…promocji naszej marki – podkreśla Dariusz Kaśków, prezes Zarządu Energa SA.
Współpraca Lechii z Energą trwa nieprzerwanie od 2007 roku. Wówczas Biało-Zieloni grali jeszcze na zapleczu Ekstraklasy. W 2011 roku spółka wzmocniła współpracę z klubem. Cztery lata później została sponsorem tytularnym Stadionu Energa Gdańsk, na którym Biało-Zieloni rozgrywają swoje mecze.
Zobacz również
– Dziś rozpoczynamy nowy rozdział współpracy. Na razie na najbliższy sezon. W biznesie i w sporcie liczą się jednak długoletnie, partnerskie relacje. Myślę więc, że do rozmów na temat współpracy jeszcze usiądziemy. Energa, jako sponsor kilku innych drużyn zawodowych posiada wypracowany i dobrze funkcjonujący model takiej współpracy – podkreśla Dariusz Kaśków, prezes Zarządu Energa SA. – Wierzę, że klub i jego kibice dobrze będą służyć promocji naszej marki, a nasze wsparcie pozwoli drużynie osiągnąć zamierzony cel: zdobycie podium LOTTO Ekstraklasy. Liczymy, że wspólne działania przełożą się na wyniki sportowe klubu, a co za tym idzie, budowę marki Energa.
Koszulki Lechii Gdańsk z logo Grupy Energa – sponsora głownego
– Współczesny sport, zwłaszcza ten zawodowy, nie może dziś właściwie funkcjonować bez wsparcia sponsorów. Tym bardziej cieszymy się, że udało się sfinalizować nasze starania o sponsora, a tym samym o przyszłość klubu. Jesteśmy dumni z faktu, iż Energa, po blisko 10 latach współpracy, przejmuje tytuł Sponsora Głównego Lechii Gdańsk – mówi Adam Mandziara, prezes Klubu.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Lechia Gdańsk zajmuje wysokie miejsce w raporcie „Ekstraklasa piłkarskiego biznesu”, przygotowanym przez EY i Ekstraklasę SA. W świetle tego raportu gdańscy piłkarze zwyciężają w kategorii „efektywność sportowa”. W klasyfikacji „marketingowo-medialnej” i „rankingu biznesowym” Biało-Zieloni zajmują trzecią pozycję. W minionym sezonie Lechia cieszyła się również dużym zainteresowaniem sponsorów i partnerów – w tej kategorii klub uplasował się na trzecim stopniu podium.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Fakty te miały oczywiście istotny wpływ na kierunek i wynik negocjacji pomiędzy Lechią a Energą.
– Jako jeden z największych pracodawców w regionie staramy się wsłuchiwać w potrzeby mieszkańców i wspierać ważne dla nich wydarzenia kulturalne i sportowe. Uznaliśmy, że kontynuacja budowy silnej drużyny gdańskich piłkarzy jest odpowiedzią na te potrzeby i wpisuje się w naszą strategię działalności społecznej – mówi Przemysław Piesiewicz, wiceprezes zarządu Energa SA.
Podobnego zdania są również gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości: Kazimierz Koralewski, Jerzy Milewski i Grzegorz Strzelczyk. To m.in. dzięki ich determinacji doszło do porozumienia pomiędzy Energą a Lechią. Oni również sugerowali negocjatorom, aby współpraca pomiędzy Lechią a Energą zawierała aspekty edukacyjne – szkolenie młodzieży, wspieranie promocji kultury fizycznej i rekreacji, oraz konsolidowanie lokalnej społeczności wokół klubu.
Klub Lechia Gdańsk od wielu lat pełni poważną rolę prospołeczną – jest jednym z najsilniejszych, pomorskich ośrodków edukacji sportowej dla dzieci i młodzieży. Dzięki pracy trenerów Lechii młodzi sportowcy odnoszą sukcesy nie tylko w regionie, lecz również na arenie ogólnopolskiej. W 2012 r. Lechia Gdańsk zdobyła tytuł Mistrza Polski Juniorów Młodszych. Dzięki porozumieniu z Energą, zakres tych działań ma się zwiększyć jeszcze bardziej.
Grupa Energa jest obecna w życiu wielu Pomorzan. Jako jedna z największych firm na Pomorzu czuje się odpowiedzialna za środowisko, w którym działa, dlatego dba o interes społeczny, poszanowanie środowiska naturalnego oraz kształtowanie pozytywnych relacji z otoczeniem. Od lat uczestniczy w przestrzeni społecznej województwa promując sport, naukę, kulturę i ochronę środowiska. W samych programach sportowych i edukacyjnych prowadzonych przez Grupę co roku uczestniczy blisko 100 tys. dzieci i młodzieży. Wszystkie programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu Grupa prowadzi pod wspólnym hasłem Energa dla Ciebie. Obejmuje on pięć projektów:
Energa Sport popularyzuje aktywność fizyczną oraz kształtuje pozytywne postawy wśród najmłodszych – przede wszystkim czerpanie radości z uprawiania sportu i rozwoju osobistego. Dzięki autorskim projektom tj. Energa Basket Cup, Energa Sailing oraz Energa Atletic Cup stwarza najbardziej utalentowanym dzieciom odpowiednie warunki do treningu i doskonalenia umiejętności w koszykówce, żeglarstwie i lekkoatletyce.
Energa Edukacja koncentruje działania na propagowaniu wiedzy na temat energii elektrycznej, sposobów jej wykorzystania, a także zachęcaniu do dyskusji na temat szans i problemów, jakie stoją przed współczesną energetyką. Działania w tym zakresie firma prowadzi na wszystkich szczeblach edukacji – od o programu „Planeta Energii”, w ramach którego uczy najmłodszych uczniów jak bezpiecznie i racjonalnie korzystać z energii elektrycznej, poprzez cykliczny konkurs „Energia Przyszłości” skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, kończąc na stypendiach i stażach dla studentów oraz absolwentów szkół wyższych w ramach projektu „Energia do nauki”.
Energa dla Przyrody to dbałość o środowisko naturalne i odpowiedzialne zarządzanie jego zasobami. Energa angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska oraz edukację ekologiczną. Stąd inicjatywy mające na celu budowanie partnerstwa i relacji z organizacjami chroniącymi przyrodę czy pomoc bocianom białym.
Energa Mecenat wychodzi naprzeciw potrzebom otaczającego środowiska i ludzi. Działając w oparciu o idee biznesu odpowiedzialnego społecznie firma wspiera liczne instytucje kultury, obejmując patronatem zarówno spektakularne przedsięwzięcia, jak i wydarzenia ważne dla środowisk lokalnych.
Fundacja ENERGA pomaga rozwiązywać problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy z obszaru działalności spółek Grupy. Szczególnie dużo uwagi Fundacja poświęca dzieciom dotkniętym chorobami, niepełnosprawnością oraz wykluczeniem społecznym. Fundacja wspiera także stowarzyszenia zajmujące się działalnością charytatywną. W tym roku szczególnie intensywnie subsydiuje szpitalne odziały ratunkowe, hospicja, domy dziecka i ochotniczą straż pożarną.