Fundacja Świętego Mikołaja od 14 lat współpracuje z siecią szkół w Polsce i na bieżąco monitoruje potrzeby dzieci i trudności, z którymi się mierzą. Wspiera nauczycieli i pedagogów aby ułatwiać dzieciom start, a teraz otwiera nabór wniosków o wsparcie w programie pomocy psychologicznej.
Program składa się z trzech obszarów działania:
Zobacz również
- Finansowanie diagnozy i psychoterapii dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin.
- Finansowanie w szkołach działań profilaktycznych, terapeutycznych, interwencyjnych oraz warsztatów zwiększających wiedzę oraz umiejętności nauczycieli i rodziców na temat problemów psychicznych oraz możliwości wspierania dzieci i młodzieży.
- Prowadzenie bezpłatnej superwizji grupowej dla szkolnych psychologów i pedagogów.
– Masowe problemy ze zdrowiem psychicznym dzieci to dziś jedno z ważniejszych wyzwań, które przed nami stoi. Wśród najczęstszych problemów, które obserwujemy wśród młodych osób jest długotrwały spadek nastroju, depresja, skrajnie niska samoocena i uzależnienia od nowych technologii, które tylko pogłębia te trudności. Wciąż brakuje systemowych rozwiązań i przede wszystkim dostępu do specjalistów. Pomoc psychologiczna jest dla wielu dzieci w Polsce niedostępna. Szczególnie dla dzieci z mniejszych miejscowości. Dlatego po raz kolejny ruszamy na pomoc dzieciom i zapraszamy polskie szkoły do aplikowania o wsparcie finansowe na pomoc psychologiczną dzieciom – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.
O środki mogą ubiegać się szkoły, które widzą potrzebę zorganizowania dla swoich uczniów zajęć profilaktycznych, terapeutycznych lub interwencyjnych oraz uczniowie, którym pilnie potrzebna jest diagnoza psychologiczna i terapia, a w rodzinie brakuje środków finansowych aby pokryć jej koszt. Nabór wniosków będzie trwał cały luty, aż do piątku – 1 marca 2024 roku, do godziny 24:00.
Rodzice dzieci z niezamożnych rodzin, które dotyka kryzys psychiczny mogą złożyć wniosek o dodatkowe wsparcie finansowe na pokrycie kosztów diagnozy i psychoterapii dziecka. Jest to propozycja dla osób, które nie mogą czekać na wolny, odległy termin w publicznej służbie zdrowia. Do wniosku o wsparcie należy dołączyć rekomendację przyznania świadczenia wystawioną przez psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej lub psychologa szkolnego oraz oświadczenie dochodowe.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Szkoły mogą składać wnioski o dotację na sfinansowanie realizowanych jeszcze w tym roku szkolnym (od 1 kwietnia do 20 czerwca 2024 r.) działań na rzecz dobrostanu psychicznego swoich uczniów w 4 obszarach:
Słuchaj podcastu NowyMarketing
- Profilaktyka w szkole, w tym miedzy innymi: psychoedukacja, profilaktyka depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznych, uzależnień, czy budowanie relacji bez przemocy (dotacje do 20 000 zł).
- Działania terapeutyczne, w tym między innymi trening umiejętności społecznych, arteterapia, grupa wsparcia, prowadzenie indywidualnych konsultacji psychologicznych w szkole dla uczniów oraz ich rodziców (dotacje do 30 000 zł).
- Interwencja kryzysowa w sytuacji nagłej i wymagającej pilnego zaangażowania przez szkołę zespołu psychologów lub interwentów kryzysowych, jak na przykład nagła śmierć ucznia lub nauczyciela, wypadek, doświadczenie przemocy itp. (dotacje do 30 000 zł).
- Działania w szkołach zwiększające wiedzę i umiejętności nauczycieli oraz rodziców dzieci w zakresie dbania o dobrostan psychiczny, rozpoznawania objawów zaburzeń psychicznych i możliwość wspierania dzieci (dotacje do 20 000 zł).
Statystyki dotyczące kondycji psychicznej młodzieży w Polsce od kilku lat są coraz bardziej przerażające. Według Raportu rzecznika Praw Dziecka z 2023 roku już 14 proc. uczniów w Polsce wymaga znaczącej interwencji związanej z funkcjonowaniem psychicznym. Jest to ok. 938 000 dzieci. Liczba śmierci samobójczych wśród nastolatków systematycznie rośnie. W 2023 roku prób samobójczych wśród młodzieży było już 2139 (Dane z Wojewódzkich Komend Policji).
Szkolni psychologowie i pedagodzy są obecnie przeciążeni pracą i osamotnieni. Są na pierwszej linii frontu pracy z dziećmi i sami potrzebują wsparcia aby móc służyć jak najlepiej uczniom. Dlatego też Fundacja uruchamia nabór do kolejnej nieodpłatnej grupy wsparcia. Grupa ma formułę superwizji. Spotkania będą odbywać się online raz w miesiącu i będą prowadzone przez doświadczonego psychologa superwizora.
Informacje, regulamin i wzory wniosków dostępne są na stronie www.mikolaj.org.pl.
opracowanie: Agata Drynko, źródło: mat. prasowe