Intreaktywna instalacja Greenpeace w centrum Warszawy

Do 27 czerwca w centrum Warszawy będzie można zobaczyć interaktywną instalację Greenpeace poświęconą odnawialnym źródłom energii. Pomysłodawcą i wykonawcą projektu jest agencja Cyber Kids on Real
O autorze
1 min czytania 2014-06-24

Instalację umieszczono w centrum Warszawy, w Pasażu Wiecha. Przechodnie natknąć się mogą na wielką strzałkę „?”. To symbol pytania, mającego wskazywać kierunek, w którym powinna podążać polska polityka energetyczna. Na tabletach będących częścią instalacji, można za pomocą specjalnie napisanych edukacyjnych aplikacji wytwarzać wirtualny prąd z odnawialnych źródeł energii: wirtualnego słońca, wiatru, wody, biomasy lub energii geotermalnej. Gracz dowie się z aplikacji o odnawialnych źródłach energii, a jednocześnie – poprzez zaangażowanie w zabawę – będzie mógł wyrazić obywatelską troskę i własny pogląd na kwestię przyszłości energetycznej Polski. Badania opinii publicznej pokazują wielkie społeczne poparcie dla idei zielonej energii, którego niestety nie dostrzegają politycy. Polacy rozumieją, że odnawialne źródła energii oznaczają dla nas, uzależnionych od importowanych paliw, wolność i niezależność energetyczną.

Gry zintegrowano ze stroną internetową www.greenpeace.pl/uwolnijenergie, na której wyświetlany jest aktualny łączny wynik osiągnięty przez graczy, czyli informacja, ile energii wyprodukowali Polacy. Na instalacji umieszczono również infografiki z informacjami i ciekawostkami na temat pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

– W Polsce powstaje coraz więcej przydomowych instalacji OZE. Dzięki temu projektowi chcemy pokazać, jak duże możliwości dają nam odnawialne źródła energii. Gdyby polski rząd zdecydował się wprowadzić prawo przyjazne dla najmniejszych producentów energii odnawialnej – osób indywidualnych, szkół, właścicieli mikro zakładów pracy – bezpieczeństwo energetyczne kraju mogłoby bardzo szybko się poprawić. Obecnie rząd wspiera tylko węglowe koncerny energetyczne, a nie myśli o obywatelach, regionach czy wspieraniu małych i średnich firm – te wszystkie instytucje i osoby mogłyby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i prąd czy poprawić bezpieczeństwo dostaw energii. Energia odnawialna jest też szansą na rzeczywiste zmniejszenie konieczności importu węgla, ropy czy gazu – mówi Anna Ogniewska, koordynatorka projektu „Energia Odnawialna” z ramienia Greenpeace.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj