IKEA Kraków ponownie łączy siły z Centrum Wielokulturowym

IKEA Kraków ponownie łączy siły z Centrum Wielokulturowym
Zespół krakowskiego sklepu IKEA urządził nową siedzibę Centrum Wielokulturowego w Krakowie i funkcjonujący przy nim Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców. Projekt ten jest realizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska, z którą marka współpracuje od 2 lat.
O autorze
2 min czytania 2024-03-01

1 marca 2024 roku na krakowskim Zabłociu otwarto nową siedzibę Centrum Wielokulturowego. To miejsce spotkań i integracji całej wielokulturowej społeczności Krakowa, niezależnie od pochodzenia, języka czy wyznania. Jest ono otwarte dla Polaków oraz obcokrajowców, którzy dopiero co przyjechali do Krakowa, jak również tych, którzy od dłuższego czasu czują się tu jak w domu.

Choć Centrum Wielokulturowe działa już od 3 lat, to teraz zyskało nową, dużo większą przestrzeń. Projekt był współfinansowany przez Urząd Miasta Krakowa i prowadzony przez Fundację Internationaler Bund Polska, znaną z działań włączających i wspierających osoby zagrożone wykluczeniem. W udostępnionym przez Miasto Kraków budynku przy ul. Zabłocie 20, będą odbywać się m.in. bezpłatne konwersacje językowe, warsztaty kulinarne, śniadania wielokulturowe, a nawet koncerty. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia IKEA Kraków. Pracownicy i pracowniczki sklepu zaprojektowali i zmontowali dostępną dla wszystkich kuchnię wraz z jadalnią, urządzili kącik dziecięcy i Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców.

fot. Materiały prasowe IKEA

– Po ponad trzech latach od stworzenia Centrum Wielokulturowego w Krakowie, w ramach którego działa również Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, Centrum w końcu ma swój dom. Ten dom powstał przy udziale naszych przyjaciół z krakowskiego sklepu IKEA. Często pachnie tu najrozmaitszymi daniami i słychać w nim egzotyczną muzykę. Jest różnorodny i wielokulturowy jak Kraków — mówi Maria Wojtacha, Dyrektorka Fundacji Internationaler Bund Polska.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Centrum Wielokulturowe to również przestrzeń dla krakowian i krakowianek, którzy pragną poznać międzynarodową społeczność, dowiedzieć się więcej o innych kulturach i aktywnie budować wizerunek Krakowa jako otwartego i przyjaznego miasta.

– Wierzymy, że równość i różnorodność są siłą napędową rozwoju każdej społeczności, zwłaszcza tej lokalnej. Dlatego chcemy przełamywać krzywdzące stereotypy na temat osób z doświadczeniem uchodźczym czy pochodzących z innych kultur. Cieszymy się, że z inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa w stolicy Małopolski powstało miejsce wolne od uprzedzeń, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka, niezależnie od wieku, płci czy narodowości może czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jesteśmy dumni, że urządzając przestrzeń Centrum Wielokulturowego, staliśmy się częścią społeczności, którą łączy otwartość na dialog, gotowość do współpracy i chęć poznawania różnych perspektyw — mówi Piotr Siwiec, Dyrektor Regionu IKEA Kraków.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

fot. Materiały prasowe IKEA

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

W ciągu 2 lat pomoc dotarła do 134 000 osób

Współpraca IKEA Kraków z Fundacją IB Polska, operatorem Centrum Wielokulturowym w Krakowie, rozpoczęła się tuż po zaognieniu działań wojennych w Ukrainie, 24 lutego 2022 roku. Jedną z pierwszych większych inicjatyw, w którą zaangażowali się pracownicy i pracowniczki sklepu IKEA w Krakowie była „Szafa Dobra”. Miejsce, gdzie uciekający przed wojną mogli bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać niezbędną odzież.

„Szafa Dobra” działała od marca 2021 roku do listopada 2023 roku. W tym czasie skorzystało z niej prawie 99 000 osób w kryzysie uchodźczym, którym wydano ponad 700 000 sztuk obuwia i odzieży. IKEA wyposażyła też Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, udzielający wsparcia przy legalizacji pobytu w Polsce i oferujący pomoc prawną oraz psychologiczną. Jesienią 2023 roku IKEA Kraków urządziła wnętrza Centrum Edukacji i Wsparcia, również prowadzone przez Fundację IB Polska. Z kolei w lutym br. marka w pełni wyposażyła nową lokalizację Miejsca Otwartego, czyli Centrum Integracji Międzykulturowej. W odbywających się tu zajęciach mogą brać udział zarówno osoby uchodźcze, jak i migranci czy mieszkańcy Krakowa. W Miejscu Otwartym realizowane są m.in. bezpłatne kursy językowe, spotkania z psychologami i prawnikami, klub seniora oraz różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Zdjęcie główne: materiały prasowe IKEA