Minęły już lata, gdy pojęcie przemocy było kojarzone wyłącznie z jej fizycznymi oznakami: z siniakami, skaleczeniami. Złośliwe komentarze, napastliwe sądy, uporczywe ataki np. za pośrednictwem portali społecznościowych, zostawiają równie głębokie i trudne do wyleczenia rany. Konsekwencją takiego postępowania jest utrata wiary w siebie, zachwiane poczucie własnej wartości, brak możliwości odnalezienia sensu życia, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do samobójstwa… To emocje, z którymi nawet dorosłej osobie jest trudno sobie poradzić. Jak zatem mają odnaleźć się w tej sytuacji dzieci i młodzież – przedstawiciele grupy, którą najczęściej spotyka zjawisko hejtu?
Zobacz również
Kierując się właśnie tą myślą, Ilona Adamska, prezes Fundacji „W zgodzie ze sobą” i organizatorka kampanii „Nie hejtuję – motywuję” od maja 2022 roku prowadzi warsztaty i spotkania motywacyjne na temat hejtu w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych:
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
– Wielokrotnie odczuwałam dotkliwe działanie hejtu, szczególnie nienawistnych, często anonimowych komentarzy w sieci, dlatego postanowiłam zaangażować wszelkie możliwe siły do walki z tą formą przemocy, zwłaszcza jeżeli dotyka ona dzieci i młodzież. W efekcie powstała szkolna odsłona kampanii „Nie hejtuję – motywuję”. W spotkaniach z psychologami i coachami wzięło udział już prawie 9400 uczniów z 72 szkół. W mijającym roku szkolnym odwiedziliśmy 23 szkoły – opowiada Ilona Adamska, pomysłodawczyni akcji.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Ambasadorami kampanii zostało 18 gwiazd: Teresa Rosati, Weronika Rosati, Beata Sadowska, Monika Richardson, Piotr Kupicha, Paweł Rurak-Sokal, Dominika Gawęda, Katarzyna Pakosińska, Katarzyna Miller, Anna Korcz, Daria Widawska, Anna Maruszeczko, Jacek Rozenek, Krystian Wieczorek, Jasiek Mela, Tomasz Ciachorowski, Marek Kaliszuk, Jacek Santorski.
Zdjęcia: mat. pras.