Content video to bardzo prężnie rozwijający się trend marketingowy. Stale przybywa kanałów do tego rodzaju promocji, a filmy budzą coraz większe zainteresowanie odbiorców. Jest to doskonałe narzędzie dla firm, pozwalające dotrzeć do zróżnicowanych grup odbiorców z najróżniejszymi produktami i usługami.
W dobie Internetu filmy marketingowe to już nie tylko spoty puszczane w telewizji, ale także transmisje na żywo, video recenzje produktów nagrywane z udziałem youtuberów czy video 360 stopni publikowane na Facebooku.
Zobacz również
Mnogość formatów i możliwości może przyprawić o zawrót głowy.
Ale czy naprawdę warto przeznaczyć lwią część budżetu marketingowego na content video?
Oczywiście, że tak! I dlaczego od razu „lwią”?
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Aby nagrać dobry film promujący naszą firmę czy produkty, wcale nie potrzebujemy gigantycznego budżetu. Chyba że zależy nam na wyprodukowaniu superprodukcji w stylu spotów Allegro.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Im większy budżet, tym więcej możliwości, ale do produkcji wartościowego content video czasem wystarczy po prostu dobry scenariusz, kamera i chęci.
Oto 5 popartych badaniami powodów, dla których warto rozważyć wejście w ten format:
1 powód: Ludzki mózg przetwarza obrazy 60 tys. razy szybciej niż tekst. Co z tego wynika? Dzięki video możemy komunikować się z naszą grupą docelową skuteczniej, możemy przekazać jej większą liczbę informacji w krótszym czasie.
2 powód: Obecność video na stronie internetowej zwiększa 53-krotnie szanse na pojawienie się na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google. Nieźle, prawda?
3 powód: Dobry materiał video zawsze opowiada jakąś historię. Czasem bardziej, czasem mniej rozbudowaną. A „stories” zapamiętujemy 22 x łatwiej niż suche fakty.
4 powód: Z badań przeprowadzonych wśród Brand Managerów wynika, że 76 proc. marketerów planuje użyć formatu video w swoich kampaniach brandowych. Tak duże grono zaprawionych w boju managerów nie może się mylić!
5 powód: Materiały zawierające content video budzą więcej pozytywnych emocji, są dużo łatwiejsze w odbiorze i szybciej przyswajalne przez odbiorców. Co ma oczywiście przełożenie na ich decyzje zakupowe.
Ale na co zwrócić uwagę podczas realizacji angażującego video?
Wszystkim marketerom zależy na tym, aby ich film stał się wirusowy, czyli podobał się konsumentom do tego stopnia, że pokazują go swoim znajomym.
Nie jest to jednak takie proste.
Co zrobić, aby tak się stało? Z naszych doświadczeń wynika, że najważniejsze są dwa słowa klucze.
Pierwsze słowo to emocje
Emocje sprawiają, że konsument nie przechodzi obok filmu obojętnie. Może się uśmiechnąć, zdziwić, wzruszyć czy przestraszyć. Ale coś powinno się zadziać!
Przykład:
Możemy wydać ogromne pieniądze na realizację i promocję filmu, ale w sytuacji, gdy nie będzie on wywoływał w konsumentach żadnych emocji, cały ten wkład pójdzie na marne. Odbiorcy szybko o nim zapomną. Tym bardziej, że zewsząd i bezustannie atakowani są innymi treściami marketingowymi. Aby się przebić, nasz film po prostu musi być „jakiś”.
Drugie słowo klucz to story
Tak jak już wspominaliśmy wcześniej – każdy film opowiada jakąś historię.
Spójna, ciekawa i angażująca opowieść to dla marki absolutnie bezcenna rzecz.
Przykład:
Pamiętacie przedświąteczną reklamę serwisu Allegro, w której starszy pan uczył się angielskiego? Na samym tylko YouTubie ma ona w tej chwili ponad 14 milionów wyświetleń. To właśnie opowiedziana tam historia przyczyniła się do niesamowitej popularności tego video. Wzruszający, interesujący, przykuwający uwagę i dobrze zrealizowany scenariusz okazał się kluczem do sukcesu. Bez niego i bez opowiedzianej w nim historii, nie udałoby się odnieść tak spektakularnego sukcesu.
Treść video dopasowana do marki
Na koniec tego artykułu najważniejsza konkluzja – każda treść opierająca się na contencie (nie tylko video) powinna być zbieżna z wartościami naszej marki.
Pamiętajmy, że każdy film, który wypuszczamy, może mieć bardzo dużą siłę oddziaływania. Nasi klienci go zapamiętują i utożsamiają naszą markę z wartościami zawartymi w filmie. Czasem więc nie warto szukać poklasku czy zasięgu za wszelką cenę.
Pobierz publikację, w której poruszamy ten temat.