brand Institute. Prelegentka wróciła do zadań postawionych przed branżą w roku 2014. – Jeśli mówimy o budowaniu relacji, to nie uciekniemy od spraw fundamentalnych, które są najtrudniejsze, bo wymagają czasu i zaangażowania. Mówimy o przestrzeganiu pewnych zasad, wartościach, odpowiedzialności, wyobraźni czy zrozumieniu. Zadajcie sobie pytanie, czy traktujecie dziennikarzy jak swoich VIP-ów. Bo jak się ta sztuka uda, to okaże się, że każdy jest wasz – przekonywała Joanna Malinowska-Parzydło.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Dzień pod znakiem badań
Drugiego dnia konferencji prelegenci skupili się w znacznej mierze na przedstawieniu wyników badań. Łukasz Majewski, PR&Marketing Manager VML Poland oraz Magdalena Grochala (Comarch SA) próbowali rozkochać w sobie media szukając uniwersalnego sposobu na zyskanie zainteresowania dziennikarza. Autorzy badania skupili się na odpowiedzi na takie pytania jak: skąd dziennikarze czerpią informacje, jakie kanały social media wykorzystują w pracy PR-owcy i w jakim stopniu jest to źródło dziennikarskich poszukiwań? Anna Gabory, Menedżer ds. badań, IPC Wrocław przedstawiła natomiast wyniki badań prowadzonych przez IPC Wrocław, Exacto Sp. z o.o. oraz Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W raporcie dokonano oceny działań media relations prowadzonych przez przedsiębiorstwa i samorządy lokalne.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Kolejna edycja Kongresu Profesjonalistów Public Relations została zaplanowana na 21-22 kwietnia 2016 roku, a tematyka wydarzenia będzie oscylowała wokół kryzysów medialnych. Szczegółowe informacje wkrótce pojawią się na stronie internetowej. Zachęcamy również do śledzenia profilu wydarzenia na portalu Facebook.