Senat zakończył pracę nad tzw. „mikrotarczą dla turystyki i przemysłu spotkań”. Liczymy, że projekt ustawy trafi bez zwłoki do Sejmu. Nasz Przemysł na pomoc dłużej czekać już nie może.
Kryzys wywołany koronawirusem szczególnie mocno dotyka przedsiębiorstw z obszarów turystyki przyjazdowej, turystyki szkolnej, turystyki biznesowej, agencji eventowych, firm przemysłu targowego, firm techniki scenicznej. Firmy te w związku z zatrzymanym popytem stoją przed dramatyczną decyzją zamknięcia działalności. Sama turystyka przyjazdowa (PKD 79.12 Z.) według GUS wygenerowała w 2019 r 70 mld PLN. Środki te pozostały w Polsce. Spotkania sektora MICE, za które odpowiadają m.in. firmy eventowe (PKD 73.11 Z) oraz targowe, wycenione zostały w raporcie Polands Events Impact 2019 na 35 mld PLN. Firmy te wpływają na zatrudnienie 1 mln osób w Przemyśle Spotkań i Turystyce.
Zobacz również
Z zadowoleniem przyjmujemy fakt że za sejmowym projektem ustawy i poprawkami wprowadzonymi przez Senat głosowało 430 posłów i 95 senatorów. Dziękujemy Ministerstwu Rozwoju, Posłom i Senatorom za zaangażowanie w pracę.
Fundamentalne dla skuteczności pomocy jest przyjęcie przez Sejm jednej kluczowej poprawki wprowadzonej przez Senat.
Poparcie jednej poprawki zdecyduje o przyszłości polskiej turystyki i sektora wydarzeń: turystyki przyjazdowej, targów, konferencji, kongresów, targów, organizatorów wycieczek szkolnych i turystyki religijnej. Uratuje milion ludzi pracujących w tych sektorach przed bezrobociem. Zadecyduje o rezerwacjach w hotelach miejskich, zatrudnieniu przewodników, kierowców autokarów, istnieniu lokalnych organizatorów turystyki. Umożliwi dalsze funkcjonowanie firm współorganizującym: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, Szczyt NATO w Warszawie, targi Polagra czy Verva Street Racing.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Poparcie jednej poprawki jest warte 100 mld w gospodarce!
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Polska turystyka i przemysł spotkań są naczyniami połączonymi. Podmioty na tym rynku przetrwają jeśli pomoc będzie adresowana równocześnie do różnych potrzebujących gałęzi tego przemysłu. Poniższa poprawka jest niezbędna dla przetrwania wielu przedsiębiorstw i utrzymaniu zatrudnienia.
druk nr 193 uch
29) w art. 1 w pkt 11, w ust. 8:
a) po wyrazach „49.39.Z,” dodaje się wyrazy „52.29.C,”,
b) po wyrazach „55.10.Z,” dodaje się wyrazy „55.30.Z, 73.11.Z,”,
c) po wyrazach „79.11.A,” dodaje się wyrazy „79.11.B, 79.12.Z,”;
Działamy solidarnie proponując skierowanie pomocy do najbardziej dotkniętych. Popieramy przesunięcie pomocy na lipiec aby trafiła celnie i skutecznie do przedsiębiorstw w przestoju. Z tego powodu wspieramy 75% kryterium spadku dochodu. Te czynniki mocno obniżają wielkość pomocy w stosunku do podawanych publicznie szacunków.
Głosujcie Państwo za turystyką przyjazdową, organizacją targów, organizacją konferencji i kongresów, turystyką szkolną, religijną. Do dziś Ci, w zdecydowanej większości polscy przedsiębiorcy, pozostają bez sektorowego wsparcia. Firmy te generowały w 2019 r. ponad 100 mld PLN. Jeśli nie pozwolicie im upaść, podobne środki będą generować w przyszłości.
- Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel – SOIT
- Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR
- Klub Agencji Eventowych SAR
- Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce – SKKP
- Polska Izba Przemysłu Targowego – PIPT
- Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych – SOIAR
- Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – IGHP
- Polska Izba Techniki Estradowej – PITE
- Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Infrastruktury Sportu i Rekreacji – IAKS Polska
- Zrzeszenie Agentów IATA w Polsce
- Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki Biznesowej – SITE Poland
- Stowarzyszenie Branży Eventowej – SBE
- Harmony Polish Hotels
- Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych – PSPA
- Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich – IGMAP
- Fundacja FOH
- Future for MICE
- Meeting Professional International Poland Chapter – MPI