Kolekcja poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego od Medicine

Kolekcja poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego od Medicine
Takiej kolekcji jeszcze nie było. Jerzy Nowosielski to jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX w. Teraz jego prace (przeniesione na ubrania!) znajdziesz w Medicine. Zanurz się w niezwykłej harmonii między formą a kolorem. Niech malarstwo przemówi za Ciebie!
O autorze
2 min czytania 2024-03-26

Ta wyjątkowa kolekcja ubrań i akcesoriów pokazuje, że sztuka ma wiele wymiarów i może być wciąż od nowa odkrywana. Powstała z inspiracji twórczością świecką Jerzego Nowosielskiego, a Medicine ze znaną sobie kreatywnością przeniosło dzieła artysty z płótna malarskiego na tkaninę. Każdy element kolekcji odzwierciedla zatem bogactwo kolorów, geometrię oraz głębię emocji charakterystyczną dla prac Nowosielskiego. Medicine za sprawą nowatorskiego podejścia do mody rzuca nowe światło na sztukę tego wybitnego malarza, pozwalając odczytywać ją we współczesny sposób.

Jerzy Nowosielski zasłynął przede wszystkim z niezwykłego talentu w dziedzinie malarstwa ikonowego. Jednakże równie ważną częścią jego twórczości są obrazy abstrakcyjne, w których dominują geometryczne kształty i intensywne kolory. Nowosielski posługiwał się także nietypowymi formami, często układającymi się w dynamiczne kompozycje. Prowokują one wyobraźnię i skłaniają do refleksji nad otaczającą rzeczywistością, co Medicine doskonale przemyca w swojej nowej kolekcji.

Każdy model zaprezentowany w kolekcji opowiada własną historię, zachęcając do refleksji i poznawania twórczości Nowosielskiego w nieoczywisty sposób.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Propozycje od Medicine oferują odbiorcom artystyczne przeżycia na co dzień, pokazując, że sztuka nigdy nie wychodzi z mody i coraz bardziej staje się jej integralną częścią – mówi Karolina Tomczyk, dyrektorka marketingu marki. Co ważne, sesja zdjęciowa Medicine odbyła się w Muzeum Narodowym w Krakowie, w czasie wystawy poświęconej twórczości artysty w tym mieście.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Na kolekcję składają się rzeczy dla niej i dla niego. T-shirty, koszule, sukienki, bluzy, kurtki i inne pozwalają wybrać coś dla siebie, co doda artystycznego akcentu. Z kolei intensywne barwy idealnie sprawdzą się na wiosnę. Poza bogactwem kolorów w przyrodzie, możemy teraz wzbogacić otoczenie szczyptą wielkiego malarstwa!

Oddaj się refleksji nad naturą ludzkiego doświadczenia. Wyrażaj emocje niecodzienną sztuką!

O artyście:

Jerzy Nowosielski urodzony w 1923 roku w Krakowie, był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, myśl teoretyczna, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki – to tylko niektóre z dziedzin, w których Jerzy Nowosielski wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił bezsporne sukcesy.

Twórczość artystyczna Jerzego Nowosielskiego wysoko oceniana przez krytykę była eksponowana na ponad 100 wystawach indywidualnych oraz ponad 250 zbiorowych. Do ważniejszych polskich indywidualnych ekspozycji zaliczyć należy wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu i BWA w Krakowie (1993), Muzeum Narodowym we Wrocławiu (1994), Zachęcie w Warszawie (2003), a także w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2021-2022). Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji (1956) i w São Paulo (1959).

Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Jest autorem wyposażenia i polichromii licznych obiektów sakralnych dla Kościołów Rzymsko-Katolickiego, Greckokatolickiego i Prawosławnego. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po temat abstrakcji geometrycznej, aktu kobiecego i pejzażu.

Jerzy Nowosielski zmarł w Krakowie w 2011 roku. Jego sztuka wciąż jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum. Do najwybitniejszych dzieł artysty o charakterze świeckim należą m.in.: Bitwa o Addis Abebę (1947), Pływaczki (1953), Wiolonczelista (1959), Tajemnica narzeczonych (1962), Villa dei Misteri (1975), Dziewczyny na statku (1981), Plaża tybetańska (1983).

Artykuł reklamowy powstały we współpracy z Medicine.