Rok 2023 rozpoczął się dla reklamy online bardzo dobrze. Z poziomu 10%, zaobserwowanego w roku ubiegłym, w pierwszym kwartale 2023 roku dynamika wzrostu podskoczyła do poziomu 14%. Dla porównania – w analogicznym kwartale 2022 roku indeks wyniósł 9%. Obserwowane trendy świadczą o tym, że po pandemicznym zawirowaniu w roku 2020 (gdy tempo rozwojowe wydatków na komunikację marketingową w sieci spadło do 5%), internet na stałe powrócił do długoterminowego trendu ze średnim indeksem sięgającym dwucyfrowego wzrostu.
Ogólny obraz rynku nie uległ zmianie. Nadal dominuje reklama graficzna (obejmująca statyczny display oraz wideo), pozyskująca 41% udziału i wyprzedzająca SEM, który stanowi jedną trzecią tortu reklamowego online. Wszystkie formaty odnotowały dodatnie wskaźniki wzrostu.
Zobacz również
Biorąc pod uwagę podział branżowy – ranking reklamodawców nie uległ istotnym zmianom. Kolejność na ścisłym podium pozostała taka sama, a na pozostałych miejscach doszło do nieznacznych roszad. Największe wzrosty odnotowały branże: „nieruchomości” oraz „podróże, turystyka, HoReCa”.
Więcej informacji o badaniu na: http://iabadex.pl
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
#O BADANIU
Słuchaj podcastu NowyMarketing
IAB AdEx jest cyklicznym badaniem służącym do mierzenia wydatków na reklamę internetową. Projekt realizuje IAB Polska wspólnie z PwC od 2007 roku, a jego wyniki stały się standardem rynkowym i są bazą dla innych analiz dotyczących wydatków reklamowych.
W badaniu biorą udział wszystkie wiodące firmy internetowe, jednak wyniki nie wyczerpują pełni wydatków reklamowych w internecie ze względu na duże zróżnicowanie i mnogość małych oraz średnich podmiotów na rynku. Za wydatki reklamowe uznano budżety firm przeznaczane na zakup powierzchni reklamowej w internecie. Na wydatki te składają się zarówno przychody uczestników badania uzyskane z tytułu sprzedaży powierzchni reklamowej, jak i prowizje agencji z tego tytułu. Wydatki ujęte w badaniu mogą mieć zarówno charakter gotówkowy, jak i barterowy.
W badaniu uwzględniono przychody następujących podmiotów: Agora, Burda Media, Cormedia, CS Group (szacowane), Dentsu Aegis, Facebook (częściowo szacowane), Freshmail, GK Digitree Group, Google – wyszukiwarka, reklama kontekstowa, YT, GDN i mobile (częściowo szacowane), GroupM, Grupa Allegro, Grupa Pracuj, Grupa Wirtualna Polska, Grupa ZPR Media, Havas Media, IDG, IPG Mediabrands, LEADR, Lowe Media, NetSprint, Novem, OLX, OMD, Polsat-Interia, Polska Press Grupa, Publicis Groupe, Ringier Axel Springer Polska, Społeczności, Ströer Digital, TVN, TVP. Szacunki oparte są na danych PwC, IHS oraz Gemius.
Dane zbierano do 21 lipca 2023 r.
PS Agnieszka Petla (OMD): Wykrycie każdego nowego rodzaju fraudu powinno być czymś, z czego możemy być dumni
– Kreatywność jest tak duża, że nie wszystkie przypadki fraudów można zobaczyć automatycznie. Potrzebny jest zdecydowanie człowiek i jego zdolność logicznego myślenia i analizy – na temat fraudów na rynku reklamowym rozmawiamy z Agnieszką Petlą, digital strategy lead, OMD Group.