– To dla nas duże wyróżnienie i potwierdzenie naszej wiarygodności. I zaszczyt, bo od teraz znajdujemy się w cenionej grupie organizacji pozarządowych posiadających status OPP – mówi Anna Marusia, Prezes Zarządu Fundacji Urtica Dzieciom.
Co OPP oznacza dla fundacji?
Zobacz również
Posiadanie statusu wiąże się z szeregiem przywilejów, ale także z nowymi obowiązkami. Do grona organizacji pożytku publicznego dostają się tylko te organizacje, które nieprzerwanie prowadzą swoją działalność przez co najmniej dwa lata. Spełniają także szereg warunków, z których najważniejsze w przypadku Fundacji Urtica Dzieciom to pomoc dzieciom walczącym z rakiem, wsparcie ich rodzin oraz pełna transparentność wydatków (cały dochód organizacji przeznaczony jest na działalność pożytku publicznego).
Dzięki OPP darczyńcy mają większą paletę wparcia fundacji, choćby poprzez przekazanie swojego 1% należnego państwu podatku.
– Już dziś zachęcamy, aby w deklaracjach podatkowych wpisywać numer KRS 0000693315, wskazując Fundację Urtica Dzieciom do otrzymania 1% podatku. Wszystkie pieniądze zebrane tą drogą trafią na finansowanie projektów realizowanych na rzecz dzieci chorych na raka – zapewnia Anna Marusia.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Jak zmienią się działania fundacji?
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Przyznanie statusu OPP pozwala fundacji na rozwinięcie skrzydeł. Wraz z nowymi środkami Fundacja Urtica Dzieciom będzie mogła dotrzeć z pomocą do większej liczby potrzebujących. Już dziś organizacja współpracuje ze wszystkimi oddziałami onkologicznymi dla dzieci w Polsce, jednak potrzeby te są tak duże, że nie zawsze udaje się je wszystkie zrealizować. Ze wsparciem pochodzącym z 1% będzie to o wiele łatwiejsze.
Fundacja planuje m.in. kontynuować swoje sztandarowe projekty: warsztaty plastyczne „Słoneczna Galeria”, turnusy terapeutyczne „Urtica Dzieciom Camp”. Na pewno odbędzie się też coroczna licytacja obrazów malowanych przez podopiecznych fundacji, choć w tym roku – z powodu pandemii – w zmienionej formule. W planach fundacji jest także wydanie kolejnej części „Vademecum onkologii dziecięcej”.