Kolejna edycja Cracow Art Week KRAKERS już w czerwcu!

O autorze
2 min czytania 2022-04-20

Cracow Art Week KRAKERS wkracza w drugą dekadę swojej działalności. Ubiegłoroczny jubileusz 10- lecia zainspirował organizatorów do wybrania hasła, które wiązałoby się z nowym otwarciem i śmiałym patrzeniem w przyszłość. Tym samym motyw XI edycji brzmi: ,,Jesteśmy wielością”, a odbędzie się ona w dniach 10-17 czerwca 2022 roku.

Wielość towarzyszy Krakersowi już od pierwszej odsłony. Objawia się w idei open access: otwartego i wolnego dostępu, zapraszania podmiotów akademickich i eksperymentalnych, konserwatywnych i progresywnych, otwartości i różnorodności, która leży u źródła powołania projektu. Wydarzenie od samego początku inspiruje środowisko sztuki współczesnej do otwarcia się dla szerokiej publiczności, pokazania wielości punktów widzenia, myśli, idei, koncepcji. W tym czasie KRAKERS stał się największą tego typu imprezą w Polsce, o najbardziej zróżnicowanym programie skupiającym się na przybliżaniu tego, co najbardziej aktualne i wartościowe w polskich sztukach wizualnych. Odbywając się w tak istotnym ośrodku kulturalnym, jakim jest Kraków, projekt na tydzień zagospodarowuje całą różnorodną scenę artystyczną miasta.

Jak zatem spróbować zdefiniować hasło, które w tym roku będzie towarzyszyło wydarzeniom i wystawom? Próba precyzyjnego określenia wielości nie jest łatwa, zwłaszcza wielości w dziedzinie sztuki i tworzenia, to ciągle toczący się proces. Badaczka Sybille Peters poddaje myśl, że ,,wielość zaistniała w momencie, gdy pękła bańka indywidualizmu (…), wielość to te i ci, które i którzy kolektywnie wytwarzają dobra wspólnego życia, (…) organizują się raczej horyzontalnie niż wertykalnie”. Znowu Mikołaj Ratajczak pisze, że ,,wielość stanowią podmioty szeroko rozumianej pracy – pracy niematerialnej”.

To właśnie wielość jest hasłem, które przewija się obecnie w dyskursie akademickim. Jak soczewka skupia w sobie wszystkie idee przyświecające Cracow Art Week, prześwietla i rezonuje z każdym aspektem tworzenia, działania i istnienia. Określa ono mnogość artystycznych postaw, pozwala w sposób otwarty oraz inkluzywny zapraszać i pokazywać wielu nowych artystów, zwrócić uwagę na różne aspekty i możliwości twórcze. Sztuka, która jest wspólnotowa i partycypacyjna zaprasza, edukuje, propaguje i rozszerza ramy oddziaływania. Wszędzie, gdzie znajduje się twórcza myśl, znajduje się i wielość, którą warto pokazać i szeroko promować. Wielość, wspólnota, współdzielenie. Ich potrzeba odbija się echem w dyskusjach i jest immanentnym elementem działań twórczych.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Co roku kilkuset artystów i kuratorów tworzy spójny z hasłem przewodnim program Krakersa, który łączy, skupia i uwypukla procesy artystyczne, toczące się w galeriach, pracowniach, pop-upowych miejscach, piwnicach i strychach. Szczególnie ważna misja przyświeca konkursowej sekcji Laboratorium, która dąży do zwiększania możliwości samoorganizacji artystów indywidualnych, jak i kolektywów. Dedykowana jest tym, co nie mają stałych lokali ani miejsc, ale mimo tego chcą podnieść swoje kompetencje i wdrożyć się w proces stwarzania warunków dla wystaw i wydarzeń kulturalnych.

Efektem tej sekcji ma być powstawanie nowych wartościowych inicjatyw, z nadzieją że na stałe wpiszą się w kulturalną mapę Krakowa.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Zgłoszenia do sekcji Laboratorium przyjmowane są do 24 kwietnia 2022 r. pod adresem: cracowartweek.pl/formularz-zgloszeniowy-sekcja-laboratorium-2022/

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

NowyMarketing jest patronem medialnym wydarzenia.