Na początku kwietnia br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami i opłacie produktowej, która stanowi wdrożenie unijnych przepisów mających na celu ograniczenie stosowania jednorazowych produktów plastikowych.
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje wprowadzenie tzw. opłaty produktowej – zgodnie z nią wszystkie kawy, herbaty czy też inne napoje sprzedawane w plastikowych kubkach podrożeją nawet o złotówkę.
Zobacz również
Dodatkowa opłata zostanie doliczona do ostatecznej ceny produktu i zapłaci za nią konsument. Natomiast środki pozyskane w ten sposób mają pójść na zagospodarowanie i recykling odpadów plastikowych.
Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, „opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku”.
To jednak nie wszystko – nowelizacja ustawy przewiduje również zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych produktów, które nie nadają się do recyklingu. Mowa tutaj m.in. o jednorazowych talerzykach, sztućcach, słomkach czy też patyczkach higienicznych. Zakaz ma wejść w życie 3 lipca br.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
PS
Słuchaj podcastu NowyMarketing
W połowie 2019 roku pojawiły się informacje, że w ramach walki z plastikowymi odpadami polski rząd chce wprowadzić obowiązkową kaucję na jednorazowe opakowania i butelki w wysokości 10 gr.
PS2
Koniec z plastikowymi lub papierowymi jednorazówkami – miasto Gdynia we współpracy z firmą Ur Cup wprowadza kubki wielokrotnego użytku. Będzie z nich można skorzystać w wybranych punktach gastronomicznych w mieście.