fot. unsplash.com
Co ważne, firmy te na tyle ją sobie chwalą, że wpisują takie działania na stałe do swojej strategii promocji marki. Twórcy internetowi to bardzo zróżnicowana grupa, w której warto dostrzegać nie tylko topowe gwiazdy, ale także autorów średnich i małych kanałów, którzy skupiają wokół siebie bardzo lojalną publiczność.
Zobacz również
YouTube to także bogactwo kategorii i formatów, wśród których każda marka znajdzie coś dla siebie. Dowód? Sukcesy chociażby takich klientów, jak:
- PZU — ubezpieczyciela, który wspólnie z popularnonaukowym kanałem EMCE pokazał jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia;
- Durex — marki, która Ajgorowi Ignacemu powierzyła niełatwy temat promocji antykoncepcji wśród młodych ludzi oraz edukacji o chorobach wenerycznych;
- Zarządcy autostrady A4 — spółki, która za pośrednictwem Minecraft i przy współpracy m.in. z RoxMb przeprowadziła kampanię edukacyjną “Gra o psie życie”;
- Ministerstwo Finansów — które zaprosiło youtubera “Ziemniaka” do wsparcia programu edukacyjnego “Finansoaktywni. Misja: Uczciwie płacę podatki”, skierowanego do uczniów i nauczycieli gimnazjów.
Kosmetyki, gry, produkty spożywcze, odzież… influencerzy bez trudu podejmują każdy temat! Prezentujemy trzy case studies marek z różnych branż, które znalazły swoje miejsce na YouTube i mogą być inspiracją dla tych, którzy pierwsze kroki w influencer marketingu mają jeszcze przed sobą.
Spróbuj, przekonaj się, zostań na dłużej
Case study marki Fridge
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Kategoria beauty na YouTube sukcesywnie rośnie w siłę. Grupa influencerów, którzy poruszają tematy urodowe, stale się powiększa, a wideo na ich kanałach charakteryzuje duża dbałość o jakość produkcji – te filmy to często prawdziwe wizualne perełki. W takim otoczeniu chętnie prezentują się nie tylko globalne marki, ale także mniejsze firmy, które szybko przekonują się o tym, że influencer marketing działa i warto inwestować w tego rodzaju działania promocyjne. Tak było m.in. w przypadku marki Fridge, którą około 10 lat temu założyła Magdalena Beyer. Świeże produkty z lodówki, które znajdziemy w ich ofercie, to rewolucja w świecie kosmetyków. Są one tworzone w nowoczesnym laboratorium w małych partiach, a każde opakowanie napełniane jest ręcznie i sygnowane podpisem osoby odpowiedzialnej. Termin ważności kosmetyków wynosi jedynie 2,5 miesiąca od daty produkcji. Marka gwarantuje świeżość oraz skuteczność działania, łącząc technologię z potęgą naturalnych składników i rezygnując z konserwantów czy alkoholu w składach produktów.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jak zainteresować taką ofertą konsumenta przyzwyczajonego do kosmetyków łatwo dostępnych, które mogą po otwarciu służyć nawet dwa lata, a dodatkowo kuszą przystępnymi cenami? Zwrócić się o pomoc do influencerów! Od 2016 roku marka Fridge konsekwentnie przekazuje misję firmy, jej wartości i filozofię we współpracy z LifeTube. Spotkanie z klientem, podczas którego poznaliśmy jego cele i oczekiwania, pozwoliło na przygotowanie short listy twórców, którzy najlepiej zaprezentują markę i skutecznie dotrą do szerszej grupy odbiorców. W ciągu około dwóch lat w promocję marki oraz produktów zaangażowały się m.in.: Zuzanna Matejkowska „Lamakeupebella”, Justyna i Kasia z kanału „Loveandgreatshoes” oraz Karolina Baszak, w przypadku której pojedyncze działania przerodziły się w długofalową współpracę. A marka Fridge na stałe wpisała influencer marketing w długoterminową strategię.
