Początek roku szkolnego, często zmiana szkoły, wyjścia ze znajomymi i związana z tym presja rówieśników to tylko niektóre z sytuacji, w których warto przeprowadzić rozmowę z dzieckiem o alkoholu. Jak pokazują badania, według nastolatków to właśnie rodzice są osobami, które mają największy wpływ na to, czy spożywają oni alkohol (34%) . Jak budować trwałą relację i poruszać trudne tematy w najbardziej buntowniczym okresie życia dziecka? Czy jedna, poważna rozmowa wystarczy, żeby skutecznie przygotować młodego człowieka do życiowych wyzwań?
Trzymaj Pion, słuchaj i rozmawiaj!
Zobacz również
W materiałach tworzonych na potrzeby Trzymaj Pion eksperci odpowiadają na te i wiele innych pytań. W tym roku w kampanię zaangażowała się aktorka Paulina Holtz oraz ambasadorki Trzymaj Pion: znana z mediów psycholog, dr Aleksandra Piotrowska oraz blogerka i socjolog, Natalia Nishka Tur.
– Jako mama dwóch nastolatek, ale też socjolożka i administratorka grupy na Facebooku „Rodzice Nastolatków” wiem, że rodzice mają dużo wątpliwości związanych z wychowaniem młodzieży. Podcasty, które tworzymy w ramach kampanii to solidna dawka wiedzy dla rodziców, stanowiąca pewnego rodzaju drogowskaz jak postępować – dodaje Natalia Tur, blogerka i socjolożka, ambasadorka kampanii Trzymaj Pion.
W serii podcastów i video-podcastów ambasadorki porozmawiają również o tym, czy istnieje jeden decydujący moment na rozmowę z dzieckiem.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
– Dorastanie to trudny czas zarówno dla nastolatka, jak i jego rodziców. Ważne, żeby wiedzieć, jak rozmawiać, by zbudować z nim opartą na zrozumieniu relację. I między innymi o tym rozmawiamy z Natalią Tur podczas tegorocznej odsłony kampanii Trzymaj Pion – dodaje dr Aleksandra Piotorowska, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Przewodnik dla rodziców
Aby wspierać rodziców w budowaniu relacji ze swoimi dziećmi, w ramach kampanii społecznej Trzymaj Pion powstał przewodnik „Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?”. Został on stworzony wspólnie z gronem ekspertów, specjalistów z zakresu psychologii, socjologii, terapeutów rodzinnych, terapeutów uzależnień, pedagogów oraz wychowawców na co dzień pracujących z młodzieżą, aby pomagać rodzicom w przygotowaniu się do rozmowy z dzieckiem na temat alkoholu oraz w wychowywaniu najmłodszych do odpowiedzialnych postaw związanych z alkoholem w dorosłym życiu.
Przewodnik dla rodziców, podobnie jak inne materiały tworzone na potrzeby kampanii, takie jak video, linki do podcastów, teksty eksperckie czy materiały video, znajdują się na stronie internetowej.