Pierwszy etap plebiscytu Młodzieżowe Słowo roku 2022 wyłonił 20 finałowych jednostek językowych, które zostały ułożone alfabetycznie. Jury wraz z przedstawicielami PWN, organizatora konkursu, zakwalifikowało te słowa, które spełniały jednocześnie dwa warunki – miały najwyższą frekwencję wśród zgłoszeń oraz były zgodne z zasadami regulaminu. Dodatkowo sposób ich funkcjonowania we współczesnym języku i komunikacji został skonsultowany z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
Na liście znalazło się słowo „baza”, czyli wyraz aprobaty dla czegoś lub kogoś, zgody na coś, pozytywnych emocji, a także „odklejka” (stan oderwania od rzeczywistości). Wśród finałowej dwudziestki jest także słwo „sigma” oznaczające mężczyznę silnego, niezależnego, intrygującego, pewnego siebie i podziwianego, ale nieafiszującego się ze swoimi sukcesami.
Zobacz również
Oto pełna lista finałowych słów:
- baza
- betoniarz
- cringe
- essa
- gigachad
- kto pytał?
- łymyn
- naura
- NPC
- odklejka
- onuca
- pokemon
- rel
- robi wrażenie
- siedemnaście
- sigma
- slay
- sus
- twoja stara/twój stary
- UwU
– Nowe słowa lub frazy zyskują popularność dzięki ładunkowi komizmu, ekspresji czy ironii – mówi prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach oraz Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.
Jak informuje organizator, w pierwszej dwudziestce nie znalazły się słowa nieregulaminowe, nawet jeśli miały wiele zgłoszeń. Słowa pominięte w naszym zestawieniu to wyrazy jednoznacznie obraźliwe, nazwy własne: imiona, pseudonimy, nazwy miast i krajów. W dwudziestce nie znalazł się też Gilbert, jako imię własne – słowo bez określonego znaczenia czy funkcji w języku. Należy podkreślić, że regulamin plebiscytu zaktualizowany w roku 2021, jest jednoznaczny – takie słowa nie są brane pod uwagę (zob. paragraf 7).
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Organizatorzy odnieśli się również do akcji, która powstała na TikToku z okazji konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Doceniamy znaczenie akcji „Gilbert” na TikToku, ale to słowo nie było przez młodzież używane na co dzień w podanym przez promotora znaczeniu ‘geniusz’. Jest tylko rakietą, która ma pierwsza dolecieć do celu, czyli wygrać. Dostrzegamy zaangażowanie inicjatora akcji, także charytatywne, i aktywność wszystkich, którzy za jego namową głosowali na Gilberta. Jest to budujące, że młodzież może zjednoczyć się nie tylko przeciw czemuś, ale także w ramach pozytywnego przedsięwzięcia. Jednak droga do zwycięstwa w plebiscycie nie może zależeć od zorganizowanych akcji. Musi to być słowo czy wyrażenie, nie imię, rzeczywiście używane, zgłaszane niezależnie i spontanicznie przez uczestników – czytamy w oświadczeniu na stronie sjp.pwn.pl
Przypominamy, że Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania.
Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
Zgodnie z zasadami plebiscytu, jest ono wyłaniane w dwóch etapach:
● do pierwszego etapu plebiscytu może być zgłoszone każde słowo. Następnie Jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński (Polityka) dokonają analizy zgłoszeń;
● do drugiego etapu głosowania przejdą najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie słowa, które jednocześnie są zgodne z regulaminem. W drugim etapie zaprezentujemy listę 20 słów, spośród których głosami internautów wyłonimy zwycięskie słowo.
Przewidywana jest także dodatkowa kategoria: Nagroda Jury, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem Jury słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
Tegoroczną nowością jest zaproszenie do współpracy młodzieży szkolnej. Jury na etapie analizy zgłoszeń, będzie mogło skonsultować się z młodymi przedstawicielami Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.
Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia. Dokładne zasady plebiscytu można znaleźć w zakładce Regulamin.