„Inflacjobus” od NBP przypomina Polakom, kto jest „winny” inflacji

„Inflacjobus” od NBP przypomina Polakom, kto jest „winny” inflacji
Narodowy Bank Polski nie tylko okleił elewację swojej siedziby olbrzymim banerem, na którym przekonuje, że za wysoką inflację odpowiedzialna jest Rosja i pandemia... ale także wypuścił na ulice Warszawy samochód z taką samą informacją. Czy rządowi uda się w ten sposób przekonać Polaków?
O autorze
1 min czytania 2023-05-26

„Obciążanie NBP i rządu winą za wysoką inflację to narracja Kremla”, a „główne przyczyny inflacji to agresja rosyjska w Ukrainie oraz pandemia i jej skutki” – taką informację można przeczytać na mobilnym banerze, który aktualnie przemieszcza się po ulicach stolicy. Furgonetka z taką informacją powstała z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, który chce przypomnieć Polakom, że wysokie ceny są wypadkową dwóch ostatnich wydarzeń, które dotknęły cały świat – wojny na Ukrainie i pandemii.

Furgonetka, okrzyknięta już w mediach „inflacjobusem”, została uchwycona na zdjęciu przez Szymona Machalicę z portalu „Strefa Inwestorów”. 

– Kampania ma na celu utrwalenie poprawnego zrozumienia źródeł inflacji, w obliczu rozpowszechnianych, nieprawdziwych informacji, które mogą być kreowane jako element propagandy wspierającej cele obcego mocarstwa w naszym kraju – informuje biuro prasowe NBP. – Co prawda, inflacja w Polsce szybko spada, zgodnie z przewidywaniami NBP, dzięki działaniom NBP i RPP, jednak poprawne, ogólnospołeczne zrozumienie źródeł tych procesów, jest nierozerwalnie związane z realizacją zadań NBP – dodają przedstawiciele NBP.

Mieszkańcy miasta mogą kojarzyć podobne hasła z baneru, który znalazł się na elewacji NBP.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS Nastroje polskich konsumentów znów spadają

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Wskaźniki znów wyraźnie spadły, a prognozy na kolejne miesiące zapowiadają utrzymanie wyników mocno pod kreską. Badani oczekują m.in. kontynuacji wzrostów cen i pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

PS 2 Nowa moneta od NBP i nowa wpadka. Tym razem wyśmiano użyty font Comic Sans

Rok temu wyemitowano kolejną monetę okolicznościową upamiętniającą wybitnego polskiego ekonomistę Jana Stanisława Lewińskiego. Edycja faktycznie będzie wyjątkowa – jest to chyba pierwsza moneta, na której tekst jest zapisany słynnym Comic Sansem.