Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Katowice i Kraków – to miasta, w których swoje przystanki będzie miała sztafeta Empiku walcząca o ustanowienie czytelniczego rekordu Polski. Podczas trwającego nieco ponad 24h przejazdu, czytana książka będzie co 30 minut trafiała w kolejne ręce. Na każdym z przystanków zmieni się drużyna czytelnicza reprezentująca dane miasto. Do akcji zaproszono wszystkich pracowników Empiku. Spośród osób, które odpowiedziały na ogłoszenie i udzieliły odpowiedzi na krótkie pytanie, wyłoniono uczestników poszczególnych tras przejazdu.
Organizatorzy zachęcają mieszkańców miast, do których zawita sztafeta, do aktywnego dopingu i spotkań z uczestnikami. Podczas półgodzinnych przystanków i zmiany czytelniczej drużyny będzie można porozmawiać z ulubionym autorem, zdobyć jego autograf oraz zamienić kilka słów z uczestnikami, dla których udział w wydarzeniu będzie szczególnym przeżyciem.
Zobacz również
Empikowa sztafeta wystartuje z Warszawy, w środę 12 września w samo południe. Wtedy we wspólną podróż z uczestnikami wyruszy Witold Szabłowski. Wyjazd poprzedzi spotkanie z autorem w warszawskim Empik Junior przy ul. Marszałkowskiej. Ceniony reportażysta i dziennikarz, rozpocznie sztafetę, czytając na pierwszym odcinku przejazdu książkę „Merhaba”, czyli odświeżoną i uzupełnioną wersję swojego bestsellerowego zbioru reportaży „Zabójca z miasta moreli”, nominowanego do Nagrody Literackiej „Nike”. Autor opisuje w niej historię, która wydarzyła się w 1958 roku, czyli dokładnie 60 lat temu w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, czyli dzisiejszym Empiku. Zawitał wtedy do niego Nazim Hikmet, najwybitniejszy turecki poeta, prawnuk polskiego żołnierza z Powstania Wielkopolskiego 1848 roku. „Mam polski nos, włosy, które były jasne, nim posiwiały, i sporo polskiego chyba romantyzmu” – miał zadeklarować wtedy wielki literat. Nieprzypadkowo więc podróż rozpocznie się od książki Szabłowskiego.
Pierwszym przystankiem na trasie będzie Gdańsk, gdzie Empikowy team wraz z Witoldem Szabłowskim przekaże „książkową pałeczkę” kolejnej grupie bijących rekord. Reprezentanci, którzy wyruszą w podróż z miasta Neptuna przeczytają „Nie ma jak u mamy” w towarzystwie autorki powieści, Magdaleny Witkiewicz. W Szczecinie nastąpi nocna zmiana czytelniczej warty. Uczestnicy przeczytają „Biblię diabła” Leszka Hermana, od lat związanego ze Szczecinem. Stąd Empikowy autobus podąży w kierunku Poznania, gdzie do kolejnej drużyny dołączy Ryszard Ćwirlej. Dziennikarz i autor bestsellerowych powieści kryminalnych, których akcja toczy się w Poznaniu i Wielkopolsce, odda w ręce sztafetowych czytelników kryminał „Masz to jak w banku”.
Kolejnym miastem, którego nie mogło zabraknąć na trasie będzie Wrocław. W mieście krasnali do autobusu wsiądzie Wojciech Chmielarz, który w drodze do Katowic rozpocznie czytanie mistrzowskiego thrillera „Żmijowisko”. Cała przygoda zakończy się w kulturalnym Krakowie, do którego wraz z reprezentacją Empiku wyruszy Łukasz Orbitowski. Nieprzewidywalna, trzymająca w napięciu i realistyczna fabuła jego powieści „Exodus” dostarczy czytelnikom, walczącym o ustanowienie rekordu, niezapomnianych wrażeń.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Sztafeta z książką jest jednym z ważnych punktów obchodów przypadającego w tym roku 70-lecia Empiku. To właśnie dzięki niej pracownicy będą mogli uczcić 70 lat spotkań z kulturą, jadąc we wspólną podróż z autorami popularnych książek.
Trasa sztafety:
12 września, środa
Start: Warszawa-Gdańsk:
12:00 Empik Junior (spotkanie z Witoldem Szabłowskim), pl. Defilad Warszawa
19:00 ul. Targ Węglowy, Gdańsk
Gdańsk-Szczecin:
19:30 ul. Targ Węglowy, Gdańsk
02:00 ul. Mariacka, przy pl. Solidarności, Szczecin
13 września, czwartek
Szczecin-Poznań:
02:30 ul. Mariacka, przy pl. Solidarności, Szczecin
06:30 Al. Marcinkowskiego, przy Muzeum Narodowym, Poznań
Poznań-Wrocław:
07:00 Al. Marcinkowskiego, przy Muzeum Narodowym, Poznań
10:00 pl. Czysty, przy Domu Towarowym Renoma, Wrocław
Wrocław-Katowice:
10:30 pl. Czysty, przy Domu Towarowym Renoma, Wrocław
13:30 pl. Szewczyka przy wejściu głównym Dworca PKP, Katowice
Katowice-Kraków:
14:00 pl. Szewczyka, przy wejściu głównym Dworca PKP, Katowice
Meta: 16:00 parking, przy Centrum Handlowym Kazimierz, Kraków