Ogólnokrajowa kampania antywapingowa
Australijski Departament Zdrowia i Opieki nad Osobami Starszymi ruszył z ogólnokrajową akcją „Give Up For Good”. Jej cele to podniesienie świadomości na temat szkodliwości palenia i wapowania dla zdrowia oraz zachęta do skorzystania z nowo rozszerzonych usług wsparcia w rzucaniu palenia.
W ramach kampanii o wartości 63,4 miliona dolarów powstały m.in. cztery antynikotynowe spoty, skierowane do różnych grup palących:
Zobacz również
- młodych ludzi, którzy wapują:
- dorosłych, którzy wapują:
- dorosłych, którzy palą:
- rdzennych mieszkańców Australii:
Skierowana do młodzieży pierwsza faza kampanii „Give Up For Good” prowadzona była przy wsparciu popularnych osób i partnerów medialnych Spotify i Year13. Treści influencerów wyświetlono prawie 7,7 miliona razy w 10 filmach i postach, generując ponad 618 tys. polubień i ponad 900 komentarzy.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Dla nauczycieli, rodziców i opiekunów młodych Australijczyków opracowano specjalną bazę wiedzy (broszury informacyjne, FAQ i przewodnik po rozmowach).
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Pochwalamy rząd za działania i zapewnienie środków na wsparcie rodzin i szkół. Koncentrując się na profilaktyce i oferując pomoc młodym ludziom próbującym rzucić palenie, możemy zabezpieczyć nowe pokolenie przed zagrożeniami związanymi z uzależnieniem od nikotyny. Poprzez edukację, regulacje i dostępne usługi w zakresie zaprzestania palenia rząd czyni znaczące postępy w rozwiązaniu kryzysu związanego z wapowaniem wśród młodych Australijczyków – mówi Damien Ellwood, prezes Australijskiej Rady Państwowych Organizacji Szkół.
Za kampanię odpowiada australijska agencja BMF.
– Niedawne badania wykazały, że osoby, które wapują, częściej rozpoczynają palenie papierosów w porównaniu z tymi, które nigdy nie wapowały. A ponieważ dostęp do tych produktów staje się coraz trudniejszy ze względu na zmiany regulacyjne, istnieje coraz większa potrzeba wspierania osób, które chcą rzucić palenie. Zatem skuteczne zajęcie się szerszym problemem oznaczało stworzenie zróżnicowanej i dostosowanej do konkretnego odbiorcy pracy, która opowiada o podstępnej naturze zarówno wapowania, jak i palenia. Wspólnym wątkiem jest to, że teraz, gdy dostępnych jest więcej narzędzi i wsparcia, nigdy nie było lepszego czasu dla australijskich palaczy i waperów, aby na dobre rzucili palenie – mówi Tom Hoskins, dyrektor kreatywny grupy w BMF.
Kampania będzie prowadzona w telewizji, internecie, mediach społecznościowych, grach, radiu, kinie i kanałach zewnętrznych, takich jak billboardy, centra handlowe i wiaty przystankowe.
Reklamy będą emitowane do grudnia 2024 roku i stanowią część wieloletniej inwestycji, w ramach której planowane są kolejne etapy kampanii.
Australia walczy z nałogiem
- Reforma dotycząca palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych
1 kwietnia 2024 r. w życie weszły nowe przepisy, które mają na celu zmniejszenie atrakcyjności, smaku i wyglądu wyrobów tytoniowych. Ograniczona została także zdolność przemysłu tytoniowego do kierowania swoich reklam do Australijczyków. Co się zmienia?
- Produkty smakują inaczej – nie mają żadnych specjalnych dodatków, które je uatrakcyjniają.
- Ujednolicono wielkość opakowań tytoniu, woreczków i samych papierosów.
- Zmieniły się także niektóre nazwy produktów – nie ma już atrakcyjnych marek, które fałszywie sugerowały mniejszą szkodliwość palenia.
- Produkty wyglądają inaczej – na opakowaniach pojawiły się ostrzeżenia zdrowotne, które pokazują, że palenie powoduje szereg chorób i może prowadzić do przedwczesnej śmierci.
- W opakowaniach znajdują się także ulotki promujące zdrowie, które zachęcają ludzi do rzucenia palenia.
Wszystkie wyroby tytoniowe, sprzedawane w Australii, muszą spełnić nowe środki kontroli do 1 lipca 2025 r.
- Reforma dotycząca wapowania
Waporyzatory są dostępne w Australii wyłącznie w aptekach. Zakupu można dokonać jedynie na receptę (wyłącznie w kraju), która wskazuje na wykorzystanie urządzenia w celach terapeutycznych, np. rzucania palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych.
Od 1 marca 2024 roku:
- import waporyzatorów wielokrotnego użytku, niezależnie od zawartości nikotyny lub oświadczeń terapeutycznych, jest zakazany, chyba że uzyskano licencję i zezwolenie na import, tylko przedsiębiorcy mogą uzyskać licencję i zezwolenie,
- skończył się import wszystkich waporyzatorów w ramach programu importu osobistego; pacjenci nie mogą zamawiać waporyzatorów, w tym waporyzatorów wielokrotnego użytku, bezpośrednio z zagranicy, nawet jeśli mają receptę,
- podróżnym wjeżdżającym do Australii obowiązuje zakaz wwożenia waporyzatorów do kraju w celach innych niż leczenie lub leczenie osoby, którą się opiekują, z zastrzeżeniem bardzo rygorystycznych limitów ilościowych.
Przepisy ulegają regularnym modyfikacjom. Większość zmian wdraża Therapeutic Goods Administration (TGA). Informacje o aktualizacjach są regularnie publikowane na stronie Vaping Hub .
Zaostrzenie przepisów
26 czerwca br. Senat Australii przyjął ustawy zakazujące krajowej produkcji, dostaw, posiadania komercyjnego oraz reklamy jednorazowych i nieterapeutycznych waporyzatorów.
– Uchwalenie przez rząd federalny przepisów dotyczących wapowania będzie głównym punktem zwrotnym w walce z podstępnym przemysłem wapującym i tytoniowym. Celem jest powstrzymanie ludzi od rozpoczęcia wapowania i wsparcie tych, którzy już uzależnili się od tego śmiertelnego nawyku, aby rzucili palenie, współpracując przede wszystkim ze swoim lekarzem rodzinnym – i to ustawodawstwo właśnie to robi – powiedział profesor Steve Robson, prezydent Australijskiego Stowarzyszenia Medycznego (AMA).
Wapowanie jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia ludzi. Badania wskazują, że może powodować uzależnienie od nikotyny, zatrucie i ostrą toksyczność nikotyny powodującą drgawki, oparzenia, nudności i uszkodzenia płuc.
– Vape’y są często pakowane w jaskrawe kolory i o owocowych smakach – i sprzedawane w sklepach ogólnospożywczych w pobliżu szkół – aby przyciągnąć bezbronne dzieci. Jednak produkty te w rzeczywistości zawierają szereg szkodliwych substancji, w tym diacetyl, formaldehyd, chlor, benzen, rtęć i arsen, które mają długoterminowy wpływ na zdrowie ludzkie i mogą powodować raka – tłumaczą przedstawiciele AMA.
AMA przyznaje, że zmiany w przepisach sprawią, że waporyzatory terapeutyczne będą bardziej dostępne dla dorosłych w aptekach. Stowarzyszenie będzie ściśle współpracować z rządem i farmaceutami, aby pomóc pacjentom rzucającym palenie i wapowanie.
Źródło: health.gov.au