Kilka miesięcy temu Hiszpania wprowadziła zakaz pakowania świeżych produktów do plastikowych opakowań. Na podobny krok zdecydowała się właśnie Francja, zakazując pakowania w plastikowe woreczki m.in. jabłek, bananów, pomidorów czy bakłażanów.
Łącznie na liście znajduje się 30 produktów, jednak Francja zapowiada, że na tym nie koniec. W kolejnych latach do listy „zakazanych produktów” dołączą kolejno m.in. pomidory koktajlowe, brzoskwinie, sałata, pieczarki, a także truskawki czy maliny. Finalnie Francja planuje do 2026 roku wprowadzić całkowity zakaz stosowania plastikowych opakowań na produkty z działu warzyw i owoców.
Zobacz również
Prezydent Emmanuel Macron nazywa to „prawdziwą rewolucją” i podkreśla, że wprowadzone zakazy przyczynią się do ograniczenia zużycia jednorazowych plastikowych opakowań nawet o miliard rocznie.
– Codziennie zużywamy skandaliczną liczbę jednorazowych opakowań z plastiku. Ustawa o gospodarce w obiegu zamkniętym ma na celu ograniczenie ich zużycia i zastąpienia opakowaniami wielokrotnego użytku lub nadającymi się do recyklingu – twierdzi francuskie Ministerstwo ds. Przemian Ekologicznych i Solidarnościowych.
Nowe regulacje to jeden z kroków, jakie Francja podejmuje w ostatnim czasie w walce z plastikiem. W branży gastronomicznej z tego kraju zniknęły już plastikowe kubki, słomki, sztućce i opakowania jedzenia na wynos. Co więcej, sieci fastfoodowe są zobowiązane do wycofania ze sprzedaży plastikowych zabawek dołączanych do niektórych pozycji z menu lokali. We francuskich miastach mają pojawić się także publiczne krany z pitną wodą, co z kolei ma na celu ograniczenie kupowania butelkowanej wody.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
PS
Firmy PepsiCo Polska i Auchan Retail Polska postawiły w sklepach sieci recyklomaty, czyli urządzenia do przetwarzania plastikowych butelek oraz nakrętek z tworzywa sztucznego.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS 2
Pepsi to jedna z pierwszych dużych marek napojów gazowanych w Polsce, której wszystkie butelki będą produkowane z plastiku pochodzącego w 100% z recyklingu.