Fundacja Świętego Mikołaja otwiera program pomocy psychologicznej dla dzieci

Fundacja Świętego Mikołaja otwiera program pomocy psychologicznej dla dzieci
Od 1 lutego do 1 marca 2024 r. dzięki Fundacji Świętego Mikołaja można ubiegać się o wsparcie finansowe na profesjonalną pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży, w tym diagnozę, psychoterapię, profilaktykę czy interwencję kryzysową.
O autorze
2 min czytania 2024-02-05

Fundacja Świętego Mikołaja od 14 lat współpracuje z siecią szkół w Polsce i na bieżąco monitoruje potrzeby dzieci i trudności, z którymi się mierzą. Wspiera nauczycieli i pedagogów aby ułatwiać dzieciom start, a teraz otwiera nabór wniosków o wsparcie w programie pomocy psychologicznej. 

Program składa się z trzech obszarów działania:

  1. Finansowanie diagnozy i psychoterapii dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin.
  2. Finansowanie w szkołach działań profilaktycznych, terapeutycznych, interwencyjnych oraz warsztatów zwiększających wiedzę oraz umiejętności nauczycieli i rodziców na temat problemów psychicznych oraz możliwości wspierania dzieci i młodzieży.
  3. Prowadzenie bezpłatnej superwizji grupowej dla szkolnych psychologów i pedagogów.

– Masowe problemy ze zdrowiem psychicznym dzieci to dziś jedno z ważniejszych wyzwań, które przed nami stoi. Wśród najczęstszych problemów, które obserwujemy wśród młodych osób jest długotrwały spadek nastroju, depresja, skrajnie niska samoocena i uzależnienia od nowych technologii, które tylko pogłębia te trudności. Wciąż brakuje systemowych rozwiązań i przede wszystkim dostępu do specjalistów. Pomoc psychologiczna jest dla wielu dzieci w Polsce niedostępna. Szczególnie dla dzieci z mniejszych miejscowości. Dlatego po raz kolejny ruszamy na pomoc dzieciom i zapraszamy polskie szkoły do aplikowania o wsparcie finansowe na pomoc psychologiczną dzieciom – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.   

O środki mogą ubiegać się szkoły, które widzą potrzebę zorganizowania dla swoich uczniów zajęć profilaktycznych, terapeutycznych lub interwencyjnych oraz uczniowie, którym pilnie potrzebna jest diagnoza psychologiczna i terapia, a w rodzinie brakuje środków finansowych aby pokryć jej koszt. Nabór wniosków będzie trwał cały luty, aż do piątku – 1 marca 2024 roku, do godziny 24:00. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Rodzice dzieci z niezamożnych rodzin, które dotyka kryzys psychiczny mogą złożyć wniosek o dodatkowe wsparcie finansowe na pokrycie kosztów diagnozy i psychoterapii dziecka. Jest to propozycja dla osób, które nie mogą czekać na wolny, odległy termin w publicznej służbie zdrowia. Do wniosku o wsparcie należy dołączyć rekomendację przyznania świadczenia wystawioną przez psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej lub psychologa szkolnego oraz oświadczenie dochodowe.

Szkoły mogą składać wnioski o dotację na sfinansowanie realizowanych jeszcze w tym roku szkolnym (od 1 kwietnia do 20 czerwca 2024 r.) działań na rzecz dobrostanu psychicznego swoich uczniów w 4 obszarach:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

  1. Profilaktyka w szkole, w tym miedzy innymi: psychoedukacja, profilaktyka depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznych, uzależnień, czy budowanie relacji bez przemocy (dotacje do 20 000 zł).
  2. Działania terapeutyczne, w tym między innymi trening umiejętności społecznych, arteterapia, grupa wsparcia, prowadzenie indywidualnych konsultacji psychologicznych w szkole dla uczniów oraz ich rodziców (dotacje do 30 000 zł).
  3. Interwencja kryzysowa w sytuacji nagłej i wymagającej pilnego zaangażowania przez szkołę zespołu psychologów lub interwentów kryzysowych, jak na przykład nagła śmierć ucznia lub nauczyciela, wypadek, doświadczenie przemocy itp. (dotacje do 30 000 zł).
  4. Działania w szkołach zwiększające wiedzę i umiejętności nauczycieli oraz rodziców dzieci w zakresie dbania o dobrostan psychiczny, rozpoznawania objawów zaburzeń psychicznych i możliwość wspierania dzieci (dotacje do 20 000 zł).

Statystyki dotyczące kondycji psychicznej młodzieży w Polsce od kilku lat są coraz bardziej przerażające. Według Raportu rzecznika Praw Dziecka z 2023 roku już 14 proc. uczniów w Polsce wymaga znaczącej interwencji związanej z funkcjonowaniem psychicznym. Jest  to ok. 938 000 dzieci. Liczba śmierci samobójczych wśród nastolatków systematycznie rośnie. W 2023 roku prób samobójczych wśród młodzieży było już 2139 (Dane z Wojewódzkich Komend Policji).

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Szkolni psychologowie i pedagodzy są obecnie przeciążeni pracą i osamotnieni. Są na pierwszej linii frontu pracy z dziećmi i sami potrzebują wsparcia aby móc służyć jak najlepiej uczniom. Dlatego też Fundacja uruchamia nabór do kolejnej nieodpłatnej grupy wsparcia. Grupa ma formułę superwizji. Spotkania będą odbywać się online raz w miesiącu i będą prowadzone przez doświadczonego psychologa superwizora.  

Informacje, regulamin i wzory wniosków dostępne są na stronie www.mikolaj.org.pl.

opracowanie: Agata Drynko, źródło: mat. prasowe