Jakie zastosowanie ma sztuczna inteligencja w biznesie [raport]

O autorze
2 min czytania 2023-03-16

Skuteczne budowanie przewag konkurencyjnych wiąże się z dziś wykorzystywaniem najnowocześniejszych dostępnych narzędzi. Jednymi z najpopularniejszych w ostatnim czasie stają się rozwiązania z dziedziny AI, które wspierają biznesy na przeróżnych frontach. Tematyce tej poświęcony jest raport „Artificial Intelligence SumUp for Business 2022” przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Content Marketing Polska.

Analizy, algorytmy, uczenie maszynowe, rozpoznawanie mowy czy generowanie treści – sztuczna inteligencja ma obecnie szereg zastosowań, także w świecie biznesu. Dr Anna Gumkowska z TVN Warner Bros. Discovery oraz Sebastian Kondracki z Deviniti, w ramach wspólnego projektu ze Stowarzyszeniem Content Marketing Polska, zebrali w formie raportu wiedzę na temat sztucznej inteligencji oraz jej praktycznych zastosowań. Patronem honorowym publikacji jest IAB Polska.

W ramach kilkudziesięciostronicowej publikacji online zamieszczono wyjaśnienia pojęć, przeglądy technik, przykłady oraz interesujące liczby w kontekście rozwoju tej technologii.

W raporcie „Artificial Intelligence SumUp for Business 2022” przeczytasz o:

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj
  • definicji i historii sztucznej inteligencji
  • technikach i algorytmach: nadzorowanym i nienadzorowanym uczeniu maszynowym, uczeniu maszynowym ze wzmocnieniem czy głębokim uczeniu
  • domenach AI: data science, NLP, computer vision
  • rozpoznawaniu mowy i robotyce
  • hiper-automatyzacji
  • pułapkach AI
  • praktycznych przykładach użycia AI w kontekście reklamy internetowej, zdrowia, e-commerce, prawa czy dobra społecznego.

Sztuczna inteligencja – kolejny krok rozwoju technologii?

W filmach sci-fi sztuczna inteligencja często przedstawiana jest jako jeden z elementów świata, który ma na celu wspieranie ludzkości w osiąganiu coraz śmielszych celów. Okazuje się, że to, co jeszcze kilka lat temu było jedynie fabułą filmów i powieści, w najbliższych latach może stać się rzeczywistością.

Obserwowany w ostatnich latach coraz szybszy rozwój AI, a także idących wraz z tym możliwości jasno pokazują, że wkrótce stanie się ona ważnym partnerem ludzkiej egzystencji. Już dziś nowoczesne algorytmy uczą się i analizują miliony danych z rozmaitych źródeł, wspierając nas w dziesiątkach codziennych spraw. Od tak bagatelnych, jak dobór odpowiedniej temperatury prasowania w zależności od wykrytego materiału, generowanie contentu zgodnie z założonymi kryteriami, po zaawansowane rozwiązania wspierające medycynę w diagnozowaniu chorób i tworzeniu nowych leków.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

AI w polskim biznesie

Działania sztucznej inteligencji widoczne są również w biznesie. Jak wynika z danych Microsoft, aż ⅔ działających na terenie Polski firm już w tej chwili wykorzystuje AI w codziennej pracy, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Rozwijające się systemy uczące stają się wszechobecne, współpracując z nami w wielu aspektach działania przedsiębiorstw. Pomagają prowadzić działania marketingowe, współpracują przy tworzeniu wysokiej jakości treści i grafik, analizują wyniki kampanii marketingowych, czy choćby wspierają działy księgowości analizie finansowej.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Wszystko to jest możliwe dzięki pracy tysięcy naukowców zrzeszonych w projektach AI, dzięki którym sztuczna inteligencja coraz sprawniej radzi sobie z interpretowaniem dostarczanych danych oraz wyciąganiem na ich podstawie daleko idących wniosków.

Praktyczne zastosowanie AI w biznesie

Mówiąc o zastosowaniu sztucznej inteligencji w biznesie, mamy na myśli kilka domen AI pozwalających tworzyć narzędzia wspierające przedsiębiorców na całym świecie. Są to m.in.:

  • Data science – rozwiązania z pogranicza matematyki, statystyki i AI umożliwiające przeprowadzanie daleko idących analiz na podstawie dostarczanych danych,
  • NLP (natural language processing) – przetwarzanie oraz analizowanie treści tekstowych,
  • Computer vision – analizowanie danych wizualnych ze zdjęć oraz video,
  • Speech recognition – analizowanie danych dźwiękowych.

Powyższe domeny, stale rozwijane dzięki staraniom specjalistów oraz skryptom uczącym, mają zasadniczy wpływ na to, w którym kierunku rozwijać będą się działania biznesowe, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

O tych i innych rozwiązaniach oraz konkretnych przykładach przeczytasz więcej w raporcie „Artificial Intelligence SumUp for Business 2022”, który można pobrać ze strony contentmarketingpolska.pl.

Patronem honorowym raportu jest IAB Polska. Partnerami publikacji są Wirtualna Polska, iSlay, Deviniti, adcookie, ContentHouse, SocialPress oraz TVN Media.

Zapraszamy do lektury!