– „Ikaria” to jedno z najbardziej znanych i kompletnych dzieł w twórczości Igora Mitoraja. Taka sama rzeźba znajduje się w słynnej paryskiej dzielnicy La Défense, obok prac wybitnych światowych twórców. Mitoraj to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny artystycznej w Europie. Cena, jaką osiągnęła jego rzeźba – 2,7 mln zł – wcale więc nie dziwi. Pojawienie się takiej klasy pracy na rynku zawsze wzbudza wielkie emocje – mówi Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.
Nowoczesny bank wspiera nowoczesną sztukę
Zobacz również
Licytacja „Ikarii” to kolejny krok w rozwoju projektu „m jak malarstwo”. Wcześniej mBank zdecydował się sprzedać tworzoną przez lata kolekcję dzieł sztuki. Pozyskane w ten sposób fundusze zainwestuje w zbiór nowych obrazów autorstwa młodych twórców, wspierając tym samym polską sztukę współczesną. Już w czerwcu 2020 roku bank przeznaczył na aukcję ponad 150 obiektów, a aukcja, na której sprzedano pierwszych 30 dzieł, przyniosła 5,1 mln zł.
– Kolekcja ówczesnego BRE Banku była tworzona w latach 90., kiedy kupowało się przede wszystkim polskie malarstwo klasyczne. Dziś inaczej patrzymy na sztukę. Chcemy, aby nasze zbiory odzwierciedlały wartości i charakter marki mBanku. Jesteśmy instytucją młodego pokolenia, dlatego wierzymy, że naszej kolekcji dzieł sztuki również przysłuży się zmiana pokoleniowa – mówi Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.
O „m jak malarstwo”
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Projekt „m jak malarstwo” to realne wsparcie dla młodych artystów i okazja do zwrócenia uwagi na polską sztukę współczesną. Ma zaktywizować rynek sztuki i sprawić, by był dla młodych polskich twórców bardziej otwarty.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Wyboru dzieł do nowej kolekcji mBanku dokonuje komisja, pod przewodnictwem Piotra Sarzyńskiego. W jej skład wchodzą wybitni przedstawiciele środowisk związanych z rynkiem sztuki najnowszej oraz reprezentantka fundatora:
- Marek Bartelik – historyk sztuki, od 25 lat mieszka w Nowy Jorku, gdzie obronił doktorat w CUNY Graduate Center. Wykłada historię sztuki w The Cooper Union for the Advancement of Science and Art, gościnnie również na Yale i MIT. Regularnie współpracuje z „Artforum”, prestiżowym, światowym tytułem poświęconym sztuce. Jest przewodniczącym amerykańskiej sekcji AICA (Association Internationale des Critiques d’Art) – Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki, i wiceprzewodniczącym AICA International.
- Piotr Bazylko – dziennikarz telewizyjny i prasowy, były szef Reuters Serwis Polska. Od 2001 roku zajmuje się strategicznym doradztwem komunikacyjnym i wizerunkowym. Jest kolekcjonerem sztuki najnowszej. Współautor tytułów „Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej”, „77 dzieł sztuki z historią” i „Sztuka musi działać! Rozmowy o Andrzeju Wróblewskim”.
- Rafał Kamecki – ekspert rynku sztuki, szef portalu artinfo.pl, wiodącego serwisu informacyjnego na temat sztuki i antyków w Polsce.
- Julia Materna – DESA Unicum – historyk sztuki, kierownik działu.
- Karolina Nowak-Sarbińska – ekspert sztuki współczesnej i zawodowy doradca rynku sztuki. Zajmuje się tworzeniem prywatnych i firmowych kolekcji dzieł.
- Piotr Sarzyński – krytyk sztuki, dziennikarz i publicysta, tworzący na łamach tygodnika „Polityka”. Auto książek popularyzujących sztukę.
- Iwona Ryniewicz – dyrektor departamentu komunikacji i strategii marketingowej w mBanku.
Komisja stworzy kolekcję złożoną z prac najciekawszych i najbardziej obiecujących młodych polskich artystów. Jej członkowie będą kierować się zarówno kryteriami artystycznymi, jak i perspektywami wzrostu wartości wybranych dzieł w przyszłości. Do kolekcji zostaną wybrane dzieła malarskie wykonane w różnych technikach. Będą to mogły być pojedyncze prace konkretnych twórców, jak i ich większe zbiory. Pierwsze zakupione dzieła zostaną zaprezentowane w 2021 roku.