Podczas Szczytu Działań na Rzecz Sztucznej Inteligencji w Paryżu Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła rozpoczęcie inicjatywy InvestAI, której celem ma być m.in. uruchomienie europejskiego funduszu w wysokości 20 miliardów euro przeznaczonego na budowę gigafabryk AI. W sumie zmobilizowanych ma zostać 200 mld euro. W ramach InvestAI realny ma stać się wspólny rozwój najbardziej złożonych modeli sztucznej inteligencji.
– Sztuczna inteligencja usprawni naszą opiekę zdrowotną, pobudzi nasze badania i innowacje oraz zwiększy konkurencyjność. Chcemy, aby sztuczna inteligencja była siłą działającą na rzecz dobra i wzrostu. Robimy to za pomocą naszego europejskiego podejścia – opartego na otwartości, współpracy i wybitnych talentach. Ale nasze podejście nadal wymaga udoskonalenia. Właśnie dlatego wspólnie z państwami członkowskimi i partnerami zmobilizujemy bezprecedensowy kapitał za pośrednictwem InvestAI na rzecz europejskich gigafabryk AI. To wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne, podobne do CERN dla AI, umożliwi wszystkim naszym naukowcom i firmom – nie tylko tym największym – opracowanie najbardziej zaawansowanych, bardzo dużych modeli potrzebnych do uczynienia Europy kontynentem AI – tłumaczyła w Paryżu von der Leyen.
Zobacz również
Gigafabryki AI w Europie
Dzięki funduszom z InvestAI możliwe stanie się sfinansowanie budowy gigafabryk AI na terenie Unii Europejskiej. Nowe gigafabryki AI będą specjalizować się w szkoleniu najbardziej złożonych i bardzo dużych modeli AI. Według zapowiedzi przyszłe zakłady będą wyposażone w około 100 tys. układów AI najnowszej generacji, czyli około czterech razy więcej niż fabryki AI budowane obecnie.
Jednym z głównych celów takich działań jest zapewnienie każdej firmie, a nie tylko największym graczom, dostępu do ogromnej mocy obliczeniowej potrzebnej do realizacji złożonych projektów w przyszłości. Początkowe finansowanie programu InvestAI przez Komisję będzie pochodzić z istniejących już programów finansowych UE obejmujących komponent cyfrowy (m.in. programy „Cyfrowa Europa”, „Horyzont Europa” i InvestEU). Państwa członkowskie mogą również wnieść swój wkład poprzez programowanie środków z puli środków polityki spójności.
Pierwsze informacje na temat budowy gigafabryk AI Komisja Europejska przekazała już w grudniu 2024 roku, a kolejne etapy największej publicznej inwestycji w sztuczną inteligencję na świecie mają być znane już wkrótce. Powstanie InvestAI pozwoli odblokować ponad dziesięciokrotnie więcej inwestycji prywatnych niż dotychczas, umożliwiając masowy dostęp start-upów i przemysłu do superkomputerów.
PrzeglądTygodnia [11.02-17.02.25]: Karol Paciorek w #InfluLAB, zaręczyny w stylu LEGO, upoluj bilet na IAB HowTo: Wideo Marketing
Zdjęcie główne: Freepik
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS AI Chamber alarmuje: UE ryzykuje stworzenie z Kodeksu AI biurokratycznego potwora