Innowacyjna kołyska Memola laureatem prestiżowego Red Dot Design Award 2017

W tym roku już po raz 62. jury międzynarodowego konkursu Red Dot Award przyznało jedne z najważniejszych nagród w świecie designu w trzech kategoriach: Product Design, Communication Design i Design Concept.
O autorze
2 min czytania 2017-04-12

O prestiżowe nagrody walczyły produkty z 54 krajów. Wśród nich multisensoryczna kołysko-huśtawka Memola, która zdobyła wyróżnienie Red Dot Honourable Mention w kategorii Product Design 2017, dołączając do grona najlepiej zaprojektowanych produktów na świecie.

Ideą Memoli jest dostarczenie dziecku najlepszych warunków do rozwoju i stymulacji – podobnych do tych, które zapewniały im łono matki. To innowacyjny produkt 3 w 1, który rośnie wraz z dzieckiem, wspierając jego rozwój sensomotoryczny już od dnia narodzin aż do 12 roku życia. W pierwszej fazie produkt jest wiszącą kołyską i zastępuje łóżeczko. Delikatne kołysanie pozwala niemowlęciu w naturalny sposób przystosować się do życia w nowych warunkach oraz stymuluje jego układ przedsionkowy. Kolejna faza to kosz sensoryczny, w którym maluch może leżeć na brzuchu i wzmacniać wszystkie mięśnie posturalne oraz – później – bezpiecznie siedzieć, opanowując motorykę. Ostatni etap to huśtawka, niezbędna do nauki utrzymywania równowagi.

Prestiżowe wyróżnienie Red Dot trafiło w ręce Agnieszki Polinski za doskonały projekt i design przemyślany w każdym calu. Jednym z najważniejszych walorów Memoli jest realny wpływ na rozwój niemowlęcia. Produkt umożliwia dziecku leżenie na brzuszku, kołysanie i obserwowanie otoczenia jednocześnie. Dzięki temu Memola stymuluje wszystkie zmysły malucha. Wzmacniane są jego mięśnie posturalne oraz nabywa on umiejętność podnoszenia główki i utrzymywania równowagi (balansowania), co jest niezwykle ważne w całym dalszym rozwoju i życiu dziecka.

Funkcjonalny i estetyczny design produktu dostarcza najwyższy komfort zarówno maluchowi, jak i rodzicom. Memola jest okrągła, zapewnia więc łatwy dostęp z każdej strony i możliwość dopasowania do każdej przestrzeni. Boki produktu wykonano z transparentnego materiału, dzięki czemu niemowle i rodzic utrzymują stały kontakt wzrokowy. Ponadto Memola jest mobilna – spakowana do pokrowca zajmuje niewiele miejsca i może być wykorzystywana również poza domem. Produkt został doceniony nie tylko na międzynarodowym Red Dot Design 2017. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Rodziców konkursu Zabawkowicz, w 2016 roku brązowy medal najlepszych produktów dziecięcych przyznany przez brytyjski miesięcznik “Mumii”, został także finalistą konkursu Dobry Wzór 2016.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Red Dot Award to jeden z najważniejszych branżowych konkursów o uznanej na świecie renomie, zwany też oscarami designu. W tym roku jury 40 niezależnych projektantów, profesorów designu i wyspecjalizowanych dziennikarzy testowało, omawiało i oceniało indywidualnie każdy z 5,5 tysiąca zgłoszonych projektów, aby wyłonić kilka tych, których design zrewolucjonizuje nasze życie i przemysł. Zwycięzcy Red Dot Award kategorii Product Design wybrali właściwą strategię projektowania, rozumiejąc, że dobry design idzie w parze z sukcesem ekonomicznym. Nagrody przyznane przez wymagające jury Red Dot potwierdzają najwyższą jakość designów i wskazują na przemyślaną funkcjonalność w projektowaniu. – komentuje prof. dr Peter Zec, Założyciel i CEO Red Dot Award.

Oryginalnie Agnieszka Polinski (Wiczuk) stworzyła Memolę w ramach pracy dyplomowej na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP, pod kierunkiem prof. Michała Stefanowskiego. Projektantka rozwinęła swój studencki projekt, doprowadzając do jego produkcji i wpisując go w najwyższe standardy światowego designu. Dziś Memola zawdzięcza swoją świetność nie tylko estetycznemu i praktycznemu projektowi, ale także jego wyjątkowo pożytecznym właściwościom dla najmłodszych użytkowników. Projekt powstał we współpracy z lekarzem neurologiem dr n.med. Grażyną Banaszek. Zaprojektowany w oparciu o rzetelną wiedzę medyczną realnie wspiera rozwój niemowląt i dzieci. Rzeczy nie mogą być tylko ładne. Muszą być również maksymalnie funkcjonalne, spełniając swoje zadania w sprytny sposób. Młode mamy napotykają wiele trudności zaraz po porodzie – ideą Memoli jest nie tylko wsparcie niemowlęcia, ale także ułatwienie funkcjonowania oraz zapewnienie prawdziwie pomocnego narzędzia rodzicom. – wyjaśnia Agnieszka Polinski, laureatka wyróżnienia Red Dot Design Award 2017 Honourable Mention.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Innowacyjna kołyska dla dzieci Memola ukaże się w The Red Dot Design Yearbook 2017/2018, będzie można podziwiać ją również przez cały rok w Red Dot Design Museum – największym na świecie muzeum współczesnego designu w Essen, w Niemczech.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się