Gdzie Polacy szukali noclegu w 2012 roku? – badanie eholiday.pl

Polacy najchętniej szukają noclegu w Zakopanem. W dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław, wybierają hotele i hostele, za to w kurortach i znanych miejscowościach wypoczynkowych poszukują obiektów nieskategoryzowanych – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis eholiday.pl
O autorze
2 min czytania 2013-01-21

Portal zbadał najbardziej popularne miejsca i formy zakwaterowania w Polsce wybierane w 2012 roku przez miliony turystów.

Zakopane najchętniej wyszukiwane

Z analizy serwisu noclegowego eholiday.pl wynika, że w 2012 roku Polacy szukali noclegu najczęściej w Zakopanem (2,6% wszystkich wyszukiwań miejscowości w Polsce). Tuż za liderem znalazły się w kolejności: Warszawa (2%), Wrocław (1,4%), Gdańsk (1,1%) oraz Kołobrzeg (1,1%). Mimo krótkiego sezonu nad Bałtykiem, bardzo dobrze wypadły też popularne nadmorskie kurorty, takie jak Sopot, Władysławowo, Międzyzdroje czy Mielno.

Liderzy regionów

Serwis eholiday.pl zbadał też popularność atrakcyjnych turystycznie miejscowości w poszczególnych regionach. I tak co dziesiąty turysta poszukujący noclegu w górach, wybierał Zakopane (10,8%). Za stolicą Tatr znalazły się Karpacz (4,3%) , Krynica Zdrój (4,2%), Wisła (3,9%), Ustroń (3,3%) i Białka Tatrzańska (2,6%).

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Poszukując noclegu nad morzem Polacy najczęściej szukali Gdańska (5,2%), Kołobrzegu (4,9%), Sopotu (4,5%), Władysławowa (4,4%) i Świnoujścia (4,1%). Na Mazowszu co trzeci turysta poszukiwał noclegu w Warszawie (33,3%). Poza stolicą w 2012 roku turyści wybierali na miejsce wypoczynku m.in. Płock (3,3%), Zegrze (1,5%), Siedlce (1,4%), Konstancin Jeziorną (1,3%) i Łomżę (1,3%).

Interesujące rezultaty przyniosła analiza wyboru miejscowości w Wielkopolsce. Poza Poznaniem (15,6%) turyści szukali noclegu przede wszystkim w małych miejscowościach, takich jak Skorzęcin (12,8%), Boszkowo (7,3%), Ślesin (3,1%) i Powidz (2,9%), które okazały się bardziej popularne niż Leszno (1,6%), Kalisz (1,6%), Konin (1,5%) czy Gniezno (1,3%).

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Najchętniej wybieranymi miejscowościami na Podlasiu były natomiast Białystok (18%), Augustów (12,1%), Białowieża (7,4%), Ełk (4%), Suwałki (3,2%) i Supraśl (2,9%). Co dziesiąty turysta na cel swojego pobytu na Mazurach wybierał Mikołajki (10%). Poza tym poszukiwano noclegu także w Olsztynie (7,3%), Giżycku (5,1%), Rucianem-Nidzie (4,9%), Mrągowie (4,5%), Ostródzie (3,7%) oraz Iławie (2,7%).

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Kwatery prywatne czy hotele?

Ciekawe dane przyniosła analiza wyszukiwań form zakwaterowania w obrębie danej miejscowości w 2012 roku. Okazuje się, że w dużych aglomeracjach miejskich takich, jak Poznań, Gdańsk, Wrocław czy Warszawa, turyści najczęściej poszukiwali hoteli i hosteli.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku kurortów, uzdrowisk oraz małych miejscowości turystycznych. W Zakopanem najchętniej wypoczywaliśmy w pensjonatach i domach do wynajęcia, w Karpaczu interesowały nas pensjonaty i kwatery prywatne, w Mikołajkach szukaliśmy głównie kwater prywatnych i hoteli.

Wybór odpowiedniej formy zakwaterowania zależał więc od wielkości miasta, a także od specyfiki danej lokalizacji. Dlatego nie dziwi fakt, że w Kołobrzegu szukaliśmy głównie sanatoriów, na Helu kwater prywatnych, a w Skorzęcinie ośrodków wypoczynkowych.

W niewielkich miejscowościach hotele ustępowały więc miejsca popularnym obiektom nieskategoryzowanym, takim jak: kwatera prywatna, pensjonat czy ośrodek wypoczynkowy. Tymczasem hotel to wciąż najbardziej popularna forma zakwaterowania w Katowicach, Częstochowie, Olsztynie, Rzeszowie, Wałbrzychu czy Opolu.

——————————

Badanie powstało na podstawie ponad 21 mln 136 tys. zapytań do bazy eholiday.pl od stycznia do grudnia 2012 roku. W analizie trendów wyszukiwania uwzględniono zarówno ruch organiczny z wyszukiwarek, jak i wewnętrzny ruch w serwisie eholiday.pl.