Czy latem reklamy piwa są etyczne? – raport IMM

W drugim kwartale 2013 roku branża piwowarska wyemitowała łącznie 455 nowych przekazów reklamowych. Pomimo częstszej obecności w mediach branża utrzymuje wysoki poziom przygotowywanych komunikatów - żadna z reklam piwa wyemitowanych w okresie 1.04 – 30.06 nie naruszyła zasad Kodeksu Etyki Reklamy.
O autorze
1 min czytania 2013-08-12

Instytut Monitorowania Mediów po raz kolejny opublikował raport analizujący zgodność reklam piwa z zapisami Kodeksu Etyki Reklamy. Analizie poddano wszystkie nowe przekazy reklamowe, które pojawiły się w mediach oraz w outdorze w drugim kwartale 2013 roku – 50 reklam prasowych, 127 internetowych, 198 telewizyjnych, 28 radiowych oraz 52 outdorowych. Powstający cyklicznie raport jest formą dobrowolnej samoregulacji przemysłu piwowarskiego w zakresie odpowiedzialnej reklamy oraz informacji konsumenckiej.

Letnia ofensywa reklamowa piwowarów

Z raportu przygotowanego po raz szósty przez Instytut Monitorowania Mediów wynika, że w drugim kwartale 2013 roku branża piwowarska wyemitowała łącznie 455 nowych reklam piwa, co jest wynikiem świadczącym o prowadzonej przez piwowarów ofensywie reklamowej. Znaczne wzmocnienie obecności piwa w mediach i outdoorze związane jest z trwającym właśnie sezonem piwnym, na który przypada nawet do 40% rocznej sprzedaży piwa. Wraz z nadejściem miesięcy letnich zakończył się okres stabilizacji reklamowej, w którym aktywność reklamowa branży oscylowała wokół 300 nowych przekazów (III kwartał 2012 r. oraz I kwartał 2013 r.).

Wśród przeanalizowanych pod kątem poprawności etycznej reklam znalazły się zarówno te komunikujące sponsoring imprez sportowych i muzycznych, jak i przekazy promujące produkty. Większość reklam produktowych stanowiły przekazy informujące o wprowadzanych przez producentów nowościach rynkowych, takich jak piwa smakowe.

Etyczność niepodlegająca sezonowym zmianom

Niezależnie od zmian w ilości emitowanych reklam, które wynikają z charakterystycznej dla branży piwowarskiej sezonowości w sprzedaży piwa, przekazy reklamowe złotego trunku wciąż nie budzą zastrzeżeń etycznych. Autorzy niniejszego raportu podkreślają także, iż komunikaty reklamowe branży piwowarskiej zostały sformułowane w jasny, zrozumiały i łatwy do odczytania przez odbiorców sposób. Co więcej, zdecydowana większość spotów reklamowych firm zrzeszonych w Związku Browary Polskie (Kompania Piwowarska SA, Grupa Żywiec SA, Carlsberg Polska SA) została opatrzona znakami odpowiedzialnościowymi „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” i „Alkohol – tylko dla pełnoletnich”.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Przygotowywany już po raz szósty raport IMM, podobnie jak jego poprzednie edycje, wskazuje na stały, wysoki poziom komunikatów reklamowych branży piwowarskiej. Brak zastrzeżeń natury etycznej do naszych reklam emitowanych w „najgorętszym” pod względem sprzedaży okresie roku, świadczy najlepiej o silnym poczuciu obowiązku branży piwowarskiej w zakresie uczciwej i etycznej reklamy, niepodlegającym zmianom podyktowanym sezonowością – komentuje raport Danuta Gut, Dyrektor Biura Zarządu ZPPP Browary Polskie.

Słuchaj podcastu NowyMarketing