21 maja 2019 roku. Zapewne tego dnia nie myślałeś o tym, że TikTok przyda się Twojej firmie w działaniach marketingowych. Ba, większość osób wtedy patrzyła na niego z pogardą, którą do teraz jeszcze niektórzy w sobie trzymają. Jednak jeśli już wtedy widziałeś w nim potencjał, to teraz możesz sobie winszować. Podobnie jak założyciele TikTokowego konta The Washington Post, którzy tego dnia opublikowali swoje pierwsze niepozorne wideo. Jak się później miało okazać był to wstęp do czegoś historycznego nie tylko dla świata newsów, ale również świata marketingu.
@washingtonpost Fame has really gone to Zelda’s head. #firstpost #dog #newspaper ♬ original sound – We are a newspaper.
Zobacz również
-
Centralizacja i personalizacja: podwójna moc obsługi klienta w social media [WEBINAR]
-
#PrzeglądTygodnia [30.08-05.09.24]: najlepsze kampanie sierpnia 2024, zmiany na Allegro, reakcja x-kom na nagranie zwolnionej po urlopie macierzyńskim pracownicy
-
#PolecajkiNM cz. 22: Media Reactions 2024, „Ciemna strona influencer marketingu”, inkluzywna obsługa klienta
The Washington Post to gazeta, która do tej pory zgromadziła ponad 1,5 miliona followersów na TikToku, stając się największym profilem w swojej kategorii. Jej celem jest dotarcie ze swoim produktem – czyli w tym przypadku wiadomościami – do pokolenia obecnych 20 latków według zasad, jakie to pokolenie stawia. A zasady są proste. Ma być krótko, angażująco i według trendów. Zwłaszcza „według trendów” jest tutaj hasłem najistotniejszym.
Administratorzy profilu polegają na dwóch głównych schematach tworzenia swojej treści: trendach i skeczach. Są to zawsze ciekawie realizowane historie, wykorzystujące trendującą muzykę i specyfikę kolejnych trendów. Chociaż brzmi to na strategie tak prostą, że powinna znudzić się po roku, to The Washington Post korzysta z niej od ponad 2 lat i nic nie wskazuje na to, aby użytkownicy TikToka byli znudzeni tym contentem.
#PolecajkiNM cz. 22: Media Reactions 2024, „Ciemna strona influencer marketingu”, inkluzywna obsługa klienta
@washingtonpost Western companies are cutting ties and suspending business dealings as the conflict continues in Eastern Europe (03/01/22) #bp #gm #shell ♬ Blinding Lights MuchDank edit – Marvie
Słuchaj podcastu NowyMarketing
@washingtonpost In climate change news: this map shows where extreme heat records were broken across the United States during summer 2022. #climateanxiety #climatechange2022 #climatecrisis #newsreporterlady ♬ original sound – Mark Humphries
Paradoksalnie to dzięki tym prostym filarom zapewnili sobie praktyczną niewyczerpalnyość contentu, a użytkownicy wręcz czekają na ich interpretacje trendów. Te z kolei tworzą się na platformie co chwilę w ilościach masowych, więc twórcy nie mają się czego obawiać.
Na TikToku ważnym filarem komunikacji dla każdej marki powinno być wpasowanie się w trendy i The Washington Post robi to doskonale. Ale samo zrozumienie trendu to nie wszystko, przy publikacji tego typu materiałów najważniejszy jest timing. Czasami nawet kilka godzin różnicy w publikacji decyduje o tym, jak przyjmie się Twoja treść. Dlatego oprócz codziennego scrollowania TikToka w poszukiwaniu trendów warto wspomagać się narzędziami, które są dostępne w internecie.
Przykładem takiego narzędzia jest między innymi Trendomierz TikToka, na którym na bieżąco aktualizowane są trendowe statusy.
Trendy mają również to do siebie, że zazwyczaj są treściami bardzo krótkimi. Średnia długość takich materiałów to około 15 sekund, a o niektórych rzeczach nie da się powiedzieć w tak krótkim czasie. W tym wypadku idealnym rozwiązaniem zastosowanym przez twórców w gazecie był pomysł na tworzenie skeczy, gdzie trudne i długie newsy przedstawiają w bardzo przystępny i prosty sposób, bazując na schematach poznawczych swojej grupy docelowej.
@washingtonpost An earlier post potentially overstated the number of people who experience debilitating health issues from long covid. This #repost ♬ original sound – Joshua Kyan Aalampour
@washingtonpost The U.S. government has been involved in private communications with Moscow, but officials would not say who delivered the messages or the scope of their content. #Russia #AdamLevine #Receipts #Messages ♬ Texting Russia but not Adam Levine – We are a newspaper.
Czego uczy nas przykład The Washington Post? Przede wszystkim musimy pogodzić się z faktem, że na treści, które produkujemy, użytkownicy będą poświęcali coraz mniej czasu, a utrzymanie uwagi będzie stale coraz trudniejsze. W przypadku TikToka najlepszym rozwiązaniem tego tematu jest dostosowanie narracji dotyczącej benefitów naszej marki, wykorzystując trendujące treści i schematy poznawcze. No i najważniejsze. Skoro takie medium jak gazeta było w stanie to zrobić, to Twoja marka też będzie mogła sobie z tym poradzić.