Dzieci wyrwane ze swojego środowiska dotyka brak poczucia bezpieczeństwa, bieda, brak dostępu do edukacji czy nietolerancja. Potrzebują one pomocy w integracji i wsparcia psychologicznego. Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi w Mariupolu działania na rzecz dzieci w wieku szkolnym z rodzin wewnętrznie przesiedlonych, rodzin ubogich i dzieciom z domów dziecka. W wyniku walk na wschodzie Ukrainy w 2014 roku do Mariupola uciekło ok. 100 000 osób, z czego około 58 000 stanowią dzieci.
Otworzyliśmy i prowadzimy Świetlicę św. Mikołaja, kupujemy wyprawki szkolne dla dzieci z domów dziecka, zapewniamy dzieciom pomoc psychologiczną, organizujemy warsztaty dla młodzieży i zajęcia dodatkowe dla dzieci, a także fundujemy stypendia dzieciom z rodzin w najtrudniejszej sytuacji. W trakcie pandemii fundacja dostarczała także paczki żywnościowe rodzinom z dziećmi. Otwarta przez fundację świetlica mieści poradnię psychologiczną dla dzieci i młodzieży, w której odbywają się bezpłatne zajęcia edukacyjne i arteterapia. Można tam znaleźć spokój, troskliwą opiekę wychowawców i kompleksowe wsparcie psychologiczne. Fundacja organizuje także dzieciom ze wschodu Ukrainy wyjazdy wakacyjne, paczki na święta oraz wyprawki szkolne – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.
Zobacz również
#DobrePączki to akcja, której celem jest pomoc potrzebującym dzieciom ze wschodniej Ukrainy. Wystarczy zrobić zdjęcie swojego pączka, opublikować je w mediach społecznościowych z hashtagiem #DobrePączki, nominować kolejne osoby oznaczając je w swoim poście oraz wpłacić minimum 5 złotych na cel zbiórki Fundacji Świętego Mikołaja dla dzieci z Muriapola pod adresem mikolaj.org.pl/dobrepaczki
Biorąc udział w akcji #DobrePączki, można w bardzo prosty sposób przyczynić się do poprawy trudnej sytuacji dzieci mieszkających na wschodzie Ukrainy. Dobre Pączki to słodki sposób na pomaganie.
Szczególnie w świetle ostatnich napięć i trwającej niepewności, chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by dzieci z Mariupola miały możliwość rozwijać się i bawić w przyjaznym miejscu, pomimo pełnej niepokoju codzienności życia w strefie przyfrontowej. Dzieci żyjące najbliżej linii frontu cierpią z powodu chronicznego lęku i niepewności związanych z ostrzałami. Od początku konfliktu w 2014 r. co piąta szkoła we wschodniej Ukrainie została uszkodzona lub zniszczona. Dzieci nie są winne sytuacji, w jakiej się znalazły. Chcemy im pomóc – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Wszystkie szczegóły dotyczące akcji oraz informacje na temat pomocy, jakiej Fundacja Świętego Mikołaja udziela dzieciom na wschodzie Ukrainy można znaleźć na specjalnej stronie dedykowanej akcji: mikolaj.org.pl/dobrepaczki.
Słuchaj podcastu NowyMarketing