Wchodź w interakcje i angażuj odbiorców
Case study marki PizzaPortal.pl
Dzisiejszy widz to widz wymagający. Przede wszystkim ze względu na nadmiar informacji i produktów dostępnych na rynku. W utrzymaniu uwagi odbiorcy na YouTube pomocne są wszelkiego rodzaju elementy zwiększające jego zaangażowanie, jak np. konkursy, czy promocje, o których informacje pojawiają się w materiałach wideo. Na takie działanie zdecydowała się marka PizzaPortal.pl, która w grudniu ubiegłego roku zrealizowała kampanię pod hasłem #GłodniRozgrywki. Akcja była ukierunkowana na realizację celów performancowych, a konkretnie na wsparcie sprzedaży produktów na terenie całego kraju. Chcąc jak najsilniej zaangażować potencjalnych odbiorców, marka zdecydowała się na grywalizację, a do współpracy zaprosiła dwóch twórców gamingowych – Damiana Kornienko “PLKD” oraz Kamila “Kalucha” Kalińskiego. Youtuberzy podzielili się ze swoimi widzami kodami rabatowymi na realizację zamówień za pośrednictwem PizzaPortal.pl. Każda transakcja oznaczała 1 pkt. dla uczestnika i dla całej drużyny. Punkt liczył się w dwóch rankingach: w fazie zespołowej, w której walczyły ze sobą całe teamy, a do wygrania było Playstation 4 Slim oraz Xbox One S i w fazie indywidualnej, w której można było wygrać laptopa gamingowego. W ramach kampanii na kanałach twórców opublikowane zostały filmy dedykowane oraz wideo zawierające lokowanie produktu. Łącznie na obrandowanych materiałach udało się wygenerować ponad 1 720 000 organicznych wyświetleń. Zachęceni przez youtuberów uczestnicy złożyli przez PizzaPortal.pl 6 tys. zamówień (zrealizowanych przy użyciu kodów rabatowych), co stanowiło minimum 180 tys. zł. obrotu (aby otrzymać 1 pkt, należało złożyć zamówienie za co najmniej 30 zł). Co ciekawe, większa liczba wyświetleń wideo na kanale Kalucha nie była równoznaczna z większą liczbą zamówień w jego zespole. Społeczność skupiona wokół mniej zasięgowego kanału PLKD okazała się być silniej zaangażowana.
Ten przykład świetnie pokazuje, że liczba subskrypcji, czy nawet wyświetleń nie powinny stanowić jedynego kryterium doboru twórcy do kampanii. Wszystko zależy od celu, jaki stawia sobie marka. Jeśli zależy nam np. na budowie rozpoznawalności marki — popularna gwiazda internetu będzie do tego idealna. Jednak czasem współpraca z silnie angażującym twórcą i ze świetnie dopasowaną grupą docelową okazuje się efektywniejsza od kampanii zrealizowanej na kanale o milionowych zasięgach. W tym przypadku zestawienie dwóch, różniących się od siebie twórców pozwoliło zarówno na zbudowanie zasięgu i świadomości marki, jak i zaangażowanie odbiorców i wpłynięcie na ich decyzje zakupowe.
Oddaj głos współczesnym liderom opinii
Case study marki Speeq
Często proste rozwiązania to najlepsze rozwiązania. Ta zasada odnosi się także do projektów realizowanych we współpracy z influencerami. Dowód – kampania marki Speeq z autorytetem aplikacji mobilnych – Sitr0xem. Klientowi zależało na dotarciu do osób korzystających z aplikacji mobilnych i wygenerowaniu jak największej liczby pobrań Speeq – narzędzia do nauki języków obcych. Postawiliśmy na twórcę, który słynie z rzetelnych recenzji gier i aplikacji, a promocję produktu osadziliśmy w formacie, który publiczność youtubera dobrze zna i lubi — „mobilne granie”. Dodatkowo informacja o produkcie została wpleciona w temat, który w momencie publikacji cieszył się dużym zainteresowaniem. Na początku roku szkolnego widzowie otrzymali zestawienie pięciu aplikacji moblinych, które przydadzą się każdemy uczniowi. Rezultaty? W ciągu miesiąca odcinek wygenerował ponad 150 tys. wyświetleń, a aplikację pobrało ponad 17 000 nowych użytkowników (liczba pobrań powyżej średniej). Jest to konwersja na poziomie 11,3%.
Powyższe przykłady to wierzchołek góry lodowej w świecie influencer marketingu. Dzięki dostępowi do odpowiednio szerokiego portfolio youtuberów każda marka może optymalnie dopasować twórcę do współpracy. Szukać należy, uwzględniając zarówno tematykę poruszaną przez youtubera, format kanału, jego grupę docelową, zasięg, jak i dostępny budżet na planowaną kampanię. YouTube to idealna przestrzeń do komunikacji marketingowej zarówno dla największych globalnych marek, jak i dla firm z sektora MŚP. Youtuberami zaczynają interesować się również marki z sektora b2b czy premium. O szczegółach takiej kampanii głośno będzie już niebawem.
Autorzy: Małgorzata Dumin, Head of management – beauty w LifeTube, Tomasz Miecznikowski, Account manager w LifeTube, Karol Suchodolski, Senior account manager w LifeTube