Na liście najmniej lubianych owadów komary zajmują pierwsze miejsce. Szczyt ich aktywności przypada na przełom czerwca i lipca, ale zaczynają się pojawiać, gdy tylko zrobi się ciepło i wzrośnie wilgotność powietrza. W tym roku po obfitych opadach śniegu zimą, gdy woda w kałużach zalegała przez dłuższy czas, komary miały dogodne warunki do rozwoju. Larwy rozwijają się w zbiornikach wodnych, takich jak stawy, jeziora i rzeki, a także na podmokłych terenach. We Wrocławiu, mieście stu mostów, wody, a w konsekwencji i kąsających owadów – nie brakuje.
Ratunkiem są zwinne jerzyki – latają na dużych wysokościach, do 3500 metrów nad poziomem morza, osiągając prędkość do 170 kilometrów na godzinę. Jedzą i śpią w powietrzu.
Zobacz również
– Dawniej zamieszkiwały szczeliny skalne. Zaadaptowały się do warunków panujących w miastach, gdy tylko pojawiły się wysokie murowane budowle z licznymi otworami i szczelinami. Sprzyjało im zarówno stare budownictwo, jak i nowe z wielkiej płyty. Jerzyk jest ptakiem, który nie buduje gniazd, lecz osiedla się w każdej, wystarczająco dużej i bezpiecznej szczelinie. Niestety w czasie remontów i dociepleń budynków często niszczy się takie miejsca, choć jest to niezgodne z prawem. Dlatego ważne jest, aby zachowywać gniazda jerzyków lub instalować dla nich zastępcze budki – mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju.
Warto, ponieważ jerzyki to najwięksi sprzymierzeńcy człowieka w walce z uciążliwymi komarami – w ciągu doby jeden ptak jest w stanie zjeść nawet 20 tysięcy owadów. Ekolodzy przekonują, że jerzyki są dużo skuteczniejsze niż chemiczne opryski. Nie szkodzą środowisku i – w przeciwieństwie do jaskółek – zachowują czystość.
Pomóż jerzykom zadomowić się w okolicy
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Aby dołączyć do akcji Mobile Vikings i zdobyć budkę, należy wypełnić formularz dostępny na stronie, podając swoje dane osobowe i planowaną lokalizację budki. Należy działać szybko i zainstalować budkę przed 10 maja, ponieważ okres lęgowy ptaków rozpoczyna się w nadchodzącym miesiącu. Budkę powinno się zamontować na wysokości co najmniej 6 metrów, a jej wylot należy skierować na północ. Nowe domki dla jerzyków warto zabezpieczyć przed deszczem, stosując ochronną farbę w neutralnym kolorze.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Budki przyznawane będą według kolejności zgłoszeń do 26 kwietnia. Ich liczba jest ograniczona. Warunkiem otrzymania domku dla jerzyka jest zapewnienie właściwego montażu. Jerzyki są bardzo towarzyskie, dlatego jeśli to możliwe, warto umieszczać budki obok siebie w jednej linii na ścianach bloków czy wysokich kamienic, na przykład pod okapami balkonu czy tarasu. Lokalizacje budek dla ptaków zostaną oznaczone na specjalnej mapie Armii Ptaków, dzięki której będzie można sprawdzić gdzie w stolicy Dolnego Śląska pomieszkują jerzyki.
PS
W związku z ogromną liczbą komarów, które pojawiły się w Warszawie wraz z falą upałów na bocznej ścianie bloków na Pradze Północ i Południe umieszczono budki lęgowe dla jerzyków, czyli ptaków, które mogą pomóc w walce z tymi owadami.