– Zmiany na rynku mediów są nieuchronne. Już dziś staramy się myśleć o tym, jak będą kształtować się preferencje nadawców i kibiców za pięć, a nawet dziesięć lat. Chcemy być przygotowani strategicznie oraz technologicznie, by optymalnie wykorzystać wszystkie te możliwości i dostarczyć naszym fanom jak najlepszy produkt – w wygodny, łatwo dostępny sposób – wyjaśnia Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasa S.A. – To nasz najważniejszy projekt technologiczny, bo daje zupełnie nowe możliwości, jeśli chodzi o zasięg ligi na świecie, bezpośredni kontakt z kibicami, rozumienie ich oczekiwań oraz komercjalizację zagranicznych praw mediowych. Ta platforma jest ważnym elementem strategii budowy marki i potwierdza miejsce Ekstraklasy wśród najbardziej innowacyjnych lig piłkarskich w Europie – dodaje Marcin Animucki.
Ekstraklasa.TV to przede wszystkim możliwość oglądania transmisji meczów na żywo z polskim komentarzem meczowym. Są one dostępne w krajach nieobjętych wyłącznymi licencjami stacji telewizyjnych, czyli poza Polską, gdzie licencje wykupiły nc+ i TVP oraz Bałkanami, z prawami do pokazywania meczów przez Planet Sport. Widzowie za granicą – Polonia, osoby na wyjazdach zagranicznych czy fani polskiej piłki z innych krajów – mogą oglądać transmisje ze spotkań za opłatą. System umożliwia wykupienie dostępu do wybranego meczu (Pay Per View) w cenie 2,99 EUR, a także oglądanie transmisji wszystkich meczów PKO Bank Polski Ekstraklasy w ramach abonamentu – miesięcznego lub za sezon, odpowiednio w cenie 6,99 EUR i 49,99 EUR. W pierwszym miesiącu w ramach promocji można oglądać transmisje meczów za granicą gratis (w popularnym modelu „Try&Buy”). Pozostałe treści, w tym wszystkie materiały publikowane w kraju, są bezpłatne i dostępne po zalogowaniu. M.in. kilkanaście minut po każdym meczu kibice mogą oglądać w serwisie i w aplikacji Ekstraklasa.TV skróty i najciekawsze akcje ze spotkania. Mają też dostęp do ligowych aktualności i różnego rodzaju materiałów wideo z rozgrywek bieżącego oraz poprzedniego sezonu. Serwis jest kompatybilny z Chromecast i Airplay, urządzeniami, dzięki którym obraz z telefonu może zostać wyświetlony na ekranie telewizora.
Zobacz również
– Na platformie Ekstraklasa.TV kibice znajdą zasoby wideo, dzięki którym mogą na bieżąco śledzić rozgrywki, a oprócz treści premium, w serwisie pojawiają się też różnego rodzaju podsumowania i klipy. Bazę, która z każdym miesiącem będzie rosła, można przeglądać wyszukując nagrania po dowolnych hasłach, w tym nazwach klubów czy nazwiskach zawodników. Ponadto wkrótce wprowadzimy możliwość komentowania meczów na żywo przez kibiców, np. youtuberów, którzy otrzymają akredytację. Serwis będziemy jeszcze doskonalić i rozbudowywać. Zależy nam, by był przyjazny i za pomocą kilku kliknięć dostarczał wiedzy oraz rozrywki wysokiej jakości wszystkim fanom futbolu – komentuje Leszek Miklas, prezes zarządu Ekstraklasa Live Park.
To właśnie spółka producencka ligi – Ekstraklasa Live Park – odpowiada za polskie wdrożenie OTT. Dostarcza wszystkie treści wideo oraz współpracuje z wykonawcą platformy. Jest nim OZ Sports – firma technologiczna z przedstawicielstwami w Skandynawii, Ameryce Południowej, Miami i Londynie, która specjalizuje się w projektach futbolowych, produkcjach sportowych i globalnym ich udostępnianiu. Pracuje dla CONCACAF (Konfederacja Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów), ligi dominikańskiej czy najwyższej ligi futbolu kobiecego w Szwecji. OZ Sports brał także udział w tworzeniu internetowych serwisów wideo dla telewizji BBC (BBC iPlayer) oraz SKY (Sky by Wire).
Chociaż wiele sportowych organizacji deklaruje chęć uruchomienia serwisów streamingowych, jak dotąd tylko nieliczni zrealizowali swoje zapowiedzi. Na ten ruch zdecydowała się UEFA, która wystartowała ze swoją platformą OTT zaledwie kilka tygodni temu. Federacja oprócz rozgrywek międzynarodowych, udostępnia też materiały wideo Bundesligi. Wiosną tego roku wystartowała również platforma OTT hiszpańskiej La Ligi. Treści wideo poprzez własne serwisy streamingowe udostępniają m.in. amerykańskie NBA i NHL.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Platforma Ekstraklasa.TV jest dostępna w języku polskim, a niebawem działać będzie także w wersji angielskiej. Na bieżąco wprowadzane są modyfikacje, systematycznie uruchamiane będą też dodatkowe funkcjonalności. Z serwisu obecnie można korzystać w wersji przeglądarkowej pod adresem www.ekstraklasa.tv oraz testowo w aplikacji mobilnej (w pierwszej kolejności na iOS, a następnie Android), a w ciągu kilku kolejnych miesięcy platformę będzie można instalować na Smart TV i Apple TV. Ekstraklasa jest jedną z wiodących pod względem technologicznym lig w Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat zainwestowała w takie przedsięwzięcia 30 mln zł. Jako jedna z pierwszych w Europie zakupiła własne wozy produkcyjne (OB. Van HD i 4K) i wprowadziła standard transmisji 4K Ultra HD HDR, korzysta z systemu trackingu – TRACAB™ i statystyk danych fitness. Zorganizowała też Ekstraklasa Games – największy w historii turniej gry FIFA w Polsce oraz wprowadziła innowacyjną w skali europejskiej ligową aplikację mobilną. Własna platforma OTT jest kolejnym projektem Ekstraklasy o innowacyjnym charakterze.
Słuchaj podcastu NowyMarketing