fot. www.freepik.com
Wiele firm ma świadomość, że sposobem na skuteczne dotarcie do klienta są odpowiednio przygotowane materiały filmowe. Wieloetapowy proces składający się z różnorodnych i osobno wycenianych działań powoduje, że trudno jest od razu określić koszt całego przedsięwzięcia. Nie powinien być to jednak powód wpływający na rezygnację z projektu.
Zobacz również
Zobacz również
Brak czasu i wykonywanie wielu czynnościach jednocześnie powoduje, że coraz częściej treści konsumujemy w locie. Komunikacja obrazem w wielu przypadkach jest narzędziem, które ma wyraźnie większy wpływ na odbiorcę niż tekst czy statyczny obraz. Przygotowanie odpowiedniego materiału wideo często wymaga zaangażowania wielu specjalistów reprezentujących odmienne profesje. Ich różny poziom doświadczenia i rozpoznawalności w jeszcze większym stopniu komplikuje wycenę produkcji filmowej.
Samodzielnie przygotowany materiał w biurze w formie prezentacji czy wideoporadnika może zamknąć się w budżecie kilkuset złotych. Natomiast dłuższa produkcja wymagająca zatrudnienia scenarzysty, montażysty, scenografa, zawodowych aktorów i wykorzystania profesjonalnego sprzętu może być wyceniona nawet na kilkaset tysięcy złotych. Mimo złożoności całego procesu produkcji można wyróżnić pewne obszary, które mogą być istotne z punktu widzenia generowanych kosztów.
Scenariusz i scenopis
Bez względu na to czy mamy do czynienia z jednominutowym filmem informacyjnym czy z trwającą kwadrans widoprezentacją, konieczne jest przeniesienie stworzonej wizji na scenariusz. Może być on bardzo szczegółowy i uwzględniać nie tylko dialogi, zachowania i emocje aktorów, ale także opis otoczenia, dźwięki czy kluczowe dla fabuły rekwizyty. Jeśli nie mamy pomysłu lub wiemy, co chcemy przekazać, ale nie jesteśmy w stanie przełożyć wizji na zwarty scenariusz, możemy skorzystać z doświadczenia firmy zajmującej się tworzeniem filmów lub ze wsparcia zawodowego scenarzysty. W trakcie przygotowywania scenariusza powstanie także scenopis, który zawierać będzie szczegółowy opis kolejnych ujęć. W zależności od doświadczenia scenarzysty, charakteru i długości produkcji stworzenie scenariusza może kosztować od jednego tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych.
Jak marki wspierają ochronę zdrowia psychicznego w Polsce [PRZEGLĄD]
Wyobrażenie reżysera
Kierując się przede wszystkim kryterium kosztów możemy zapoznać się z zamówionym scenariuszem i wyobrazić sobie, jak powinny wyglądać następujące po sobie sceny, w jakim otoczeniu je nakręcić, jaką muzykę wykorzystać i jak poprowadzić kamerę, aby wywołać w odbiorcy odpowiednie emocje. Możemy w ten proces zaangażować współpracowników i na podstawie różnych pomysłów wypracować ostateczną wizję. Zakładając jednak brak doświadczenia w tym obszarze, samodzielne nadzorowanie aktorów i pozostałych członków ekipy filmowej może okazać się zbyt skomplikowane. Aby nadać dziełu odpowiednią formę często warto oddać sprawę w ręce specjalisty. Podobnie, jak w przypadku scenarzysty, koszt zatrudnienia reżysera zależy od jego doświadczenia, rozpoznawalności i charakteru produkcji. Trzeba przygotować się jednak na koszt sięgający przynajmniej kilku tysięcy złotych.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Wybór aktorów
Nie musimy przejmować się tym elementem, kiedy nasz film nie przewiduje zaangażowania aktorów, bo jest np. animacją. W produkcjach w formie prezentacji firmy lub spełniających cele związane z rekrutacją najczęściej główne role powierzane są pracownikom firmy. Trzeba jednak wcześniej ustalić z nimi kwotę dodatkowego wynagrodzenia i otrzymać zgodę na przetwarzanie wizerunku. Aby wzmocnić przekaz możemy też sami stanąć przed kamerą. Jeżeli realizacja wizji wymaga zaangażowania profesjonalnych aktorów, trzeba przeprowadzić casting. Można zrobić to we własnym zakresie lub z pomocą profesjonalnej firmy. Działanie to wyraźnie podnosi koszt całego przedsięwzięcia. W zależności od charakteru projektu konieczne będzie zatrudnienie zespołu, wynajęcie sali i przeprowadzenie z wybranymi kandydatami zdjęć próbnych. W proces może być zaangażowany reżyser. Z uwagi na poziom skomplikowania trudno jest oszacować ostateczny koszt tego etapu.
