„Film dla Klimatu” – inicjatywa na rzecz ekozmiany w branży audiowizualnej

Polska branża audiowizualna włącza się w działania zmierzające do neutralizacji swojego wpływu na środowisko. Rusza inicjatywa „Film dla klimatu”. To pierwszy krok w stronę systemowych zmian w trosce o planetę.
O autorze
1 min czytania 2021-09-16

W trakcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przedstawiciele sektora zamierzają podpisać otwarty manifest pt. „Porozumienie na rzecz zrównoważonej produkcji audiowizualnej – film dla klimatu”. Podpisanie dokumentu będzie zwieńczeniem panelu pt. „Branża audiowizualna dla klimatu. Jak uczynić sektor bardziej zielonym?” organizowanym w ramach Gdynia Industry.

– W dobie katastrofy klimatycznej postawiliśmy sobie za cel znalezienie skutecznych rozwiązań przyczyniających się do spowolnienia degradacji środowiska naturalnego. Kluczowym działaniem jest dla nas propagowanie idei zrównoważonej produkcji audiowizualnej – green filmingu, czyli świadomego realizowania utworów audiowizualnych w sposób jak najbardziej neutralny dla klimatu – mówią założyciele oddolnej inicjatywy „Film dla klimatu”.

Przemysł audiowizualny, we wszystkich swoich fazach, od produkcji, poprzez dystrybucję, premiery festiwalowe, projekcje kinowe, aż po streaming, przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego, w tym emisji CO2 i  innych gazów cieplarnianych, odpowiedzialnych za negatywne skutki środowiskowe, w tym daleko idące zmiany klimatyczne.

Manifest „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – „Film dla klimatu” jest pierwszym krokiem w kierunku rozpoczęcia procesu zmiany zachodzącej w polskim sektorze audiowizualnym.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Zapraszamy wszystkich, którym dbałość o środowisko jest bliska, a także tych, którzy już podjęli działania w kierunku neutralności klimatycznej, do jego podpisania. Podpisy będzie można składać fizycznie w trakcie trwania Festiwalu w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a także drogą mailową – informują przedstawiciele inicjatywy „Film dla klimatu”.

Panel pt. „Branża audiowizualna dla klimatu. Jak uczynić sektor bardziej zielonym?” przybliży uczestnikom Gdynia Industry działania legislacyjne i praktyczne, jakie do tej pory podjęto w Europie oraz otworzy publiczną debatę na temat wprowadzania zielonych standardów produkcji audiowizualnej w Polsce. Celem towarzyszącej dyskusji jest także identyfikacja barier utrudniających wdrażanie ekologicznych rozwiązań w sektorze, w tym omówienie kolejnych kroków, jakie powinny zostać podjęte przez poszczególnych interesariuszy – zwłaszcza instytucjonalnych – w celu ułatwiania realizacji produkcji audiowizualnych w sposób coraz bardziej neutralny klimatycznie. To bowiem od zachowań oraz przyjmowanych standardów postępowania silnych rynkowo podmiotów zależeć będą zmiany zachodzące w całej branży.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Partnerami panelu są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalne fundusze filmowe, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz grupa „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – Film dla klimatu”.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Spotkanie, które poprowadzi Michał Pabiś-Orzeszyna, odbędzie się w poniedziałek, 20 września 2021 r. w godzinach 10:00-13:00, w Hotelu Mercure Gdynia, w Sali Omega. Wydarzenie będzie również dostępne on-line na profilach Festiwalu.