E-marketerzy z papierem – jak znaleźć studia podyplomowe dla siebie?

E-marketerzy z papierem – jak znaleźć studia podyplomowe dla siebie?
Na polskim rynku jest niemal 50 podyplomowych kierunków związanych z marketingiem internetowym, komunikacją w sieci, social media i zarządzaniem serwisami internetowymi. Jak wybrać te kilkanaście weekendowych zjazdów, by stać się skutecznym e-marketerem?
O autorze
3 min czytania 2012-09-10

Najstarsza polska podyplomówka dla e-marketerów zaprasza już po raz 17 na niezwykłe spotkania podczas zajęć w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Jednak nie jest to wcale najpopularniejszy kierunek podyplomowy w naszym kraju dla przyszłych pracowników agencji interaktywnych, project managerów czy specjalistów od biznesu w sieci. Z pewnością mieszkańców miast oddalonych od stolicy i myślących o internecie bardziej marketingowo skusi propozycja, którą przygotowały Wyższe Szkoły Bankowe. Na podyplomowe studia Innowacyjny E-marketing, których pierwsza edycja wystartowała rok temu w poznańskiej WSB, można zapisać się aż w 8 miastach, m.in. Chorzowie, Szczecinie, Toruniu i Łodzi.

Rosnące budżety promocyjne na działania w sieci sprawiają, że to właśnie rozwój w tym kierunku budzi coraz większe zainteresowanie u myślących o pracy nie tylko w branży stricte związanej z kształtowaniem wizerunku firmy czy instytucji. Marketing internetowy to także istotny aspekt działań przy prowadzeniu własnego biznesu.

– Nikt lepiej niż osoby zakładające startupy nie wie, jak ważna jest wiedza przekazywana przez doświadczonych praktyków – twierdzi Agata Wiśniewska, koordynator studiów podyplomowych E-marketing z Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego w Warszawie – W programie podyplomowych studiów E – marketing  postawiliśmy w stu procentach na współpracę z ekspertami rynku – założycielami własnych firm bądź przedstawicielami uznanych agencji, domów mediowych, firm email marketingowych i  agencji SEO/SEM. To gwarancja uczenia się od najlepszych na realnych, aktualnych case’ach. Kadra wykładowców to podstawowe kryterium wyboru podyplomówki.

Praktycy to nie wszystko…

Zdaniem ekspertów z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, największej humanistycznej niepublicznej uczelni Dolnego Śląska, warto wybierać uczelnię z doświadczeniem w prowadzeniu studiów podyplomowych. Istotne jest także sugerowanie się miejscem szkoły w Rankingu Uczelni Akademickiej, który co roku przygotowują czasopisma „Perspektywy” oraz „Rzeczpospolita”.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Dobrze zrobić rozeznanie i poszukać informacji od osób, które ukończyły studia podyplomowe na interesującym nas kierunku i uczelni – radzi Dorota Wróblewska-Cwenar, doradca zawodu Biura Karier DSW – Ważny jest program kształcenia i to, czy jest on zgodny z Krajowymi Ramami Kwalifikacji. Istotne jest także zwrócenie uwag, aby zajęcia teoretyczne były powiązane z praktycznymi, co pozwoli na zdobycie wiedzy i konkretnych umiejętności. Ważne jest również, czy dany kierunek oferuje wystarczającą ilość godzin dydaktycznych, gwarantującą uzyskanie kwalifikacji/uprawnień. Takim przykładem jest zdobycie tzw. „przygotowania pedagogicznego”, niezbędnego do pracy w przedszkolu, szkole. Warto zwrócić uwagę na koszty, jakie będziemy ponosić w związku z podjęciem studiów podyplomowych. Trzeba zorientować się czy czesne można opłacać w ratach, jeśli tak to w jakich oraz czy będziemy również zobowiązani do uiszczenia dodatkowych opłat związanych ze studiami.

Czego nie powinno zabraknąć na dobrym e-marketingowym kierunku? Możliwości czerpania nie tylko z wiedzy wykładowców ale także otwartości na pomysły uczestników, różnorodnych aspektów aktywności w sieci – od social media przez e-commerce po na przykład analitykę internetową. Pytając o nasz wymarzony e-kierunek powinniśmy także zwracać uwagę nie tylko na kadrę ale też formę prowadzenia zajęć. Bo chyba wielu z nas nie chciałoby spędzić 200 godzin wpatrując w slajdy z Power-Pointa…

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Na co zatem zwrócić uwagę myśląc o podyplomowym kształceniu dla e-marketerów?

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Wybierając studia przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kadrę dydaktyczną – twierdzi Mateusz Tułecki, opiekun specjalności Marketing w sieci oraz Zarządzanie i marketing projektów internetowych w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie – Uważam, że powinna składać się z praktyków, którzy na co dzień zajmują się daną branżą. Nam się to  udało – jesteśmy dumni, bo pod względem kadrowym nasze studia nie mają sobie równych nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce. Dodatkowo liczy się zawieranie nowych znajomości z ludźmi, którzy zrobili sporo ciekawych i innowacyjnych projektów lub inwestują w startupy na pewno w przyszłości zaprocentuje. Ponadto, wybierając studia warto zwrócić uwagę, czy zajęcia mają charakter praktyczny, czy zmuszają do kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów oraz rozwijania własnych projektów.

My także pomożemy zainteresowanym rozwojem w zakresie marketingu w sieci. Za kilkanaście dni na naszej stronie opublikujemy bazę e-marketingowych kierunków studiów oraz raport o wyróżnionych propozycjach edukacyjnych polskich uczelni w przygotowanym przez nas rankingu podyplomówek „Studia E-marketera”. Podczas prac nad rankingiem ocenialiśmy m.in. doświadczenie prowadzących, praktyczność programu i wykorzystanie komputerów podczas zajęć. Efekty e-marketingowych potyczek – już wkrótce…

Ranking przygotowujemy we współpracy z grupą wiodących portali edukacyjnych prowadzonych przez Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY – studia.net, kierunki.net oraz studiapodyplomowe.net.