„Hejt nie jest ok” jest drugą odsłoną ważnego projektu społecznego Ewy Abart, działaczki społecznej, wokalistki i lektorki. Jej nastoletnie dzieci doświadczyły przemocy w szkole. Abart postanowiła działać. Z niezgody i bólu, jakiego doświadczyła jej rodzina, w 2023 r. przygotowała z uczniami Szkoły Podstawowej nr 400 w Warszawie słuchowisko antyhejtowe „Hejt nie jest ok”. Dzieci stworzyły na kanwie prawdziwej historii opowieść o przemocy, a następnie wspólnie z Ewą Abart nagrały słuchowisko.
W szczerych rozmowach o hejcie i doświadczanej przemocy oraz tym, jak z nimi walczyć: w domu, instytucjonalnie, w przestrzeni publicznej opowiadają: Julia Wieniawa, Luna, Anna Paliga, Maciej Stuhr, Majka Jeżowska, Dominika Sokołowska i Miko Czerwiński z Amnesty International, ministra Aleksandra Gajewska i radczyni prawna Katarzyna Kosicka-Polak.
Zobacz również
Przemoc bezpośrednia, cyberprzemoc czy wrzucane anonimowo komentarze pod postami w social mediach… To wszystko hejt. Dotyka głównie w przestrzeni społecznej. Często nie ma twarzy oraz imienia i nazwiska. Konsekwencje bywają bardzo poważne – przekonują pomysłodawcy podcastu „Hejt nie jest OK”.
Statystyki mówią same za siebie:
- Co dziesiąta osoba dorosła doświadcza hejtu. Dziewczyny w wieku 18-24 doświadczają jej dwukrotnie częściej.1
- 70% Polek i Polaków czuje, że sprawcy cyberprzemocy pozostają całkowicie bezkarni.
- Według badań w Polsce regularnego dręczenia doświadcza 10% dzieci.2
- Blisko 40% ofiar hejtu nie podejmuje żadnych działań.
- Tylko 21% dzieci szuka pomocy u rodziców.
- Psychologowi czy wychowawcy problem hejtu zgłasza kilka procent dzieci w wieku szkolnym.3
Co zrobić, kiedy doświadczamy hejtu? Jak reagować, kiedy hejtu doświadczają nasi bliscy? Po prostu reagujmy. Nie pozwalajmy na hejt – mówią w nowym podcaście „Hejt nie jest OK” ministra Aleksandra Gajewska i radczyni prawna Katarzyna Kosicka-Polak.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Chcemy szeroko uświadomić ludziom w każdym wieku (już nie tylko dzieciakom i młodzieży) wpływ, jaki każdy z nas ma w procesie zatrzymania fali nienawiści w sieci i życiu codziennym. Powiedzieć stop hejtowi to nie tylko nie praktykować szerzenia nienawiści w sieci, ale też umieć bronić siebie i innych przed jej wpływem – mówi Ewa Abart.
Partnerem strategicznym podcastu są Grześki. Wsparcie marki Grześki dla projektu „Hejt nie jest OK” to kontynuacja działań na rzecz przeciwdziałania przemocy słownej i cyberprzemocy.
– Nie możemy ignorować przemocy, niezależnie od miejsca i formy jej występowania. Dlatego marka Grześki ponownie zaangażowała się w ten istotny społecznie projekt, który w innowacyjny sposób porusza trudne, ale niezwykle ważne tematy związane z hejtem – zarówno tym anonimowym, jak i bezpośrednim – podkreśla Joanna Kąkol, Rzecznik Prasowy Colian.
– Statystyki są alarmujące: aż 10%* dzieci w Polsce regularnie doświadcza przemocy, a tylko 21%** z nich decyduje się na rozmowę z rodzicami. Natomiast aż 70%* dorosłych uważa, że sprawcy cyberprzemocy pozostają bezkarni. Pokazuje to, jak istotne są działania angażujące młodzież i dorosłych, by otworzyć przestrzeń do dialogu i wspólnego poszukiwania skutecznych rozwiązań – dodaje Kąkol.
*Cyberprzemoc badania SW Research na zlecenie Amnesty International, 2023 r.
**Hejt nie jest OK. Rozmowa z ministrą Aleksandrą Gajewską i radczynią prawną Katarzyną Kosicką-Polak
1Cyberprzemoc badania SW Research na zlecenie Amnesty International, 2023 r.
2Raport Nastolatki 3.0 przygotowany przez instytut badawczy Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK)
3Hejt nie jest OK. Rozmowa z ministrą Aleksandrą Gajewską i radczynią prawną Katarzyną Kosicką-Polak (https://www.youtube.com/watch?v=4R7USa0b47o)
Zdjęcia: mat. pras.