Jakie reklamy pojawiają się najczęściej w wydaniach tabletowych? – badanie adrino 10.2013

Rich media, które są formą reklamy najlepiej angażującą odbiorców, stanowią wciąż tylko 20% reklam w e-wydaniach. Jakie jeszcze tendencje reklamowe można zauważyć w wydaniach tabletowych pokazuje poniższe badanie rynku przeprowadzone przez sieć reklamy mobilnej adrino.
O autorze
2 min czytania 2013-11-08

Królują reklamy komercyjne, w formie statycznej, typu fullpage. Tablety okazują się być doskonałym medium wizerunkowym, a ich potencjał i możliwości są coraz częściej wykorzystywane przez reklamodawców.

Adrino przeanalizowało wszystkie dostępne formaty, które reklamodawcy zamieścili w e-wydaniach w październiku 2013 roku. W badaniu wzięto pod lupę 47 aktualnych e-wydań dostępnych na tablety, które są już pełnoprawnym medium reklamowym zarówno produktów przeznaczonych dla masowego odbiorcy, jak i produktów niszowych. Potwierdzają to statystyki, ponieważ obok najbardziej obecnych reklamowo branż – motoryzacyjnej (13%), odzieżowej (11%) i telekomunikacji (10%), niewiele mniejszy odsetek zajmuje transport (8%) oraz przemysł (6%), do których zaliczają się produkty i usługi mocno wyspecjalizowane. Oprócz silnie obecnych w mediach i nowych technologiach marek jak: Play, Orange, Ford czy Volvo w znaczących tytułach wydań jak Newsweek, Wprost i Puls Biznesu znajdziemy reklamodawców typu Suus Logistics, PEKAES, czy Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Z przeprowadzonego badania wynika również, że większość dostępnych w wydaniach tabletowych reklam przyjmuje formę standardową – statyczną (69%), kreacje z załączonym VIDEO stanowią 8%, natomiast automatycznie uruchamiane VIDEO to tylko 3% i co ciekawe, aż połowa z nich nie posiada dźwięku. Odsetek rich media, czyli reklam wykorzystujących elementy interaktywne, zawierające dźwięk i obraz video to tylko 20% mimo, że są to formaty reklamy bardziej skuteczne i interesujące dla odbiorców niż kreacje tradycyjne.

W poniższej galerii przykłady reklam dla Play (Polityka), Visa (Forbes, statyczna), Ford Focus (Newsweek, kreacja z VIDEO), Ford B-MAX (T3, kreacja z VIDEO), VOLVO seria 60 (Men’s Health, Rich media) i Opel Insignia (Newsweek, Rich media):

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Wciąż nie jest powszechne wykorzystywanie technologicznych możliwości tabletów, które pozwalają reklamodawcom zarówno wyróżnić się, jak i zbudować interakcję z odbiorcami. Z wcześniej przeprowadzonych badań wynika, że rich media angażują odbiorców na dłużej, przez co zasadniczo wpływają na postrzeganie i odbiór reklamy, zwiększając świadomość marki – mówi Karolina Wacholska, Deputy Head of Sale z adrino.

Dane z monitoringu pozwalają również na oszacowanie procentowego udziału reklamy komercyjnej, która stanowi 75% wszystkich reklam, pozostawiając autopromocji pozostałe 25% powierzchni reklamowej w wydaniach tabletowych. Autopromocja, co logiczne, w 100 % dotyczy branży media/prasa. Około 50 % reklam autopromocyjnych posiada link z przeniesieniem do App Store lub Google Play, gdzie czytelnik może pobrać reklamowane e-wydanie.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Ze wszystkich przeanalizowanych reklam obecnych w październikowych wydaniach tabletowych 53% stanowią kreacje z linkiem. Ponadto 2% reklam posiada link z przeniesieniem do formularza leadowego. Dowodzi to, że reklamodawcy postrzegają tablety również, jako medium wizerunkowe.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Badanie ilustruje infografika, na której zaprezentowana została ogólna specyfika rynku tabletowego w Polsce z uwzględnieniem periodyczności wydań tabletowych, udziału procentowego poszczególnych kategorii wydań w rynku, podziału na prasę płatną i bezpłatną oraz wyniki przeprowadzonego monitoringu.