Pierwsze wrocławskie krasnale stworzone zostały w 2005 roku przez artystę Tomasza Moczka. Nawiązywały do malowanych w latach 80. XX wieku graffiti, które miały manifestować sprzeciw wobec ówczesnego systemu politycznego. Dziś stanowią lubianą przez mieszkańców i turystów integralną część przestrzeni miejskiej. Inspirują organizatorów wycieczek i gier terenowych po Wrocławiu, autorów map i przewodników oraz reżyserów spektakli teatralnych.
Krasnale wykonane na zlecenie DPD Polska wyrzeźbił sam Tomasz Moczek. Można je znaleźć przy placówkach DPD przy ulicy Drobnera 38, Legnickiej 62 oraz Ślężnej 130/134. Na oficjalnej mapie wrocławskich krasnali dostępne są ich fotografie oraz krótkie humorystyczne opisy. Internauci mogą ocenić nowych „mieszkańców” Wrocławia, zostawiając serduszka przy profilach skrzatów.
Zobacz również
Krasnale DPD Polska są częścią strategii marketingowej promującej sieć ponad 2,5 tys. punktów DPD Pickup oraz oddziałów miejskich, w których klienci mogą nadać lub odebrać przesyłkę w najdogodniejszym dla siebie terminie, mogą także skorzystać z przymierzalni, a w razie potrzeby od razu nadać zwrot zamówionych towarów do nadawcy. Promocja krasnali była oparta na grze miejskiej. Jej uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć figurki, zrobić im zdjęcia i wysłać je wraz z podaniem lokalizacji.
– Krasnale, które pojawiły się przy wybranych placówkach DPD, są nie tylko wdzięcznym elementem krajobrazu, ale mają przypominać nam, jak ważną rolę w społeczeństwie pełnią dostawcy paczek. To właśnie oni w czasie kwarantanny spowodowanej pandemią koronawirusa stanęli na pierwszej linii frontu, zapewniając skuteczne i bezpieczne dostawy niezbędnych artykułów – komentuje Łukasz Zembowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu, członek zarządu DPD Polska.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce