fot. Startup Stock Photos
Prawidłowej odpowiedzi wbrew pozorom nie trzeba szukać daleko. Wikipedia podaje – Dynamiczny banner to reklama, której treść lub layout zostały stworzone dynamicznie tzn. dokładnie w momencie, w którym banner zostaje wyświetlony odbiorcy. Wyklucza to zatem kreację, której treść i kształt zostały wcześniej przygotowane (tzw. pre-programming).
Zobacz również
Jest wiele miejsc w internecie, w których można znaleźć zupełnie inne opinie. Powoduje to, że pojęcie dynamicznych bannerów jest błędnie stosowane w odniesieniu do statycznych kreacji, a klienci czują się zagubieni nie rozumiejąc terminów, jakie są im prezentowane.
Co zatem oznacza przywołane przez Wikipedię dynamiczne generowanie bannera w momencie wyświetlenia?
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Statyczne bannery
Wyobraźmy sobie, że mamy cztery różne wersje bannerów przygotowanych na potrzeby jednej kampanii. Dla każdej wersji ustaliliśmy warunki i kryteria jakie muszą być spełnione, aby dany banner został wyświetlony określonemu użytkownikowi. Przygotowana wcześniej technologia analizuje zachowanie internautów, aby jeśli wybrany użytkownik spełnia cele kampanii, wyświetlić mu jeden z czterech wcześniej przygotowanych bannerów. Czy jest to reklama dynamiczna? Absolutnie nie.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Opisany wyżej mechanizm w stu procentach odnosi się do reklamy statycznej. W tym modelu jedyny element nad, którym twórca kampanii ma kontrolę to kryteria wyświetlenia gotowej już reklamy, której charakteru nie można zmienić.
Dynamiczne bannery
W przypadku dynamicznych bannerów kontent jest elementem, który nieustannie się zmienia. Co to znaczy? Zamiast czterech wersji bannera twórca kampanii otrzymuje niemal niezliczoną liczbę różnych treści, które wyświetlą się w zależności od tego jakie użytkownik podejmuje działania w sieci.
Prawdziwy dynamiczny banner składa się z następujących elementów:
- Elementy statyczne: logo, intro, przycisk angażujący do działania
- Elementy dynamiczne: rekomendacje produktów, informacje o produktach i promocjach, ceny (mogą być zróżnicowane, np. dla stałych lub nowych klientów) – wszystkie te elementy wynikają z analizy wcześniejszych zachowań oraz preferencji użytkownika i są połączone bezpośrednio z listą produktów e-sklepu.
Podsumowując, dynamiczne bannery to technologia, która daje niemal nieograniczone możliwości i pozwala na dopasowanie reklamy typu display do indywidualnych preferencji użytkownika. Nawet, gdy w jednym momencie sklep odwiedzą setki lub tysiące internautów każdy z nich zobaczy nieco inną wersję tego samego bannera. Dodatkowo ten sam użytkownik może zobaczyć kilka różnych odsłon naszej reklamy w zależności od jego aktualnych zainteresowań. Zdolność natychmiastowego dostosowania się do zmieniającego się kontekstu w jakim znajdują się poszczególni konsumenci powoduje, że dynamiczne bannery są do czterech razy skuteczniejsze niż ich statyczne odpowiedniki.
Autor: Juliusz Michajłow, Szef działu produktów i marketingu, QuarticON.com