Lokalizacja i scenografia
W najbardziej optymalnym pod kątem kosztów wariancie jest nakręcenie filmu w na terenie naszej firmy lub na otwartej przestrzeni, której wykorzystanie nie wymaga dodatkowej zgody. Rozmach produkcji może jednak wiązać się z robieniem zdjęć w różnych lokalizacjach, których udostępnienie pociąga za sobą konieczność wniesienia opłat. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy wizja wymaga stworzenia skomplikowanej scenografii, której budowa musi być nadzorowana przez architekta. Problemem może być także duża liczba tworzonych na zamówienie kostiumów i rekwizytów. Częściowym wyjściem z takiej sytuacji może być wykorzystanie tzw. greenboxa i wygenerowanie scenografii w cyfrowej postaci. Rozwiązanie to może kosztować kilkaset złotych za godzinę, ale w ogólnym rozrachunku będzie ono wyraźnie tańsze niż budowa skomplikowanych obiektów. Trzeba również pamiętać o konieczności zatrudnienia stylisty i osoby przygotowującej makijaże. Wiąże się to z kosztem kilkuset złotych za dzień filmowy.
Wypożyczenie sprzętu
Obecnie wiele filmów trafiających do sieci kręconych jest za pomocą telefonów. Jeśli jednak zależy nam na efektach znanych z kinowego ekranu, konieczne jest zastosowanie profesjonalnego sprzętu. W zależności od potrzeb mowa tu nie tylko o profesjonalnych kamerach i obiektywach, ale również o odpowiednim oświetleniu, żurawiach, wysięgnikach czy wytwornicach dymu. Trzeba przy tym pamiętać, że ekipa musi dojechać na plan zdjęciowy z pełnym wyposażeniem. Koszt związany z dojazdem ustalany jest indywidualnie lub stosowania jest tzw. kilometrówka.
Udźwiękowienie filmu
Nieodpowiednio zarejestrowane dźwięki lub nie najlepszy podkład muzyczny mogą położyć nawet wybitnie dopracowany od strony wizualnej projekt. Tłumaczy to dlaczego warto skorzystać z usług operatora dźwięku. Chodzi tu przede wszystkim doświadczenie, ale także o odpowiedni sprzęt rejestrujący. Wykorzystywanie mikrofonów wbudowanych w kamerę czy aparat fotograficzny może przynieść opłakane efekty. Zatrudniając operatora dźwięku trzeba liczyć się z kosztem na poziomie kilkuset złotych za dzień zdjęciowy. Utwór muzyczny do wykorzystania w filmie można kupić na specjalnej platformie lub indywidualnie uzgodnić cenę z agencją reprezentującą artystę.
Montaż i postprodukcja
Selekcja odpowiednich materiałów i montaż jest jednym z najbardziej czasochłonnych etapów pracy nad realizacją filmu. Ilość pracy uzależniona jest od zgromadzonego materiału oraz finalnej długości produkcji. W przypadku filmów o wysokim budżecie w proces zaangażowanych może być nawet kilku montażystów. Etap ten wyceniany jest za pomocą roboczogodzin lub jednorazowo za całość wykonanej pracy. Ostateczny koszt montażu i postprodukcji może wahać się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Jak sfinansować wyprodukowanie filmu?
Powyższy tekst potwierdza, że produkcja filmu jest procesem skomplikowanym i wieloetapowym, co może utrudnić szczegółową wycenę podjętych działań. Można jednak określić dopuszczalny budżet, w ramach którego chcemy zrealizować projekt. Dzięki temu wykonawca ma szansę dopasować poszczególne etapy do naszych możliwości finansowych. W sytuacji, kiedy zależy nam na profesjonalnej produkcji, a nie dysponujemy odpowiednim budżetem, możemy skorzystać z finansowego wsparcia banku. Porównywarka Finansowa Bankier SMART jest serwisem pozwalającym porównać najlepsze oferty kredytów, które można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, w tym na wyprodukowanie wymarzonego filmu.
Artykuł powstał we współpracy ze SMART Bankier.pl.